Literární toulky světem (obálka knihy)

Literární toulky světem (obálka knihy) | foto: Universum

Sympatické literární toulky ocení cestovatelé i kavárenští povaleči

  • 0
Kniha Literární toulky světem není nic pro suchary, kteří na sebe nechávají padat prach v zapadlých knihovnách. Jejím ideálním čtenářem je člověk, který si nejraději čte v prostředí šumící kavárny. A který má permanentně sbalený batůžek na cesty.

Mnoho zapálených cestovatelů, kteří zároveň oceňují dobrou literaturu, čte před cestami do blízkých i vzdálených končin díla krásné literatury, aby svým budoucím zážitkům dali nový rozměr. A v cíli svých cest hledají místa spjatá s tvorbou oblíbených autorů, aby lépe pochopili jejich svět.

Autorky Shannon McKenna Schmidtová, Američanka, a Joni Rendonová, Angličanka, rozdělily svou knihu na dvě části. První je tematicky rozdělený "klasický", tedy heslovitě psaný průvodce, přibližující místa, která se vážou nejen k životu slavných spisovatelů, ale i k ději jejich knih.

Francis Scott FitzgeraldUvádějí více než pět set s literaturou spjatých míst v Evropě a v USA. Nabízejí procházku Shakespearovou Anglií, faulknerovským Jihem USA, Ruskem Tolstého a Dostojevského, cestu křížem krážem po stopách literárních světoběžníků Hemingwaye, Twaina či Fitzgeralda.

Samostatnými tématy, vyplněnými "slovníkovými hesly" s přesnými adresami i kontaktními údaji, pak jsou místa posledního odpočinku světových autorů a přehled literárních festivalů, exkurzí a významných knihoven, které stojí za to navštívit.

Ernest HemingwayPoslední oddíl první části knihy pak tvoří průvodce po místech, kde spisovatelé či jejich postavy pily, jedly či spaly, neboli přehled francouzských literárních kaváren, newyorských barů či anglických hospod. Zvláštní místo má šest nejoblíbenějších podniků proslaveného pijáka Ernesta Hemingwaye, kde se čtenář mimo jiné dozví, ve kterých havanskýách podnicích uměli namíchat nejlepší mojito a kde daiquiri.

Druhá část knihy s názvem Cesty mezi řádky přináší deset rozsáhlejších zastavení po lokalitách, které jsou pro život a dílo některých spisovatelů zcela zásadní. Duši vlastence potěší, že kromě Joyceova Dublinu, Dickensova Londýna či Steinbeckovy Kalifornie tady nechybí ani Kafkova Praha.

Café Louvre - chodíval sem Albert Einstein, Franz Kafka i bratři Čapkové.Najít v dnešním pražském velkoměstském ruchu autentickou kafkovskou náladu (trička a hrnky se spisovatelovým portrétem na Starém Městě to nespasí) nebo v pařížské, dnes předražené a nekuřácké Café de Flore stopy existencialistů, je těžké. A podobné to asi bude s většinou zde popsaných míst. Jejich hledání míst má ale pořád ještě smysl - a Literární toulky světem jsou k tomu docela sympatickou příručkou.

Shannon McKenna Schmidtová, Joni Rendonová: Literární toulky světem
přeložila Milena Pellarová
vyd. National Geographic/Universum, 358 stran