Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sýkorova retrospektiva shrnuje mistrovství zrozené z rozumu i intuice

  12:35aktualizováno  12:35
Monografickou výstavu děl devadesátiletého Zdeňka Sýkory přináší Galerie hlavního města Prahy. A je to výstava stejně vzrušující jako Sýkorova tvorba.

Černo-bílá struktura: Sýkorův op-artový olej na plátně | foto: ARCHIV ZDEŇKA A LENKY SÝKOROVÝCH

O Zdeňku Sýkorovi se mluví nejenom v souvislosti s jeho čerstvě oslavenými devadesátinami, velkou retrospektivou v Galerii hlavního města Prahy a druhou částí právě vydaného monografického cyklu, knihy rozhovorů. Posledních dvacet let jsou jeho obrazy na trhu s uměním stále žádanější, je zastoupen jako jeden z mála našich umělců ve stálé expozici v pařížském Centre Pompidou.

A právě zmíněná výstava v Městské knihovně, kterou připravil kurátor Pavel Kappel, je dokladem Sýkorova systematického přístupu k tvorbě, z něhož však rozhodně nezmizela spontánnost, radost a vzrušení. To se mimoděk přenáší i na návštěvníka galerie.

Od otázek k odpovědím

V geometrických liniích, strukturách a skvrnách se zračí vodní hladina, horizont a ubíhající mraky, oči přecházejí a divákovo nitro bouří. V první části výstavy se z fascinace velkými barevnými i černobílými formáty tvoří otázky, druhá, analytičtější část výstavy, na ně odpovídá.

Linie č. 205: obraz z roku 2002

Linie č. 205: obraz z roku 2002

Předkládá popis systému Sýkorovy tvorby, ukazuje partituru, podle níž virtuózní malíř pracuje, dává porozumět řeči čísel, kterou Sýkora promlouvá.

Poctivou práci odvedl nejenom kurátor, ale i Jan Šerých, který v Městské knihovně figuruje jako architekt výstavy. Ač o generace mladší, jejich tvorba má jasně vysledovatelné paralely, Šerých Sýkorovi rozumí.

Zdeněk Sýkora začínal krajinami, impresionistickými i fauvistickými pohledy na lounskou přírodu. V roce 1959 uviděl v Ermitáži vystavené obrazy Henriho Matisse, které ho zásadně ovlivnily. Opustil přírodu a soustředil se na autonomní zákony malby – i když právě příroda v ní zůstala obsažená, jen přeneseně, jako dojem, který vznikne až v hlavě diváka.

Sítotisk Zdeňka Sýkory z knihy Poezie-struktury-linieSítotisk Zdeňka Sýkory z knihy Poezie-struktury-linie

Sítotisk Zdeňka Sýkory z knihy Poezie-struktury-linie

Sýkorovy obrazy nejsou statickými dekoracemi, je v nich tenze, z organického celku prosakuje intenzivní chvění. Přestože Sýkora používá ve své tvorbě počítačové programy a systém "chladných" matematických vzorců, nepostrádá jeho dílo intuici, autorský cit, originalitu až živočišnost. Právě v tomto zdánlivém rozporu či přinejmenším paradoxu vzniká neopakovatelná síla Sýkorových obrazů.

Fascinace prostorem

Výstava v Městské knihovně představuje stovku Sýkorových prací v jednoduché, ale funkční instalaci. Je jasně vidět vztah mezi prvotními krajinami a obrazy zahrad, kde abstraktní barevné struktury malované na jutovém podkladě netušeně předznamenávají náboj budoucích struktur a linií. Je v nich vlastně ta stejná informace, později jen mnohem precizněji vyjádřená pomocí výtvarných prvků, kterým Sýkora přiřadil čísla a nechal počítačový program logicky je zorganizovat.

Linie č. 125: I tento olej a akryl na plátně z roku 1994 má rozměr 2 x 2 metry

Linie č. 125: I tento olej a akryl na plátně z roku 1994 má rozměr 2 x 2 metry

Tedy fascinace obrazem krajiny, bytostná potřeba volného prostoru a nutnost jeho interpretace pomocí světla a geometrické struktury.

Vztah mezi přísnou racionalitou a náhodou je u Zdeňka Sýkory důležitý. Racionální a intuitivní má však nakonec týž fascinující výsledek, na jehož konci stojí linie ubíhající či stáčející se z nekonečna lidské fantazie a do ní.

Retrospektiva - Zdeněk Sýkora 90
Galerie hlavního města Prahy, Městská knihovna, Mariánské náměstí 1, Praha 1, kurátor Pavel Kappel. Výstava trvá do 2. května.
Hodnocení MF DNES: 90 %
Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

VIDEO: Čtyři patra, čtyři sta děl. Výstavu Josefa Lady uvádí malířův vnuk

Galerie Tančící dům otevírá 15. listopadu retrospektivní výstavu díla Josefa...

Pražská Galerie Tančící dům společně s rodinou Josefa Lady otevírá k 130. výročí narození a 60. výročí úmrtí umělce...

Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...

Zemřel sochař Jan Koblasa, po emigraci uznávaný i v zahraničí

Jan Koblasa vystavuje na Pražském hradě.

Ve věku 84 let zemřel minulý týden český sochař, malíř, grafik a autor mnoha filozofických esejů Jan Koblasa. Jeho...Najdete na iDNES.cz