Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tak nám ze Svatého otce udělali newageového rappera

aktualizováno 
- Promluvit o kompaktním disku Abba pater, na kterém byly archivní úryvky z promluv Jana Pavla II. vsazeny do proudu hudby, znamená nesměšovat předčasně dvě věci: náboženský obsah a umělecké ztvárnění.
Náboženské poselství textů, pronesených papežem a přenesených na kompakt, je jasné a nepřekvapivé. Připomíná tradiční hodnoty křesťanské víry tomu publiku, které si je připomínat chce.

Činí tak pomocí citátů z bible, částí středověkých hymnů či modlitby Františka z Assisi Pane, učiň mě nástrojem tvého pokoje. Ve všech případech jde o texty - ať už papežem doslova recitované, nebo parafrázované a komentované -, které jsou v "cílovém prostředí" důvěrně známy. Ve spojení se sugestivním papežovým hlasem proto na posluchače, jenž PŘEDEM VÍ, co je ústředním smyslem textů, a jenž je pozitivně naladěn i vůči jejich interpretovi, nemohou nepůsobit. Kompakt je předurčen k tomu, aby byl poslouchán v obývacím pokoji dobré katolické rodiny v oné blažené, lehce povznesené chvíli po nedělním obědě.
A co posluchač, který neví, kdy a kde se zpívá hymnus Ubi caritas a proč by měl nějaké hudbě naslouchat jen proto, že muž, který do ní tak naléhavě promlouvá, je římský papež? Tomu bude disk Abba pater zcela, zcela, zcela lhostejný. Zastávám názor, že v moderní době je "církevní kultura" menšinovou subkulturou uvnitř pluralitní sekulární společnosti. Subkulturou, která je tolerována natolik, nakolik je vyvinuta tolerance společnosti k menšinám, ale sama o sobě, pokud něčím výrazným (charitativní činností) nepřispěje k hodnotám většinové společnosti, zvláštní pozitivní zájem nevzbuzuje. Abba pater je korunním důkazem této teze.
Je-li textová stránka kompaktu tak dokonale "interní" církevní záležitostí, o hudební složce platí pravý opak: tu lze popsat jako líbivý "střední proud" s prvky klasiky a etnohudby. Tu táhlé medové smyčce, tu něžné dětské sbory, tu chemické zvuky syntezátorů.
Čtenář nechť si představí něco mezi unylou sladkostí Andrey Bocelliho, monstrózním patosem Vangelisovým a nejasným pocitem "posvátna", který evokují aranže posledního disku skupiny Queen. S ním má Abba pater společný i jistý nádech nekrofilnosti: Made in heaven bylo natočeno po smrti Freddieho Mercuryho tak, že k jím nazpívaným sólovým partům byly dotočeny ostatní součásti.
Pocit vykonstruovanosti u papežského kompaktu vyvrcholí ve čtvrté, titulní skladbě, v níž papež nejen "rapuje", ale skutečně zpívá. Co však zpívá: na archivní nahrávce zpíval při mši Otčenáš na jednoduchý chorální nápěv - a autoři disku k němu dokomponovali harmonii a sborové opakování, a vyrobili tak bizarní operní árii. I s potleskem.
Ještě jednu hudební a religionistickou souvislost musíme však uvést: tímto libovolným mixováním hudebních stylů, neustálým zřetelem na jednoduchost a líbivost, slibováním "duchovního zážitku" a "duchovní pouti" na sleeve-notu, ale rovněž "kořeněním" katolického popu špetkami exotiky hudební i náboženské (africké dětičky dělají své "hula, hula", jeden Otčenáš zapěje sbor v církevněslovanském jazyce i harmonii a jako vrchol se zničehonic ozve "jeruzalémské" zaječení Šma Jisrael) - tím vším Abba pater prozrazuje, že jeho asi nejpřesnější stylové zařazení zní: new age.
Pro prodavače v megastorech může být toto konstatování radou, do kterého regálu disk zařadit. Pro některé zbožné posluchače šokem (pro nezasvěcené dodáváme: "new age" platí v křesťanských kruzích platí synonymum novopohanství a tudíž jako nadávka). Pro historiky kultury 20. století docela zajímavé téma k úvahám, co se to s tradičními strukturami evropské estetiky i spirituality děje: jak je možné, že takovýto až modelově postmoderní a newageový produkt vyplodí i ten a právě ten, kdo na vědomé rovině postmodernu i new age ostře odmítá. A co všechno je možné ještě.

Abba pater

producent Vincenzo Messina a Leonardo de Amicis
hudba Leonardo de Amicis a Stefano Mainetti
textová supervize Don Giulio Neroni

CD, 49 minut

Vydalo Radio Vaticana a Sony Music

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz