Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sýpka otevřela své brány graffiti

  10:21aktualizováno  10:21
Vlkov u Tišnova - Graffiti a jejich tvůrci rozčilují většinu lidí. Umělci sprejery z velké části pohrdají. Že však může být kresba pomocí spreje, v hantýrce označovaná slůvkem tag, svébytným uměleckým dílem, dokazuje letní výstava v Galerii Sýpka. Již pošesté se do prostor bývalé barokní sýpky nedaleko Osové Bítýšky sjelo několik výtvarníků, aby se zúčastnili sympozia Prostor - práce pro místo.

Zatímco dvojice fotografů Lukáš Jasanský - Martin Polák postihli atmosféru sýpky a okolní krajiny hledáčky svých aparátů, zbylá šestice mladých umělců se zaobírala právě fenoménem graffiti. "Oba fotografy sleduji již delší dobu, jejich tvorba mě zajímá a poprvé jsem je oslovila již asi před dvěma lety. Řekli jsme si, že by bylo dobré nafotografovat krajinu Sýpky a výsledkem je tedy první část sympozia Zemská výstava fotografie," uvedla k snímkům, které zabírají nejvyšší patro budovy galeristka Irena Velková.

Graffiti
Přízemí a první patro pak patří druhé části sympozia - akčnímu graffiti. "Nad sprejerskou výstavou jsme začali přemýšlet, když se před několika měsíci rozpoutala debata právě na toto téma. I tato část má dva oddíly. Ukázky klasických graffiti a pak díla profesionálních umělců, kteří myšlenku sprejerství posouvají někam dál. Většinou velmi jemným způsobem," popisovala Velková.

Výstavu sprejerů posvětilo i ministerstvo
Podle mnoha obyvatel městských zón neoblíbené a nežádoucí graffiti podpořilo na Sýpce také Ministerstvo kultury České republiky. Vstup sprejerů do výstavních síni nepovažují pořadatelé sympozia jen za experiment a je možné, že výstava nevlídný pohled na graffiti i jejich tvůrce - writer - pomůže změnit. Jak může osobitý tvůrčí projev korespondovat s více než tři stovky let starými zdmi? Hned u vchodu do Sýpky, v přízemních prostorách se nelehkého úkolu zhostili tři generačně nejmladší účastníci. Dynamický zeleno-červeno-žlutý nápis je typickou ukázkou graffiti, které není těžké potkat na šedém městském betonu.

Anonymita a historické fasády
zdi"Dostala jsem se k nim čirou náhodou a pozvání považovali za uznání. Nechtějí ale být jmenováni. Domluvili jsme se na zdi v přízemí, kterou si obhlédli a kde pak vytvořili klasické tagy," popisovala spolupráci s anonymními autory Velková. Jak dodala, po šestadvacátém srpnu, kdy výstava končí, přijede trojice mladíků dát stěnu opět do původního stavu. "Kresba se nám ale tak líbí, že jsme přemýšleli nad tím, že graffiti na stěně z velké části necháme," poznamenala galeristka.

Na otázku, zda proti pomalování historických zdí neprotestovali památkáři, Irena Velková odpovídá: "Jde o odnímatelnou část, se stavbou Sýpky jako takové nemá nic společného. Kdyby šlo o barvu fasády, tam už by památkáři mohli zasáhnout. Navíc všichni dodrželi vymezený prostor, na kterém jsme se domluvili."

Graffiti ve stylu Josefa Lady
Spolupráci se sprejery si galeristka pochvalovala. "Nešlo o žádnou konfrontaci, spíše jsem jim naslouchala a dozvěděla se plno zajímavých věcí," dodala Velková. Zbytek autorů, kteří se výtvarnému umění věnují profesionálně, pak graffiti a tím tvorbu přímo na zeď pojímá po svém. O patro výš nad klasickou ukázkou sprejerů Tomáš Vaněk objevil šablonovitost kresby typickou pro graffity u malíře Josefa Lady. Shluky figur z Ladových příběhů dopracoval a otiskl je až na výjimku jako podpis nebo razítko do výše očí na stěnu poblíž oken.

Fotografku Michaelu Thelenovou působící na Fakultě užitého umění a designu v Ústí nad Labem inspiroval prostor Sýpky k přenesení ženských siluet z fotografií na stěny a podlahu v šedém a zlatém provedení. Chemlonem do zdi vyšila nápis Jana Kalinová. Typizovaní človíčci s hlavou ve tvaru nafukovacího balonku, jenž vypouští hesla z reklam známých z televize, jsou zase dílem pražského výtvarníka Krištofa Kintery, který už na Sýpce dvakrát vystavoval - v letech 1994 a 1995.

Jak na klasické sprejerství a městské graffiti pohlíží sami pořadatelé? "Tak jako každý normální člověk. Když jde o vandalství, není to nic jiného. Dozvěděla jsem se ale, že plno sprejerů by přijalo vyhrazené plochy, které jim však ale nikdo nechce poskytnout," dodala Irena Velková. Výsledky sympozia Prostor - práce pro místo budou v Galerii Sýpka přístupné do šestadvacátého srpna.

Graffiti jako pouliční umění.

Tomáš Vaněk objevil šablonovitost kresby typickou pro graffity u malíře Josefa Lady

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz