Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svoboda natáčí snímek Výbuch

  10:18aktualizováno  10:18
Ostrava - Režisér Jiří Svoboda připravuje v ostravské televizi celovečerní dokument Výbuch o unikátním případu v dějinách poválečné české kriminalistiky. Snímek zpracovává osudy atentátníka Mariana Monczky a kriminalistického týmu, který jej za velmi dramatických okolností odhalil. "Unikát případu spočívá v tom, že bomber bez nějakého konkrétního výběru ohrožoval veřejnost a vynucoval si tak peníze," vysvětluje pětašedesátiletý režisér.
Tvůrce třinácti celovečerních snímků měl to štěstí spolupracovat s významnými herci jako je Jana Brejchová, Miroslav Macháček, Jan Kačer, Petr Čepek nebo Milan Kňažko.

Reportáž z natáčení.

Jak to bylo ve skutečnosti?

Ve většině snímků nahlížíte do svědomí lidí, kteří se ocitají v složité životní situaci. Na svou dobu  šokující případ loupeže na poště jste zachytil ve snímku Řetěz. Proč jste se rozhodl pro zpracování Monczkova případu?
Samotné výbuchy ztrácejí hlubší význam bez toho, že bychom nahlédli hlouběji do motivace a pozadí pachatele i do jeho dávnější minulosti. byl to člověk, který byl již jednou odsouzen na patnáct let.  Aby měl dokument smysl, a nebyl jen zprávou o atraktivní události, rozhodli jsme se ve snímku konfrontovat motivace pachatele s postupy kriminalistického týmu, který dlouhou dobu nevěděl ani v jaké sociální skupině se neznámý pachatel nachází.

Jak dalece se vám podařilo nahlédnout do soukromí Mariana Monczky?
Kromě spisů a výslechů pro mne měl velký význam videozáznam z procesů. Zajímala mne neverbální stránka, mimika člověka, kdy vidíte, jak reaguje na otázky. Je to zajímavé z hlediska psychosociálního. Na druhé straně jsem prošel všemi místy kde se významné události tohoto případu staly. Pokud to bylo možné,  snažili jsme se na nich natáčet.

Povedlo se vám získat jeho vyjádření pro tento film?
Do dneška vedeme poměrně živou korespondenci. Ve svých dopisech se k čerstvé kauze výbuchů nevyjadřuje. Vrací se ke své předchozí trestné činnosti a k vraždě svého jediného přítele a spolupachatele Pospíšila. Má pocit, že byl nespravedlivě a tvrdě odsouzen. Podle něj to mělo být kvalifikováno jako sebeobrana. Domnívá se, že do jisté míry suploval spravedlnost, protože Pospíšil byl nebezpečný kriminálník. Je to zvláštní logika, protože on s ním většinu trestných činů spáchal.

Je Monczkův příběh natolik dramatický, že vystačí na celovečerní snímek?
Například Pospíšil měl pět dětí se dvěma ženami zároveň, ke konci svého života chtěl po Monczkovi, aby zavraždil jeho manželku. Monczka ale naopak začal s jeho ženou žít a soucítit. Dnes to však již těžko někdo rozmotá, jak to doopravdy bylo. Příběh připomíná náměty, které točí Quentin Tarantino, například Pulp Fiction, s celou tou zvláštní nemotorností a psychologickou nepochopitelností. Směsice rafinovanosti a primitivsmu, to mne na příběhu zajímá.

režisér Jiří Svoboda při natáčení

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz