Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svoboda s Klímou natočili thriller o tsunami

  17:37aktualizováno  17:37
Téměř detektivním příběhem ze současnosti s prvky thrilleru je třídílný televizní film režiséra Jiřího Svobody Vlna. Natočil ho podle scénáře Josefa Klímy.

Z televizního filmu Vlna | foto: Česká televize

První díl odvysílá Česká televize 10. února, další v týdenních odstupech.

Klíma vyfabuloval scénář na pozadí skutečných událostí přírodní katastrofy na březích Indického oceánu v závěru roku 2004, kdy ničivá vlna tsunami zasáhla do života statisíců lidí.

Hlavní roli těžce zraněného muže, který přírodní katastrofu přežil, je převezen do Prahy, avšak trpí částečnou ztrátou paměti a zpočátku nemůže mluvit, ztvárnil Jiří Bartoška.

V dalších rolích se objeví například Jiří Schmitzer, Tatiana Pauhofová, Tatiana Vilhelmová, Jiří Ornest, Vladimír Dlouhý, Vilma Cibulková, Ivana Chýlková, Marek Vašut a Jan Vondráček.

"Na nápad jsem přišel hned té noci 26. prosince 2004, když jsem viděl první zpravodajství o tsunami. Film jsem měl před očima, jako by už byl hotový. Akorát jsem se trochu styděl, že mě tak strašná tragédie, při níž zahynulo na 250 tisíc lidí, inspiruje jako autora," řekl Josef Klíma.

Nicméně si námět zapsal, ale stále váhal, zda to je morální. "Dny plynuly a věci se měnily," uvedl scenárista, který scénář nejprve nabídl Nově. "Řekli mi však, že je to drahé a navíc točí jen seriály. Pak jsem začal jednat s Českou televizí," dodal Klíma.

Jiří Svoboda se scenáristovi spojil s touto látkou jakýmsi samospádem. Už předtím mu totiž realizoval scénář Rána z milosti, který získal ceny Elsa. Režiséra pak Vlna oslovila už samotnou strukturou vyprávění.

"Je patrné, že je Klíma investigativní novinář a publicista. Z toho vyplývá vnitřní neklid vyprávění, touha nenudit a stále nové a překvapivé podněty," řekl Svoboda, jemuž je žánr psychothrilleru blízký.

Televizní štáb natáčel téměř dva týdny v Thajsku, záběry odtamtud se ústřednímu hrdinovi vrací na mysl v retrospektivách, a pak v kladenské nemocnici. Minulost se však ve druhé a třetí části vytrácí a napínavý děj se přesouvá do přítomnosti.

Klímův příběh začíná v okamžiku, kdy letadlo přiváží do Prahy těžce zraněného pacienta. Má u sebe doklady, ale když se v nemocnici objeví jeho dcera, nepoznává ji a vybavují se mu vzpomínky jiného muže.

Je to podnikatel, který se svou mladou manželkou odjel na luxusní dovolenou. V Thajsku se také setkává se svým kamarádem z mládí, který v sedmdesátých letech z Československa emigroval.

Na hudební stránce trojdílného projektu spolupracovali Michal Prokop, Luboš Andršt a Jan Hrubý.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

Najdete na iDNES.cz