Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Světoznámá sopranistka Renée Flemingová vystoupí v Praze

  10:54aktualizováno  10:54
- Jedna z největších sopranistek a sólistek současnosti, Američanka Renée Flemingová, jejíž domovskou scénou je newyorská Metropolitní opera, navštíví České republiku a v pražském Rudolfinu vystoupí 31.7. se svým recitálem. Návštěvníci v jejím podání uslyší například písně Debussyho, Strausse či Schuberta. Na klavír ji doprovodí polský virtuóz Maciej Pikulski.

Koncert Flemingové se uskuteční u příležitosti založení Mezinárodní společnosti Antonína Dvořáka a jeho výtěžek bude věnován na opravu Dvořákova rodného domu v Nelahozevsi. iDNES pro vás připravuje také článek o 48. ročníku festivalu klasické hudby, který od začátku července probíhá právě v Dvořákově Nelahozevsi a který nese jméno tohoto proslulého skladatele.

Renée Flemingová, jejíž prarodiče pocházejí z Čech, se tuzemskému publiku poprvé představila v létě 1996, kdy zpívala na Nelahozevském zámku za doprovodu klavíristky Helen Yorkové. Její návštěva se navzdory špatnému počasí, kdy musela Fleminogová recitál pod širým nebem přerušit a pokračovat v prostorách zámku, setkala s neobyčejně vřelým přijetím. Sama umělkyně se později zmínila, že podobný zážitek zatím neměla. Nemyslela tím ovšem deštivou atmosféru koncertu, ale fakt, že konečně vystupovala před posluchači, s nimž má stejné kořeny.

Loni v květnu Flemingová v pražském Rudolfinu ve spolupráci s Českou filharmonií a pod vedením dirigenta Sira Charlese Mackerasse nahrála v češtině Dvořákovu Rusalku. Jde o ojedinělý projekt, protože kromě samotné Flemingové byly ostatní hlavní role svěřeny nejvýznamnějším sólistům světových operních scén.

Flemingová se narodila roku 1959 v Indianě, stát Pensylvanie . Vystudovala Státní newyorskou universitu v Postdam, Estmanovu hudební školu a Julliard School. V začátcích pěvecké kariéry získala mimo jiné taková ocenění jako například první místo v konkurzu Metropolitní opery, Grand Prix na mezinárodní pěvecké soutěži v Belgii či prestižní ceny Richarda Tuckera a George Londona. Před třemi lety ji hudební magazín Musical Amerika zvolil vokalistkou roku.

Dnes Flemingová, která je specialistkou na moderní hudbu, patří k nejvyhledávanějším a nejvytíženějším sólistkám. Vystupovala například v chicagské Casrnegie Hall, hostovala v La Scale, pařížské Opera Bastille nebo Královské opeře v Covent Garden. Spolupracovala s takovými mistry jako jsou Claudio Abbado, James Conlon, Daniel Barenboim nebo Richardo Chailly.

Na podzim vyšla Felmingové u vydavatelství London/Decca dvě nová alba – I Want Magic s Jamesem Levinem a orchestrem Metropolitní opery a kompletní Dvořákova Rusalka  s Českou filharmonií.

Kvality Flemingové jsou tedy zcela zjevné, neboť kromě zmíněných úspěchů dosáhla po několika desetiletích jako první Američanka exkluzivní smlouvu s tímto vydavatelstvím.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Hlavní hvězdou Colours bude držitel jedenácti Grammy Pharrell Williams

Producent Pharrell Williams odehrál svou tuzemskou premiéru 17.9. 2014 v...

Festival Colours of Ostrava ohlašuje dalších dvacet nových zahraničních jmen. Mezi nimi je největší hvězdou kapela...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz