Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svobodným zednářem byl i Louis Armstrong

  16:53aktualizováno  16:53
Výpravná publikace W. Kirka MacNultyho Svobodné zednářství - symboly, tajemství, význam přibližuje pozadí slavného a dnes mimořádně populárního necírkevního řádu.

organizace svobodných zednářů | foto: archiv

Zejména v posledních letech se svobodní zednáři opět dostali do popředí zájmu nejrůznějších hledačů tajemna. Jsou objekty nejrůznějších románů, detektivek a thrillerů, více či méně ověřené informace o nich se objevují v seriózním i lehčím tisku. MacNultyho kniha částečně odpovídá na otázku, proč si toto společenství i bezmála tři sta let po svém oficiálním vzniku (první lóže byla založena v Londýně roku 1717) zachovává příchuť čehosi "zakázaného", "mystického" a "temného".

Dějiny zednářství a jeho reflexe ve společnosti jsou totiž kromě nesporných faktů zanešeny také řadou polopravd, lží, přehnaných konspiračních teorií a podsouvání zvláštního významu symbolům, který nemají. Dlužno dodat, že do jisté míry si za tento obraz mohou zednáři sami (a možná jim i vyhovuje).

Hlavních témat autorova výkladu (který se odehrává především prostřednictvím rozšířených popisek k téměř čtyřem stům vyobrazení) je několik: původ a dějiny zednářství, jeho vnitřní systém, postavení zednářství ve společnosti.

Pochopitelně nechybějí ani kapitoly věnované tomu z laického hlediska asi nejlákavějšímu, kupříkladu vyvrácení některých zednářských záhad (například symboliky na dolarové bankovce či urbanistického uspořádání hlavního města Spojených států Washingtonu).

A samozřejmě nesmí chybět ani komentovaný seznam slavných příslušníků svobodných zednářů, mezi nimiž najdeme jména malířů Chagalla a Muchy, architekta Eiffela, spisovatelů Kiplinga či Wildea, samozřejmě skladatele Mozarta (jehož opera Kouzelná flétna je nejslavnějším zednářskými symboly protkaným uměleckým dílem), ale také třeba jazzového trumpetisty Louise Armstronga.

MacNultyho kniha není koncipována jako hluboký historický či filozofický ponor do svobodného zednářství, jde spíše o úvod do problematiky pro úplné začátečníky, a svým způsobem také o publikaci uměleckou - bohatý ilustrační doprovod zobrazující zednářské propriety, ale také vysvětlující symboly, se kterými se můžeme setkat v nejrůznějších kulturních konotacích, hodnotnost knihy výrazně zvyšuje.

W. Kirk MacNulty: Svobodné zednářství - symboly, tajemství, význam
vyd. Universum, 320 stran

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Najdete na iDNES.cz