Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tak by vypadal orwellovský svět v roce 1985

  2:15aktualizováno  2:15
Britský prozaik Anthony Burgess byl mužem mnoha profesí. Vedle románů psal také kritické eseje, básně, ale i libreta. Proslavil jej jediný román, Mechanický pomeranč, v němž zúročil svou celoživotní zálibu ve vymýšlení nového jazyka.

Anthony Burgess | foto: Profimedia.cz

Kultovním dílem se však Burgessův román stal až v okamžiku, kdy jej na filmové plátno převedl Stanley Kubrick.

Kariéru literáta načal Burgess už v roce 1956 volnou románovou trilogií z Malajsie Dlouhý den se krátí, jež se řadí po bok nejlepším britským románům z koloniálního prostředí.

O tři roky později však Burgess náhle zkolaboval. Lékaři diagnostikovali mozkový nádor a prorokovali mu jen necelý rok života. Aby zabezpečil svou manželku, napsal Burgess za několik měsíců pět románů.

Uvědomoval si, že takový počet by jistě způsobil inflaci autorova jména, takže poslední dvě knihy vydal pod pseudonymem. Současně ovšem pracoval i jako recenzent a jeden z těchto dvou románů dostal od redakce k posouzení.

Burgess neváhal a využil nastalé absurditou zavánějící situace: vlastní román naprosto sepsul. Celá věc se nakonec provalila a Burgess byl z novin vyhozen, avšak cesta k literární slávě byla otevřena.

Rok poté
Jak už bylo řečeno, Burgess si rád hrál s jazykem, literární formou i samotnými tématy svých děl. Například napsal fiktivní životopis raných let Williama Shakespeara či později román 1985, jenž přímo reagoval na slavnou Orwellovu antiutopii.

Román 1985 se na rozdíl od Orwellovy geniálně přesné vize budoucího světa, rozděleného na mocenské bloky, jež mezi sebou neustále válčí, odehrává o rok později.

Burgess se tedy předem vzdává jakéhokoli porovnání. První část 1985 nadto tvoří fiktivní rozhovor, na jehož obou stranách stojí sám autor. Zasvěceně v něm rozebírá všechny důležité aspekty Orwellova 1984 i jeho kulturní odkaz. Hned v úvodu například poznamenává, co všechno dnes nese přízvisko orwellovský – od sjetiny z počítače až po novou letištní halu.

Druhou část knihy pak tvoří příběh obyčejného chlapíka Beva Jonese, který se v nové Británii snaží nalézt svoje místo v životě. Burgessovu románu nevládne žádný Velký bratr, ovšem sílu protivníka to nijak neumenšuje.

V důsledku ropné krize (Burgess román psal v 70. letech, kdy ceny ropy vylétly do závratné výše) vlastní celou zemi Arabové a hlavním náboženstvím je islám. Oproti dnešnímu chápání islámu však nejde o nijak násilnou variantu: ostatní náboženství jsou tolerována.

Politiku ovládají odbory, takže stávka stíhá stávku a neustále se vedou nová vyjednávání o zvyšování platů. Jenže větší příjmy roztáčejí inflační spirálu, takže v konečném důsledku si stejně nemůže nikdo nic dopřát.

Při jednom protestu organizovaných hasičů uhoří Bevova manželka. Jones se rozhodne systému vzepřít, a to tím nejabsurdnějším způsobem: odmítne stávkovat a dožaduje se práce. Zaměstnavatel jej samozřejmě okamžitě vyhodí a pro Beva nastává nová životní etapa.

V ní se seznámí s ilegálním hnutím, v jehož rámci mladiství násilníci studují řecké filosofy, kteří ustoupili do pozadí před oficiálně vyznávanou sociologií a dělnickým socialismem.

Tyrana nahradila šeď
Celý systém je prostě postavený naruby – státu vládnou odbory, stávkování je běžnější než práce, řádné vzdělání je vyhrazeno jen těm nejubožejším. Českému čtenáři může celý Burgessův mix přijít docela povědomý.

I u nás se ještě před dvaceti lety mluvilo o vedoucí úloze dělnické třídy, všichni byli organizováni v odborovém hnutí a na univerzitách byl jednou z nejdůležitějších disciplín marxismus-leninismus.

Román 1985 samozřejmě není bez chyb. Knize prakticky chybí děj. Většinu stran plní sáhodlouhé rozhovory mezi Bevem a vedoucím převýchovného střediska, kde se jej snaží systém přivést k rozumu. Příběh takřka postrádá katarzi – jako by z věčných polemik vedla cesta jen k dalším diskusím. I Bevovo finální gesto se trochu utápí v dějinných frázích.

Svou cenu však Burgessův román má. Ukazuje nám orwellovský svět z jiného úhlu. V roce 1985 už není žádný vnější nepřítel, proti kterému by bylo třeba vést nikdy nekončící válku.

Místo nesrozumitelného newspeaku tu zní obhroublá dělnická angličtina, místo tyranů tu vidíme jen šeď průměrnosti. Právě vláda masy, která se potřebuje schovávat za socialistické fráze, je podle autora tím největším nebezpečím.

Anthony Burgess: 1985
Překlad Milan Mikulášek. Praha 2007, 276 stran, doporučená cena 298 korun.
Hodnocení MF DNES: 60 %

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Najdete na iDNES.cz