Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sýpka otevřela své brány graffiti

  10:21aktualizováno  10:21
Vlkov u Tišnova - Graffiti a jejich tvůrci rozčilují většinu lidí. Umělci sprejery z velké části pohrdají. Že však může být kresba pomocí spreje, v hantýrce označovaná slůvkem tag, svébytným uměleckým dílem, dokazuje letní výstava v Galerii Sýpka. Již pošesté se do prostor bývalé barokní sýpky nedaleko Osové Bítýšky sjelo několik výtvarníků, aby se zúčastnili sympozia Prostor - práce pro místo.

Zatímco dvojice fotografů Lukáš Jasanský - Martin Polák postihli atmosféru sýpky a okolní krajiny hledáčky svých aparátů, zbylá šestice mladých umělců se zaobírala právě fenoménem graffiti. "Oba fotografy sleduji již delší dobu, jejich tvorba mě zajímá a poprvé jsem je oslovila již asi před dvěma lety. Řekli jsme si, že by bylo dobré nafotografovat krajinu Sýpky a výsledkem je tedy první část sympozia Zemská výstava fotografie," uvedla k snímkům, které zabírají nejvyšší patro budovy galeristka Irena Velková.

Graffiti
Přízemí a první patro pak patří druhé části sympozia - akčnímu graffiti. "Nad sprejerskou výstavou jsme začali přemýšlet, když se před několika měsíci rozpoutala debata právě na toto téma. I tato část má dva oddíly. Ukázky klasických graffiti a pak díla profesionálních umělců, kteří myšlenku sprejerství posouvají někam dál. Většinou velmi jemným způsobem," popisovala Velková.

Výstavu sprejerů posvětilo i ministerstvo
Podle mnoha obyvatel městských zón neoblíbené a nežádoucí graffiti podpořilo na Sýpce také Ministerstvo kultury České republiky. Vstup sprejerů do výstavních síni nepovažují pořadatelé sympozia jen za experiment a je možné, že výstava nevlídný pohled na graffiti i jejich tvůrce - writer - pomůže změnit. Jak může osobitý tvůrčí projev korespondovat s více než tři stovky let starými zdmi? Hned u vchodu do Sýpky, v přízemních prostorách se nelehkého úkolu zhostili tři generačně nejmladší účastníci. Dynamický zeleno-červeno-žlutý nápis je typickou ukázkou graffiti, které není těžké potkat na šedém městském betonu.

Anonymita a historické fasády
zdi"Dostala jsem se k nim čirou náhodou a pozvání považovali za uznání. Nechtějí ale být jmenováni. Domluvili jsme se na zdi v přízemí, kterou si obhlédli a kde pak vytvořili klasické tagy," popisovala spolupráci s anonymními autory Velková. Jak dodala, po šestadvacátém srpnu, kdy výstava končí, přijede trojice mladíků dát stěnu opět do původního stavu. "Kresba se nám ale tak líbí, že jsme přemýšleli nad tím, že graffiti na stěně z velké části necháme," poznamenala galeristka.

Na otázku, zda proti pomalování historických zdí neprotestovali památkáři, Irena Velková odpovídá: "Jde o odnímatelnou část, se stavbou Sýpky jako takové nemá nic společného. Kdyby šlo o barvu fasády, tam už by památkáři mohli zasáhnout. Navíc všichni dodrželi vymezený prostor, na kterém jsme se domluvili."

Graffiti ve stylu Josefa Lady
Spolupráci se sprejery si galeristka pochvalovala. "Nešlo o žádnou konfrontaci, spíše jsem jim naslouchala a dozvěděla se plno zajímavých věcí," dodala Velková. Zbytek autorů, kteří se výtvarnému umění věnují profesionálně, pak graffiti a tím tvorbu přímo na zeď pojímá po svém. O patro výš nad klasickou ukázkou sprejerů Tomáš Vaněk objevil šablonovitost kresby typickou pro graffity u malíře Josefa Lady. Shluky figur z Ladových příběhů dopracoval a otiskl je až na výjimku jako podpis nebo razítko do výše očí na stěnu poblíž oken.

Fotografku Michaelu Thelenovou působící na Fakultě užitého umění a designu v Ústí nad Labem inspiroval prostor Sýpky k přenesení ženských siluet z fotografií na stěny a podlahu v šedém a zlatém provedení. Chemlonem do zdi vyšila nápis Jana Kalinová. Typizovaní človíčci s hlavou ve tvaru nafukovacího balonku, jenž vypouští hesla z reklam známých z televize, jsou zase dílem pražského výtvarníka Krištofa Kintery, který už na Sýpce dvakrát vystavoval - v letech 1994 a 1995.

Jak na klasické sprejerství a městské graffiti pohlíží sami pořadatelé? "Tak jako každý normální člověk. Když jde o vandalství, není to nic jiného. Dozvěděla jsem se ale, že plno sprejerů by přijalo vyhrazené plochy, které jim však ale nikdo nechce poskytnout," dodala Irena Velková. Výsledky sympozia Prostor - práce pro místo budou v Galerii Sýpka přístupné do šestadvacátého srpna.

Graffiti jako pouliční umění.

Tomáš Vaněk objevil šablonovitost kresby typickou pro graffity u malíře Josefa Lady

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Najdete na iDNES.cz