Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svoboda natáčí filmové drama

  18:00aktualizováno  18:00
Orlová - Psychologicko-kriminální drama podle skutečné události natáčí na Ostravsku Televizní studio Ostrava ve spolupráci s Českou televizí. Jedny z prvních záběrů se natáčely na kališti u Dolu Lazy v Orlové na Karvinsku. Snímek režíruje známý tvůrce Jiří Svoboda. "Látka je to dobrodružná a plná akce, nebudou v ní chybět ani silné psychologické emoce," prozradil režisér. Natáčení se chystá mimo jiné i v Karviné nebo Ostravě.
Skupinka dětských komparsistů umazaná od rozmoklého uhelného prachu doráží na břehu odkaliště na rozčepýřeného zrzka Pajdu. V dáli se tyčí těžní věž - dominanta Lazů. V okamžiku, kdy se klučina začíná nebezpečně nořit do bahna, se ozve výrazné zvolání: stop!

Režisér Jiří Svoboda, autor snímků Prokletí domu Hajnů nebo Zánik samoty Berhoff, dává nezkušeným mladým hercům rady, aby mohli scénu zopakovat. Od pondělka v kraji natáčí, ve spolupráci s Českou televizí a Televizním studiem Ostrava, nový snímek podle skutečné události o tragické smrti mladého člověka.

Film s pracovním názvem Udělení milosti se zamítá tvůrci označují za psychologicko-kriminálním drama. Předlohou k němu byl osud mladíka z asociální rodiny, který se již od dětství ocitá na vratké straně zákona.

"I když těžiště tohoto příběhu je v dospělosti hlavních hrdinů, kořeny má v jejich dětství. Tahle scéna je o prvním dramatickém seznámení, kdy hlavní postava snímku Jan Steiner se střetne s handicapovaným Pajdou, který vlastně jeho příběh zpětně vypráví," vysvětluje režisér situaci k natáčení na odkališti v Lazích . Pajda přitom podle Svobody představuje typického malého českého člověka, který má ke Steinerovi obdiv, ale v kritické chvíli jej zradí.

"Příběh, který je natočen podle skutečné události, která tragicky vyvrcholila na začátku sedmdesátých let, znám již dlouhá léta. Tehdy dvaadvacetiletý hoch zastřelil náčelníka policie," říká Svoboda. Ve snímku ho bude představovat důstojník VB Charvát (Petr Motloch). "K nejzajímavějším momentům příběhu  patří ovšem fakt, že tito dva hrdinové vyrůstali vedle sebe po dlouhou dobu v jednom malém městě.

Zatímco Honza Steiner byl nezkrotný a svobodomyslný člověk, kluk, který utíkal z pasťáků nebo i z kriminálu; přitom se ale nedopustil žádného závažného trestného činu, kradl jen, aby měl na živobytí. Vedle něj stojí policista, který ze Steinera s profesionálním zaujetím vytváří nesmiřitelného nepřítele. V osudný okamžik se proti sobě postaví se zbraní v ruce.

Podle režiséra si tvůrčí tým vybral zdejší kraj proto, že regionální aglomerace nabízí celou řadu motivů, které jinde v republice nelze nalézt. "Nemyslím jen zdejší kaliště, ale hlavně opuštěné tovární objekty, v nichž se hlavní hrdina umí velmi dovedně skrývat. Navíc ovládá systém podzemních chodeb, který se pod městem nalézá."

Natáčení snímku potrvá až do poloviny srpna. Dramaturgie je dílem Vladimíra Štvrtni, produkci má na starost Hana Bílá, kameru vede Ivo Popek. V hlavních rolích snímku vystoupí Matěj Hádek, Jana Hálová, Jan Dolanský, Karel Dobrý, Yvetta Kornová, Petr Motloch, Lenka Vlasáková a další.

režisér Jiří Svoboda při natáčení

Režisér Svoboda radí malým hercům

Jedna ze scén filmu

Dramatický záběr z natáčení

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz