Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tak nám zase postřelili amerického prezidenta...

  16:39aktualizováno  16:39
A zase je tu film, jehož děj se zdá už tisíckrát omletý - americký prezident se chystá na zásadní projev, prodírá se davem, ozve se výstřel a prezident je zraněn. Kdo najde pachatele?

Z filmu Úhel pohledu | foto: Falcon

Úhel pohledu je přitom thriller vpravdě netradiční. Klíčovou událost, tedy pokus o atentát na amerického prezidenta, sleduje očima celkem osmi různých lidí.

Zápletka je jasná - Prezident Spojených států se chystá ve Španělsku ke klíčovému proslovu na téma boje s terorismem. Zatímco se prodírá zaplněným náměstím směrem k pódiu, zazní výstřel, prezident padá k zemi a rozpoutává se peklo.

Mezi přihlížejícími jsou agenti tajné služby, turista s videokamerou,producentka zpravodajství a ještě další čtyři, kteří se pokusí nedokonalý atentát vyšetřit.

"Máte tu osm kousků skládačky. Je to režisérský sen: tajemství tohoto filmu odhalíte až poté, co spatříte celou událost očima osmi různých lidí. Film o tom, že každý z nás vnímá věci jinak - no není to úžasné?" rozplývá se režisér Pete Travis.

Lidé, triky, střih
Pro zpracování nápadu scénáristy Barryho Levyho si producent Neal Moritz nevybral Travise náhodou. Stačilo zhlédnout film Omagh o bombovém útoku v Irsku a bylo mu prý jasné, že Úhel pohledu bude v dobrých rukou.

I tak ale dlouho společně přemýšleli, jak zařídit, aby jednotlivé kusy příběhu, které divák uvidí na plátně několikrát za sebou - i když pokaždé z jiného úhlu - nenudily.

Klíč našli v jednotlivých postavách. "Snažil jsem se točit tak, aby bylo poznat, co si která osoba, z jejíhož pohledu právě události sledujeme, myslí nebo cítí, aby si příběh dokázal udržet divákovu pozornost," popisuje Travis.

"Vždycky jsme se snažili využít všech možných triků k tomu, abychom zajistili, že každý z příběhů bude působit jedinečným dojmem, že divák bude vnímat všechny detaily a zvraty," doplňuje Moritz.

K tomu si vymysleli pojistku, kdyby ani jeden z principů nezafungoval. "Zajistili jsme, aby každý z příběhů končil v tom nejnapínavějším okamžiku. Až na konci filmu se všech osm příběhů spojí a vy zjistíte, o co šlo," láká Travis.

Hvězdy slavné a vycházející
Pro film se podařilo získat řadu herců zvučných jmen jako Dennis Quaid, Matthew Fox, Forest Whitaker, William Hurt a Sigourney Weaverová.

Ty doplnily vycházející mezinárodní hvězdy, například Španěl Eduardo Noriega, izraelská herečka Ayelet Zurer, Francouz Saïd Taghmaoui nebo Venezuelan Edgar Ramirez.

"Viděl jsem Peteův předchozí film. Líbí se mi jeho realistický způsob natáčení, je velice akční. Víte, že se díváte na herce, ale přesto v sobě mají bezprostřednost dokumentu," vysvětlil Quaid, proč na nabídku zahrát si jednoho z agentů kývl.

Na Oscara nominované Weaverové se líbila možnost zahrát si televizní zpravodajku. "Když se ocitne v epicentru celého útoku, chová se jako dítě v cukrárně," popisuje herečka.

Španělsko v Mexiku
Už od začátku bylo jasné, že se snímek nemůže natáčet v Americe. Původně plánované hlavní náměstí Plaza Mayor ve španělské Salamance ale nevyšlo kvůli vysokým nárokům na speciální efekty, jako jsou výbuchy nebo střelba.

Tvůrci se museli poohlédnout jinde a místem zaslíbeným se jim nakonec stalo místo v jižní části Mexico City. A právě tady nakonec postavili věrnou maketu Plaza Mayor.

"To náměstí mě doopravdy ohromilo. Když jsem tam poprvé přišel, měl jsem malou kameru, kterou měla moje postava jako rekvizitu, a tehdy jsem si pomyslel něco jako: Páni, to je neuvěřitelné!" vzpomíná oscarový herec Forrest Whittaker.

Úhel pohledu (Vantage Point)
drama/thriller, USA 2008, 90 min, titulky, do 12 let nevhodný, režie: Pete Travis, hrají: Dennis Quaid, Matthew Fox, Forest Whitaker, Sigourney Weaver, William Hurt
Česká premiéra: 10. dubna 2008
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Najdete na iDNES.cz