Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svoboda natáčí snímek Výbuch

  10:18aktualizováno  10:18
Ostrava - Režisér Jiří Svoboda připravuje v ostravské televizi celovečerní dokument Výbuch o unikátním případu v dějinách poválečné české kriminalistiky. Snímek zpracovává osudy atentátníka Mariana Monczky a kriminalistického týmu, který jej za velmi dramatických okolností odhalil. "Unikát případu spočívá v tom, že bomber bez nějakého konkrétního výběru ohrožoval veřejnost a vynucoval si tak peníze," vysvětluje pětašedesátiletý režisér.
Tvůrce třinácti celovečerních snímků měl to štěstí spolupracovat s významnými herci jako je Jana Brejchová, Miroslav Macháček, Jan Kačer, Petr Čepek nebo Milan Kňažko.

Reportáž z natáčení.

Jak to bylo ve skutečnosti?

Ve většině snímků nahlížíte do svědomí lidí, kteří se ocitají v složité životní situaci. Na svou dobu  šokující případ loupeže na poště jste zachytil ve snímku Řetěz. Proč jste se rozhodl pro zpracování Monczkova případu?
Samotné výbuchy ztrácejí hlubší význam bez toho, že bychom nahlédli hlouběji do motivace a pozadí pachatele i do jeho dávnější minulosti. byl to člověk, který byl již jednou odsouzen na patnáct let.  Aby měl dokument smysl, a nebyl jen zprávou o atraktivní události, rozhodli jsme se ve snímku konfrontovat motivace pachatele s postupy kriminalistického týmu, který dlouhou dobu nevěděl ani v jaké sociální skupině se neznámý pachatel nachází.

Jak dalece se vám podařilo nahlédnout do soukromí Mariana Monczky?
Kromě spisů a výslechů pro mne měl velký význam videozáznam z procesů. Zajímala mne neverbální stránka, mimika člověka, kdy vidíte, jak reaguje na otázky. Je to zajímavé z hlediska psychosociálního. Na druhé straně jsem prošel všemi místy kde se významné události tohoto případu staly. Pokud to bylo možné,  snažili jsme se na nich natáčet.

Povedlo se vám získat jeho vyjádření pro tento film?
Do dneška vedeme poměrně živou korespondenci. Ve svých dopisech se k čerstvé kauze výbuchů nevyjadřuje. Vrací se ke své předchozí trestné činnosti a k vraždě svého jediného přítele a spolupachatele Pospíšila. Má pocit, že byl nespravedlivě a tvrdě odsouzen. Podle něj to mělo být kvalifikováno jako sebeobrana. Domnívá se, že do jisté míry suploval spravedlnost, protože Pospíšil byl nebezpečný kriminálník. Je to zvláštní logika, protože on s ním většinu trestných činů spáchal.

Je Monczkův příběh natolik dramatický, že vystačí na celovečerní snímek?
Například Pospíšil měl pět dětí se dvěma ženami zároveň, ke konci svého života chtěl po Monczkovi, aby zavraždil jeho manželku. Monczka ale naopak začal s jeho ženou žít a soucítit. Dnes to však již těžko někdo rozmotá, jak to doopravdy bylo. Příběh připomíná náměty, které točí Quentin Tarantino, například Pulp Fiction, s celou tou zvláštní nemotorností a psychologickou nepochopitelností. Směsice rafinovanosti a primitivsmu, to mne na příběhu zajímá.

režisér Jiří Svoboda při natáčení

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz