Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tabakov hraje Československu, své lásce

  10:30aktualizováno  10:30
Minifestival Olega Tabakova, takové pojmenování by mohl nést sled pěti inscenací, které v těchto dnech mohou zhlédnout návštěvníci Dejvického, Vinohradského a Švandova divadla v Praze.

Oleg Tabakov | foto: Profimedia.cz

Poprvé u nás totiž hostuje jeden z nejlepších ruských divadelních souborů – Moskevské divadlo Olega Tabakova.

Scéna, která je po celém Rusku známá jako Tabakerka, zahájila oficiálně svou činnost 1. března 1987 inscenací Křeslo podle povídky Jurije Poljakova.

Jádro souboru se utvářelo z původního dětského divadelního studia Domu pionýrů Baumanského obvodu. Kromě Tabakova, který svou přes třicet let trvající pedagogickou činností vychoval většinu špičkových ruských herců, zde působili i Konstantin Rajkin či Viktor Fokin.

Tabakerka dnes pravidelně hostuje po celém Rusku i na mezinárodních divadelních festivalech (Toronto, Avignon, Berlín, Řím). Za inscenaci dramatu Leonida Andrejeva Povídka o sedmi oběšených, která u nás přehlídku uzavírá, získal soubor ocenění Křišťálová Turandot jako nejlepší počin sezony 2005/2006.

Jedenasedmdesátiletý Tabakov, herec psychologické přesnosti a dramatické síly, kterého po světě proslavily i filmové adaptace ruské klasiky v režii Nikity Michalkova, bude během týdenního workshopu pracovat i se studenty herectví pražské DAMU.

Tabakov se netají sympatiemi k Česku. „Něžné a láskyplné“ vzpomínky chová především k pražskému Činohernímu klubu, kde v roce 1968 hostoval v roli Chlestakova v legendární inscenaci Revizor. „Československo bylo mou první láskou,“ vzpomíná a vzápětí dodává: „Cítím vinu za to, že sem v roce 1968 vstoupily tanky, a omlouvám se za to.“

Pražské vystoupení Tabakerky by se mělo stát prologem k plánovanému každoročnímu festivalu ruského divadla v Čechách. Impulz k tomuto projektu dodalo také hostování Dejvického divadla, které s obrovským úspěchem uvedlo v Moskvě své inscenace Teremin a Oblomov.

Představení pro pražskou přehlídku vybíral Tabakov sám. Kromě ruské klasiky, Andrejevovy Povídky o sedmi oběšených a slavného dramatu Maxima Gorkého Na dně, přiváží také Zpověď hochštaplera Felixe Krulla od Thomase Manna, Divadelníka Thomase Bernharda a italskou komedii Alda de Benedettiho Sublimace lásky.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz