Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svobodu zajímá civilizace

  6:43aktualizováno  6:43
Ostrava - Pražský malíř Tomáš Svoboda, student pražské akademie, předestřel v klubu Pavouk v Ostravě výstavu nazvanou No Exit. Výtvarník vystavil sérii obrazů inspirovanou dekonstuktivistickou architekturou. Také však představuje díla, v nichž svým osobitým způsobem zpracovává pohledy do rozličných prostor, například supermarketů, podzemních parkovišť a dalších novodobých "chrámů" civilizace.
"Všechny mé obrazy se dotýkají tématu civilizace a velkoměsta, toho, co staví člověk. Krajina s lesem mne nezajímá," říká Tomáš Svoboda, student šestého ročníku pražské akademie z ateliéru Vladimíra Skrepla.

Výtvarník poprvé v této podobě představil soubor v pražské výstavní síni Sorosova centra, ale nedávno také v německém Stuttgartu. V dřívějším plánu na svých větších obrazech reaguje na hypertrofovaný konzum současné společnosti, její obdiv k supermarketům, automobilovému provozu, který se vyznačuje u nás mnohdy nejen pokleslou architekturou míst obchodu a aut, ale také podivnou, futuristickou realitou informačních nápisů a směrových tabulí.

"Když se půjdete projít supermarkety, naleznete podivné prostory, svébytný informační systém a další reálné věci, které ve svých dřívějších obrazech kolážovitým způsobem skládám a dávám dohromady," uvádí malíř.

Na některých obrazech tak ukazuje nejen pohledy do zmíněných míst, ale spojuje s nimi také potraviny, cenovky či další relikty - součásti supermarketů, podobně jako v textu v katalogu kritik Radek Váňa všechny místa supermarketu "spojuje" v jakousi nepřetržitou litanii či modlitbu. "Beton ode zdi ke zdi/asfalt/exit 16/asfalt ode zdi ke zdi/ od hliníkových svodidel/na druhou stranu/exit 32/ modré cedule září do dne světlo/ harmonie skla, hliníku a příjemné hudby/ přítomnost má teprve ten pravý jas!/a zase za roh," píše.

Vedle větších obrazů však Smetana vystavuje už zmíněný cyklus věnovaný pouze dekonstruktivistické architektuře tak, jak ji vnímá u některých architektonických návrhů dekonstruktivistických architektů, například Daniela Libeskinda, autora nedávno otevřeného památníku Holocaustu v Berlíně.

"Vytvářím pohledy do prostor, které jsou prapodivně zhroucené. Pohrávám si s tím, protože na rozdíl od dekonstruktivistických architektů nemusím řešit, že mi to spadne. Architekti na rozdíl ode mne prostě gravitaci nezničí," vysvětluje Tomáš Smetana své neobvyklé, jakoby abstraktní obrazy, v nichž se skrývají prostory, s nimiž pracují dekonstruktivističtí architekti.

Výstava malíře Tomáše Svobody v ostravském klubu Černý pavouk potrvá do poloviny listopadu.

Malíř Tomáš Svoboda vystavuje obrazy v ostravské galerii Černý pavouk.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Najdete na iDNES.cz