Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švýcarsko kvůli sporu o dědictví otevře archivy s originály Kafky

  17:20aktualizováno  17:20
Rukopisy a kresby pražského německy píšícího židovského spisovatele Franze Kafky budou v pondělí vyjmuty z trezorů ve švýcarské bance UBS. Byly tam 54 let. Kvůli sporu Státu Izrael s dědičkami pozůstalosti je potřeba rukopisy inventarizovat. Přitom se také zjistí, v jakém jsou stavu.

foto: Ateliér Schlosser & Wenisch - repro z výstavy Josef Chuchma | foto: Ateliér Schlosser & Wenisch - repro z výstavy Josef Chuchma

Deset zákaznických trezorů banky UBS v Nádražní ulici v Curychu bude v pondělí otevřeno z příkazu izraelského Nejvyššího soudu, informoval švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.

Už tento týden otevřela z příkazu soudu komise právníků dva sejfy v bance Leumi v Tel Avivu, aby zinventarizovala archiv Kafkova přítele, rovněž spisovatele, Maxe Broda. Pozůstalost po obou slavných autorech vlastní Ruth a Hava Hoffeovy, dcery Brodovy sekretářky Ester Hoffeové, která zemřela před dvěma roky ve věku 101 let. Ta pozůstalost obou spisovatelů spravovala po Brodově smrti.

Izraelská národní knihovna se však obává, aby vzácné spisy neskončily v zahraničí, stejně jako například rukopis románu Proces, který Esther Hoffeová prodala v roce 1988 zhruba za dva miliony dolarů literárnímu archivu v německém Marbachu.

Knihovna proto zahájila proti zhruba osmdesátiletým dědičkám řízení s cílem pozůstalost nebývalého významu znárodnit. Advokáti knihovny argumentují tím, že jde o národní kulturní dědictví, které je třeba zpřístupnit veřejnosti, a to v Izraeli.

Po zahájení soudu se začaly materiály ztrácet

Soudní řízení urychlila skutečnost, že po jeho zahájení se začaly ztrácet důležité písemnosti z té části archivu, který měla Hava Hoffeová doma. Byla údajně již třikrát vykradena, zmizely přitom prý notové záznamy a Brodovy dopisy.

Izraelská národní knihovna však tvrzení o vloupání zpochybňuje. V procesu se odvolává na údajnou pasáž v Brodově závěti, že písemnosti mají být předány Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, městské knihovně v Tel Avivu nebo jinému veřejnému archivu.

Proces o cenné dědictví má více účastníků. Na straně Hoffeových je to Amos Schocken, vnuk původního Kafkova nakladatele, který v roce 1956 uložil spisovatelův archiv ve Švýcarsku. Amos v Izraeli vlastní vlivný deník Haarec, který v zemi o záležitosti podrobně informuje.

Na straně odpůrců stojí také izraelský státní archiv, který má o písemnosti zájem obdobně jako knihovna. Své pozorovatele k procesu vyslal i německý literární archiv v Marbachu, aby sledoval, co z rozhodnutí soudu vyplyne. Pokud soud rozhodne, že Hoffeovy archiv nikdy legálně nevlastnily, mohlo by to zpochybnit i nynější držení rukopisu Procesu.

Soud až do rozhodnutí pozastavil sestrám veškeré disponování s majetkem jejich matky, tedy nejen s Brodovým archivem a Kafkovými rukopisy, ale i se šperky a hotovostí na kontě.

PUTOVÁNÍ KAFKOVÝCH RUKOPISŮ

Rukopisy Franze Kafky, který zemřel v roce 1924 v Rakousku na tuberkulózu, leží ve švýcarských trezorech od roku 1956. Právě Broda Kafka ke konci života požádal, aby jeho práce po jeho smrti zničil. Brod se místo toho zasloužil o jejich vydání a přispěl tak ke Kafkově celosvětové proslulosti.

V roce 1939 Brod z Prahy uprchl před nacisty do Palestiny, a to i s Kafkovými rukopisy v kufru.

Autor:Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

RECENZE: Jen takový mistr slova, jako je Kundera, si může dovolit banalitu

Milan Kundera (karikatura) - z knihy Karikatury, slavné tváře v čarách

Raději ať se smějí ďáblové než andělé slibující lidstvu šťastný život pro všechny, jejichž sliby se mění v kriminály,...

RECENZE: Tři minuty do soudného dne je šokující příběh agenta FBI

Autor knihy Tři minuty do soudného dne Joe Navarro

Kdyby si Sověti zamanuli, mohli na sklonku osmdesátých let minulého století zničit Ameriku a vlastně celý západní svět,...

RECENZE: Ztracený princ Marka Twaina je nadčasová příručka tvůrčího psaní

Mark Twain na fotografii A. F. Bradleyho z roku 1907

Letos je to právě 150 let od vydání prvního díla klasika americké literatury Marka Twaina. A při této příležitosti...

Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

O metodě BLW si přečtěte v rozhovoru s Ditou PtáčkovouNajdete na iDNES.cz