Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svobodu zajímá civilizace

  6:43aktualizováno  6:43
Ostrava - Pražský malíř Tomáš Svoboda, student pražské akademie, předestřel v klubu Pavouk v Ostravě výstavu nazvanou No Exit. Výtvarník vystavil sérii obrazů inspirovanou dekonstuktivistickou architekturou. Také však představuje díla, v nichž svým osobitým způsobem zpracovává pohledy do rozličných prostor, například supermarketů, podzemních parkovišť a dalších novodobých "chrámů" civilizace.
"Všechny mé obrazy se dotýkají tématu civilizace a velkoměsta, toho, co staví člověk. Krajina s lesem mne nezajímá," říká Tomáš Svoboda, student šestého ročníku pražské akademie z ateliéru Vladimíra Skrepla.

Výtvarník poprvé v této podobě představil soubor v pražské výstavní síni Sorosova centra, ale nedávno také v německém Stuttgartu. V dřívějším plánu na svých větších obrazech reaguje na hypertrofovaný konzum současné společnosti, její obdiv k supermarketům, automobilovému provozu, který se vyznačuje u nás mnohdy nejen pokleslou architekturou míst obchodu a aut, ale také podivnou, futuristickou realitou informačních nápisů a směrových tabulí.

"Když se půjdete projít supermarkety, naleznete podivné prostory, svébytný informační systém a další reálné věci, které ve svých dřívějších obrazech kolážovitým způsobem skládám a dávám dohromady," uvádí malíř.

Na některých obrazech tak ukazuje nejen pohledy do zmíněných míst, ale spojuje s nimi také potraviny, cenovky či další relikty - součásti supermarketů, podobně jako v textu v katalogu kritik Radek Váňa všechny místa supermarketu "spojuje" v jakousi nepřetržitou litanii či modlitbu. "Beton ode zdi ke zdi/asfalt/exit 16/asfalt ode zdi ke zdi/ od hliníkových svodidel/na druhou stranu/exit 32/ modré cedule září do dne světlo/ harmonie skla, hliníku a příjemné hudby/ přítomnost má teprve ten pravý jas!/a zase za roh," píše.

Vedle větších obrazů však Smetana vystavuje už zmíněný cyklus věnovaný pouze dekonstruktivistické architektuře tak, jak ji vnímá u některých architektonických návrhů dekonstruktivistických architektů, například Daniela Libeskinda, autora nedávno otevřeného památníku Holocaustu v Berlíně.

"Vytvářím pohledy do prostor, které jsou prapodivně zhroucené. Pohrávám si s tím, protože na rozdíl od dekonstruktivistických architektů nemusím řešit, že mi to spadne. Architekti na rozdíl ode mne prostě gravitaci nezničí," vysvětluje Tomáš Smetana své neobvyklé, jakoby abstraktní obrazy, v nichž se skrývají prostory, s nimiž pracují dekonstruktivističtí architekti.

Výstava malíře Tomáše Svobody v ostravském klubu Černý pavouk potrvá do poloviny listopadu.

Malíř Tomáš Svoboda vystavuje obrazy v ostravské galerii Černý pavouk.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz