Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tak by vypadal orwellovský svět v roce 1985

  2:15aktualizováno  2:15
Britský prozaik Anthony Burgess byl mužem mnoha profesí. Vedle románů psal také kritické eseje, básně, ale i libreta. Proslavil jej jediný román, Mechanický pomeranč, v němž zúročil svou celoživotní zálibu ve vymýšlení nového jazyka.

Anthony Burgess | foto: Profimedia.cz

Kultovním dílem se však Burgessův román stal až v okamžiku, kdy jej na filmové plátno převedl Stanley Kubrick.

Kariéru literáta načal Burgess už v roce 1956 volnou románovou trilogií z Malajsie Dlouhý den se krátí, jež se řadí po bok nejlepším britským románům z koloniálního prostředí.

O tři roky později však Burgess náhle zkolaboval. Lékaři diagnostikovali mozkový nádor a prorokovali mu jen necelý rok života. Aby zabezpečil svou manželku, napsal Burgess za několik měsíců pět románů.

Uvědomoval si, že takový počet by jistě způsobil inflaci autorova jména, takže poslední dvě knihy vydal pod pseudonymem. Současně ovšem pracoval i jako recenzent a jeden z těchto dvou románů dostal od redakce k posouzení.

Burgess neváhal a využil nastalé absurditou zavánějící situace: vlastní román naprosto sepsul. Celá věc se nakonec provalila a Burgess byl z novin vyhozen, avšak cesta k literární slávě byla otevřena.

Rok poté
Jak už bylo řečeno, Burgess si rád hrál s jazykem, literární formou i samotnými tématy svých děl. Například napsal fiktivní životopis raných let Williama Shakespeara či později román 1985, jenž přímo reagoval na slavnou Orwellovu antiutopii.

Román 1985 se na rozdíl od Orwellovy geniálně přesné vize budoucího světa, rozděleného na mocenské bloky, jež mezi sebou neustále válčí, odehrává o rok později.

Burgess se tedy předem vzdává jakéhokoli porovnání. První část 1985 nadto tvoří fiktivní rozhovor, na jehož obou stranách stojí sám autor. Zasvěceně v něm rozebírá všechny důležité aspekty Orwellova 1984 i jeho kulturní odkaz. Hned v úvodu například poznamenává, co všechno dnes nese přízvisko orwellovský – od sjetiny z počítače až po novou letištní halu.

Druhou část knihy pak tvoří příběh obyčejného chlapíka Beva Jonese, který se v nové Británii snaží nalézt svoje místo v životě. Burgessovu románu nevládne žádný Velký bratr, ovšem sílu protivníka to nijak neumenšuje.

V důsledku ropné krize (Burgess román psal v 70. letech, kdy ceny ropy vylétly do závratné výše) vlastní celou zemi Arabové a hlavním náboženstvím je islám. Oproti dnešnímu chápání islámu však nejde o nijak násilnou variantu: ostatní náboženství jsou tolerována.

Politiku ovládají odbory, takže stávka stíhá stávku a neustále se vedou nová vyjednávání o zvyšování platů. Jenže větší příjmy roztáčejí inflační spirálu, takže v konečném důsledku si stejně nemůže nikdo nic dopřát.

Při jednom protestu organizovaných hasičů uhoří Bevova manželka. Jones se rozhodne systému vzepřít, a to tím nejabsurdnějším způsobem: odmítne stávkovat a dožaduje se práce. Zaměstnavatel jej samozřejmě okamžitě vyhodí a pro Beva nastává nová životní etapa.

V ní se seznámí s ilegálním hnutím, v jehož rámci mladiství násilníci studují řecké filosofy, kteří ustoupili do pozadí před oficiálně vyznávanou sociologií a dělnickým socialismem.

Tyrana nahradila šeď
Celý systém je prostě postavený naruby – státu vládnou odbory, stávkování je běžnější než práce, řádné vzdělání je vyhrazeno jen těm nejubožejším. Českému čtenáři může celý Burgessův mix přijít docela povědomý.

I u nás se ještě před dvaceti lety mluvilo o vedoucí úloze dělnické třídy, všichni byli organizováni v odborovém hnutí a na univerzitách byl jednou z nejdůležitějších disciplín marxismus-leninismus.

Román 1985 samozřejmě není bez chyb. Knize prakticky chybí děj. Většinu stran plní sáhodlouhé rozhovory mezi Bevem a vedoucím převýchovného střediska, kde se jej snaží systém přivést k rozumu. Příběh takřka postrádá katarzi – jako by z věčných polemik vedla cesta jen k dalším diskusím. I Bevovo finální gesto se trochu utápí v dějinných frázích.

Svou cenu však Burgessův román má. Ukazuje nám orwellovský svět z jiného úhlu. V roce 1985 už není žádný vnější nepřítel, proti kterému by bylo třeba vést nikdy nekončící válku.

Místo nesrozumitelného newspeaku tu zní obhroublá dělnická angličtina, místo tyranů tu vidíme jen šeď průměrnosti. Právě vláda masy, která se potřebuje schovávat za socialistické fráze, je podle autora tím největším nebezpečím.

Anthony Burgess: 1985
Překlad Milan Mikulášek. Praha 2007, 276 stran, doporučená cena 298 korun.
Hodnocení MF DNES: 60 %

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz