Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sympatický zabiják Grégoire Colin ve Varech protancoval noc

  16:07aktualizováno  16:07
Jeho jméno nepatří v Čechách k nejznámějším, ale výrazná tvář ano. S trochou nadsázky by se dalo říci, že snad ani není francouzský film, kde by se charizmatický Grégoire Colin neobjevil.

43. MFFKV - Grégoire Colin - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (7. července 2008) | foto: Honza Vedral, Filter

Pamětníci ho mohli vidět už v cenami ověnčeném Vysněném životě andělů z roku 1998. Mezitím stihl řadu rolí - od vrahů přes romantiky až po snowboardistu. V roce 2005 byl v Karlových Varech s filmem Raoula Ruize Ztracené panství a letos se na filmový festival vrátil v Zabijákovi Cédrica Angera.

Neříkal vám někdo z diváků Zabijáka, že ve filmu působíte docela sympaticky?
No nevím, jestli se dá o vrahovi vůbec něco takového říct, ale je fakt, že nehraju zrovna typického zabijáka. Hodně jsme nad rolí přemýšleli. Než jsme se do ní pustili, nakoukali jsme spoustu filmů, abychom se v žánru trochu zorientovali. Náš film není krimi, spíše drama o člověku, který vraždí. I proto jsem se snažil zaměřit na to, jaký takový zabiják vede život. Jak je pořád osamělý, jak přemýšlí, že už by nejradši přestal. To mu může dodávat lidštější tvář, proto asi ta otázka na sympatie. Ale pořád je to vrah.

Váš hrdina žije velmi osamělý život. Jak jste na tom se samotou vy? Máte ji rád?
No jéje, já ji dokonce potřebuju! Režisér ostatně věděl, že jsem takový vlk samotář, i proto mi roli dal. Teď, když mám rodinu, už samozřejmě samotu nevyhledávám tolik. Ba co víc, když jsem sám, stýská se mi. Zrovna teď jsem závistivě koukal na nějakého tatínka s dítětem. Stýská se mi po dceři.

Jak si samotu užíváte, když už na ni přijde?
Chodím. Miluju procházky, nejlépe po místech, která neznám. Když někam přijedu, courám se po městech. Zásadně bez mapy, pochopitelně. Doufám, že něco takového podniknu i tady ve Varech. Už jsem si ostatně dal ranní procházku. Party skončila před rozbřeskem, tak jsem toho takhle využil.

Dovedete si představit, že byste o samotě i večeřel, tak jako hrdina ve filmu?
S tím nemám problém, večeřel jsem takhle mockrát. On je to trochu úděl herců. Jak se neustále přemísťují, bývají často sami, na osamělé herce můžete v restauracích narážet poměrně často. Ale já musím mít u toho na uších sluchátka a poslouchat nějakou hudbu.

Co si k takové večeři pouštíte?
Různé věci. Ale fakt je, že někdy si rád dopřeju něco melancholického, ta osamělá večeře má potom lepší atmosféru. Dokonce jsem měl takové jedno ohrané cédéčko, co jsem s sebou všude tahal. Speciální večeřové.

Je pravda, že jste se věnoval boxu?
Francouzskému boxu, to je odnož toho thajského, zahrnuje i práci nohou. Ale dělal jsem ho, když jsem byl ještě hodně mladý, začal jsem v devíti a skončil někdy v pubertě. Kromě něj jsem se věnoval i jiným sportům, ale box mě chytil nejvíc, líbilo se mi, že je to sport pro solitéry. Vidíte? Zase ta samota, nejsem zrovna týmový hráč. I když filmová práce už mě trochu spravila.

Využil jste někdy sportovní zkušenosti?  Pokud se nemýlím, hrál jste například ve filmu Snowboardista.
To je pravda, ale jinak zase takový sportovní maniak nejsem. Sport se hodí každému herci, tedy spíše ta fyzická kondice, kterou si vypěstuje. Některé role, které jsem hrál, byly hodně fyzicky náročné, zvláště ty, ve kterých jsem tančil. A v neposlední řadě se kondička hodí i na to moje chození.

Jak se vám vyrůstalo v rodině režiséra? Měl jste vůbec nějaké dětství?
Měl, ale fakt je, že jsem ho strávil na scéně. Tatínek byl nejdřív herec, teprve když mi bylo asi deset, začal režírovat. Nicméně jsme to měli v rodině, děda i praděda byli taky herci.

Měl jste vůbec šanci věnovat se něčemu jinému než hraní?
Samozřejmě, nestal jsem se hercem, protože by mi to přikázali. Dokonce jsem dělal spoustu dalších věcí – hudbu, výtvarné umění, psaní. Teď už mám jen film, většinu aktivit jsem omezil, ale nikde není psáno, že se k nim nemůžu vrátit.

Čeká vás teď něco zajímavého?
Například premiéra v Japonsku, točil jsem film v japonsko-thajské koprodukci, takže se v říjnu podívám do Asie, na to se moc těším. A teď - tady ve Varech - mě čeká postel, doufám. Protančil jsem u vás celou noc.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

VIDEO: Že se na festival kdekdo přilepí? Tomu nezabráníte, ví Bartoška

Jiří Bartoška s Caseym Affleckem během zahajovacího večera 52. ročníku...

Jakmile festival začne, podobá se kouli, kterou spustíte z kopce: už ji nezastavíte, můžete jí jen umést cestu a pak...

VIDEO: Kdyby se měl každý rád jako my, na světě je hezky, míní Svěráci

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

„Pozorovala jsem svoji mámu,“ popisuje přípravu na roli maminky Tereza Voříšková, která ve Svěrákově novém snímku Po...

OBRAZEM: Potlesk pro Vorlíčka, příjezd Rennera. To byly čtvrteční Vary

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

Před blížící se letní premiérou Svěrákova snímku Po strništi bos jej delegace dorazila představit na filmový festival....

Najdete na iDNES.cz