Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tak nám zase postřelili amerického prezidenta...

  16:39aktualizováno  16:39
A zase je tu film, jehož děj se zdá už tisíckrát omletý - americký prezident se chystá na zásadní projev, prodírá se davem, ozve se výstřel a prezident je zraněn. Kdo najde pachatele?

Z filmu Úhel pohledu | foto: Falcon

Úhel pohledu je přitom thriller vpravdě netradiční. Klíčovou událost, tedy pokus o atentát na amerického prezidenta, sleduje očima celkem osmi různých lidí.

Zápletka je jasná - Prezident Spojených států se chystá ve Španělsku ke klíčovému proslovu na téma boje s terorismem. Zatímco se prodírá zaplněným náměstím směrem k pódiu, zazní výstřel, prezident padá k zemi a rozpoutává se peklo.

Mezi přihlížejícími jsou agenti tajné služby, turista s videokamerou,producentka zpravodajství a ještě další čtyři, kteří se pokusí nedokonalý atentát vyšetřit.

"Máte tu osm kousků skládačky. Je to režisérský sen: tajemství tohoto filmu odhalíte až poté, co spatříte celou událost očima osmi různých lidí. Film o tom, že každý z nás vnímá věci jinak - no není to úžasné?" rozplývá se režisér Pete Travis.

Lidé, triky, střih
Pro zpracování nápadu scénáristy Barryho Levyho si producent Neal Moritz nevybral Travise náhodou. Stačilo zhlédnout film Omagh o bombovém útoku v Irsku a bylo mu prý jasné, že Úhel pohledu bude v dobrých rukou.

I tak ale dlouho společně přemýšleli, jak zařídit, aby jednotlivé kusy příběhu, které divák uvidí na plátně několikrát za sebou - i když pokaždé z jiného úhlu - nenudily.

Klíč našli v jednotlivých postavách. "Snažil jsem se točit tak, aby bylo poznat, co si která osoba, z jejíhož pohledu právě události sledujeme, myslí nebo cítí, aby si příběh dokázal udržet divákovu pozornost," popisuje Travis.

"Vždycky jsme se snažili využít všech možných triků k tomu, abychom zajistili, že každý z příběhů bude působit jedinečným dojmem, že divák bude vnímat všechny detaily a zvraty," doplňuje Moritz.

K tomu si vymysleli pojistku, kdyby ani jeden z principů nezafungoval. "Zajistili jsme, aby každý z příběhů končil v tom nejnapínavějším okamžiku. Až na konci filmu se všech osm příběhů spojí a vy zjistíte, o co šlo," láká Travis.

Hvězdy slavné a vycházející
Pro film se podařilo získat řadu herců zvučných jmen jako Dennis Quaid, Matthew Fox, Forest Whitaker, William Hurt a Sigourney Weaverová.

Ty doplnily vycházející mezinárodní hvězdy, například Španěl Eduardo Noriega, izraelská herečka Ayelet Zurer, Francouz Saïd Taghmaoui nebo Venezuelan Edgar Ramirez.

"Viděl jsem Peteův předchozí film. Líbí se mi jeho realistický způsob natáčení, je velice akční. Víte, že se díváte na herce, ale přesto v sobě mají bezprostřednost dokumentu," vysvětlil Quaid, proč na nabídku zahrát si jednoho z agentů kývl.

Na Oscara nominované Weaverové se líbila možnost zahrát si televizní zpravodajku. "Když se ocitne v epicentru celého útoku, chová se jako dítě v cukrárně," popisuje herečka.

Španělsko v Mexiku
Už od začátku bylo jasné, že se snímek nemůže natáčet v Americe. Původně plánované hlavní náměstí Plaza Mayor ve španělské Salamance ale nevyšlo kvůli vysokým nárokům na speciální efekty, jako jsou výbuchy nebo střelba.

Tvůrci se museli poohlédnout jinde a místem zaslíbeným se jim nakonec stalo místo v jižní části Mexico City. A právě tady nakonec postavili věrnou maketu Plaza Mayor.

"To náměstí mě doopravdy ohromilo. Když jsem tam poprvé přišel, měl jsem malou kameru, kterou měla moje postava jako rekvizitu, a tehdy jsem si pomyslel něco jako: Páni, to je neuvěřitelné!" vzpomíná oscarový herec Forrest Whittaker.

Úhel pohledu (Vantage Point)
drama/thriller, USA 2008, 90 min, titulky, do 12 let nevhodný, režie: Pete Travis, hrají: Dennis Quaid, Matthew Fox, Forest Whitaker, Sigourney Weaver, William Hurt
Česká premiéra: 10. dubna 2008
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz