Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svoboda natáčí filmové drama

  18:00aktualizováno  18:00
Orlová - Psychologicko-kriminální drama podle skutečné události natáčí na Ostravsku Televizní studio Ostrava ve spolupráci s Českou televizí. Jedny z prvních záběrů se natáčely na kališti u Dolu Lazy v Orlové na Karvinsku. Snímek režíruje známý tvůrce Jiří Svoboda. "Látka je to dobrodružná a plná akce, nebudou v ní chybět ani silné psychologické emoce," prozradil režisér. Natáčení se chystá mimo jiné i v Karviné nebo Ostravě.
Skupinka dětských komparsistů umazaná od rozmoklého uhelného prachu doráží na břehu odkaliště na rozčepýřeného zrzka Pajdu. V dáli se tyčí těžní věž - dominanta Lazů. V okamžiku, kdy se klučina začíná nebezpečně nořit do bahna, se ozve výrazné zvolání: stop!

Režisér Jiří Svoboda, autor snímků Prokletí domu Hajnů nebo Zánik samoty Berhoff, dává nezkušeným mladým hercům rady, aby mohli scénu zopakovat. Od pondělka v kraji natáčí, ve spolupráci s Českou televizí a Televizním studiem Ostrava, nový snímek podle skutečné události o tragické smrti mladého člověka.

Film s pracovním názvem Udělení milosti se zamítá tvůrci označují za psychologicko-kriminálním drama. Předlohou k němu byl osud mladíka z asociální rodiny, který se již od dětství ocitá na vratké straně zákona.

"I když těžiště tohoto příběhu je v dospělosti hlavních hrdinů, kořeny má v jejich dětství. Tahle scéna je o prvním dramatickém seznámení, kdy hlavní postava snímku Jan Steiner se střetne s handicapovaným Pajdou, který vlastně jeho příběh zpětně vypráví," vysvětluje režisér situaci k natáčení na odkališti v Lazích . Pajda přitom podle Svobody představuje typického malého českého člověka, který má ke Steinerovi obdiv, ale v kritické chvíli jej zradí.

"Příběh, který je natočen podle skutečné události, která tragicky vyvrcholila na začátku sedmdesátých let, znám již dlouhá léta. Tehdy dvaadvacetiletý hoch zastřelil náčelníka policie," říká Svoboda. Ve snímku ho bude představovat důstojník VB Charvát (Petr Motloch). "K nejzajímavějším momentům příběhu  patří ovšem fakt, že tito dva hrdinové vyrůstali vedle sebe po dlouhou dobu v jednom malém městě.

Zatímco Honza Steiner byl nezkrotný a svobodomyslný člověk, kluk, který utíkal z pasťáků nebo i z kriminálu; přitom se ale nedopustil žádného závažného trestného činu, kradl jen, aby měl na živobytí. Vedle něj stojí policista, který ze Steinera s profesionálním zaujetím vytváří nesmiřitelného nepřítele. V osudný okamžik se proti sobě postaví se zbraní v ruce.

Podle režiséra si tvůrčí tým vybral zdejší kraj proto, že regionální aglomerace nabízí celou řadu motivů, které jinde v republice nelze nalézt. "Nemyslím jen zdejší kaliště, ale hlavně opuštěné tovární objekty, v nichž se hlavní hrdina umí velmi dovedně skrývat. Navíc ovládá systém podzemních chodeb, který se pod městem nalézá."

Natáčení snímku potrvá až do poloviny srpna. Dramaturgie je dílem Vladimíra Štvrtni, produkci má na starost Hana Bílá, kameru vede Ivo Popek. V hlavních rolích snímku vystoupí Matěj Hádek, Jana Hálová, Jan Dolanský, Karel Dobrý, Yvetta Kornová, Petr Motloch, Lenka Vlasáková a další.

režisér Jiří Svoboda při natáčení

Režisér Svoboda radí malým hercům

Jedna ze scén filmu

Dramatický záběr z natáčení

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Grafton Recruitment Praha
IT Analytik

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz