Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tajemná, křehká a erotická Juliette Binocheová

  13:13aktualizováno  13:13
Je francouzská, evropská - a světová. Také nesmírně půvabná. Juliette Binocheová, skutečná osobnost filmového světa, podle kritiků nejtalentovanější herečka v Evropě. Když před čtyřmi lety získala Oscara za vedlejší roli ve filmu Anglický pacient, jásala celá Francie.

Stát se ve Francii filmovou herečkou znamená vystavit se přirovnávání k hvězdám typu Brigitte Bardotové, Catherine Deneuveové či Jeanne Moreauové. Když se objevila Juliette Binocheová, byla nejčastěji spojována právě s Moreauovou. Tmavé, hluboké oči, tajuplný výraz, křehkost, erotičnost... a také práce s avantgardními režiséry, s nimiž Binocheová stejně jako před lety Moreauová začínala.

Do každé postavy dokáže vnést svoji osobnost, neopakuje se. "Juliette? Jedna velká nůše emocí," chválí ji režisér a scenárista Jean-Paul Rappenau.

"Film je jako velký prázdný stůl, na který každý něco přinese - a květiny uprostřed, to je výsledek, který patří divákovi," říká vzletně sama herečka.

Profil Juliette Binocheové

Narozena: 9. března 1964 v Paříži
Nejznámější filmy: Zdrávas Marie, Schůzka, Špatná krev, Posedlost, Nesnesitelná lehkost bytí, Milující z Pont-Neuf, Bouřlivé výšiny, Tři barvy: modrá, Husar na střeše, Pohovka v New Yorku, Anglický pacient, Prokletí ostrova Saint-Pierre, Čokoláda
Partneři: Leose Carax (režisér, hvězda osmdesátých let francouzské kinematografie), Andre Halle (potápěčský instruktor), Olivier Martinez (dlouholetý herecký partner, nositel Ceny Jeana Gabina a Césara)
Současná rodina: přítel Benoit Magimele, sedmiletý syn Raphael a dvouletá dcera Hana
K tomu, aby podala výkon, který se od ní čeká, musí režisér splnit některé podmínky. "Na filmu se potřebuji aktivně podílet, mám ráda harmonickou spolupráci," tvrdí Juliette. "Potřebuji si zkrátka o roli popovídat. A je mi jedno, jestli mě má režisér osobně rád nebo ne. Co ale nesnáším, to jsou napjaté vztahy mezi režisérem a hercem."

Herečkou už od dětství

Juliette Binocheová měla k herectví blízko od dětství. Není divu. Matka Monique Stalensová, napůl Polka, napůl Vlámka, byla herečkou, otec Jean-Marie Binoche divadelním režisérem. Když byly Juliette dva roky, rodiče se rozvedli. S matkou se pak Juliette stěhovala z města do města, až se usadily v Lor-et-Cher.
Juliettino mládí, to bylo divadlo. Začala se mu věnovat na lyceu, kde sama zinscenovala Zdravého nemocného od Moliéra a Ionescovu hru Král umírá. V představeních, která režírovala,  hrála mužské role, protože se domnívala, že není dost hezká. "Příroda se na mně pomstila ženskému rodu," s úsměvem vzpomíná na pubertu.

Ale nejen divadlo ji zlákalo, Juliette Binocheová měla širší zájmy. Chodila po muzeích a galeriích, prohlížela obrazy a také - podle znalců slušně a osobitě - malovala. Měla a má ráda ruskou literaturu, Rilkeho poezii, Picassovy a Rembrandtovy obrazy a Tatiho filmy. Jenže pouze malovat nechtěla. Vadilo jí, že při malování je sama. Divadlo a později i film pro ni znamenaly víc.

Protože s matkou neměly moc peněz, Juliette si na herecká studia přivydělávala v obchodním domě jako prodavačka. V patnácti odešla do Paříže, kde navštěvovala hodiny u proslulé Very Greghové, poté chodila na Státní konzervatoř dramatického umění.

Poprvé se objevila ve filmu v osmnácti letech ve snímku Dorotka. O rok později hrála v Zdrávas Maria, provokativním filmu slavného režiséra Jeana-Luka Godarda, který vyvolal rozruch sexuálními scénami. Následovaly neúspěšné konkursy.
Konec slibně rozjeté kariéry? Kdeže! Rok 1985 a melodrama Schůzka. Juliette Binocheová na sebe upozornila v roli vyzývavé divadelní elévky, za kterou získala Cenu Romy Schneiderové pro nejtalentovanější začínající herečku. Od té chvíle se mluví o nové erotické hvězdě francouzského filmu.

K mezinárodní slávě přispěl Kundera

Zatím ji znala pouze Francie. I to se změnilo. Mezinárodní proslulost získala díky roli fotografky Terezy ve filmu Nesnesitelná lehkost bytí z roku 1988 podle románu Milana Kundery. Kritici i diváci byli nadšeni. "Jednoduchá krása a celkový výjimečný vzhled," rozplývaly se prestižní časopisy.

Paradoxní je, že Binocheová napoprvé neprošla konkursem kvůli své angličtině. Tato zkušenost a její povaha, snaha být dokonalá, ji vedly ke studiu angličtiny. Aby toho nebylo málo, přibrala si italštinu.
Film Nesnesitelná lehkost bytí jí byl blízký mimo jiné proto, že její babička byla Polka.

"Část mých kořenů tkví ve východní Evropě, není mi proto lhostejné, co se tam dělo a děje," vysvětlovala Juliette. "O roce 1968 v Praze jsem se nejvíc dozvěděla od matky. Viděla jsem dokumenty z té doby, některé se použily i ve filmu. Když jsem to viděla a poznala, byla jsem hluboce otřesena."

Když Binocheová roli přijímala, měla podmínku, aby v průběhu natáčení měla nablízku nějakou Češku. Stalo se. "Sblížily jsme se," vzpomíná herečka. "Vyprávěla mi o Praze, o šedi, o lidech, kteří tu žili. Nasála jsem atmosféru, velmi mě to poznamenalo."

Děti a kariéra? Proč ne

Když v roce 1993 otěhotněla, chtěla s hraním skončit. Dlouho zvažovala, zda si má dítě nechat, protože tušila, že by to mohl být konec její kariéry.
"Rozhodla jsem se být matkou - a tomu jsem podřídila celý svůj život." Nikdy nemluvila o otci dítěte. "Ani nevěděl, že je otcem. Chtěl ode mne odejít a já ho nezdržovala. Neřekla jsem mu o dítěti, které jsem čekala. Nechtěla jsem, aby se mnou zůstal jen z povinnosti."

Jakmile se novináři dozvěděli o jejím těhotenství, nedopřáli jí chvilku klidu. Aby jim unikla, koupila si vilu kousek od Paříže. "Na novináře se nezlobím," překvapivě prohlásila později. "Dělali jen svou práci a dělali ji dobře. Některé z nich opravdu obdivuji. Jsem jim vděčná, protože bez nich by lidé jako já nebyli tak populární a slavní."

Narodil se syn Raphael, skvělá kariéra pokračovala. Stejnou otázku řešila Juliette Binocheová o šest let později. Opět se stáhla a porodila dceru Hanu. Její jméno dlouho úspěšně tajila. Nechtěla, aby se o jejích dětech psalo, ráda jim dopřeje klid.

Největší triumf: Oscar

Anglický pacient. Nádherný film, nádherná role, nádherný ohlas diváků, nádherné recenze. Také Stříbrný medvěd na festivalu v Berlíně. A na konec, jako vyvrcholení, Oscar. Získala ho za svoji vedlejší roli, získal jej i sám film.

Juliette Binocheové hrála ošetřovatelku umírajícího vojáka na sklonku druhé světové války. Než začala natáčet, navštívila zdravotní sestry, které ještě pamatují válku a dlouhé hodiny si s nimi povídala. Každý detail považovala za důležitý.

"Zase až tak moc jsem hrát nemusela," řekla skromně po udělení Oscara. "Toužila jsem si zahrát ženu, která se dokáže vyrovnat s osudem a má chuť i sílu přes všechny prohry začít znovu. Sama jsem něco podobného okusila na vlastní kůži."

I po Oscarovi Juliette natáčela filmy. O některých kritici zapochybovali. "Binocheová je krásná a umí se i krásně smát. Není to však málo?" ptali se v recenzích.

Juliette odpověděla. Film Čokoláda, který se právě hraje v českých kinech, ji vrátil na výsluní. Vysloužila si další nominaci na Oscara. Nakonec ho nedostala, americkým akademikům se zdála lepší Julia Robertsová v Erin Brockovich.

"Bez filmu bych asi žít nemohla," svěřuje se sedmatřicetiletá Juliette Binocheová. "Umožňuje mi vyslovit to, co cítím a co bych žádným způsobem ani vyslovit nedokázala."

Hollywood? Děkuji, ne

Juliette je krásná. Díky své erotické přitažlivosti ve filmu Posedlost, který si vysloužil přirovnání k legendárnímu Poslednímu tangu v Paříži, jí začali tvůrci erotických snímků nabízet závratné honoráře. Pokaždé odmítla. Ví, co chce a co nechce.
Stejné je to s jejím vztahem k Hollywoodu. Je skutečně s podivem, že tak uznávaná herečka mu stále uniká. A nebyly to ledasjaké nabídky. Mohla hrát například v Jurském parku, který režíroval sám Steven Spielberg.

"V Jurském parku bych si zahrála akorát tak dinosaura," vzkázala. "Kdybych chtěla točit se Spielbergem, tak proto, že je výborný režisér, a nikoliv proto, že pracuje v Hollywoodu."

Místo toho si zahrála u režiséra Krysztofa Kieslowského ve filmu Tři barvy: modrá. Nikdy toho nelitovala. Film získal Zlatého lva na 50. mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a Juliette byla oceněna za nejlepší ženský herecký výkon.
Další nabídka z Hollywoodu? Mission Impossible. "Scénář se mi ani trochu nelíbil. Ta role prostě byla pro někoho jiného. Nezahrála bych ji pořádně a to by nebylo fér," vysvětluje.

Kouzlu Hollywoodu zkrátka Binocheová nikdy nepodlehla. "Byl slavný do padesátých let, teď už je to jenom stroj na filmy," říká o něm. "Dělám filmy s Američany, a ne hollywoodské filmy. Když čtu příběh, věřím tomu. Když čtu hollywoodský příběh, necítím to tak a to je pro mě podstatné."

Francouzská herečka Juliette Binocheová.

Francouzská herečka Juliette Binocheová s Oscarem za výkon v Anglickém pacientovi.

Francouzská herečka Juliette Binocheová ve filmu Čokoláda.

Francouzská herečka Juliette Binocheová.

Francouzská herečka Juliette Binocheová před plakátem filmu Čokoláda.

Francouzská herečka Juliette Binocheová.

Francouzská herečka Juliette Binocheová.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

RECENZE: Prská, bublá, duní, vrže. Béčkový veležralok závidí Čelistem

Záběr z filmu Meg: Monstrum z hlubin

Do filmu Meg: Monstrum z hlubin nacpalo studio 150 milionů dolarů, přesto výsledek může jen závidět Čelistem, kde obrys...

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

Najdete na iDNES.cz