Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Světoznámá sopranistka Renée Flemingová vystoupí v Praze

  10:54aktualizováno  10:54
- Jedna z největších sopranistek a sólistek současnosti, Američanka Renée Flemingová, jejíž domovskou scénou je newyorská Metropolitní opera, navštíví České republiku a v pražském Rudolfinu vystoupí 31.7. se svým recitálem. Návštěvníci v jejím podání uslyší například písně Debussyho, Strausse či Schuberta. Na klavír ji doprovodí polský virtuóz Maciej Pikulski.

Koncert Flemingové se uskuteční u příležitosti založení Mezinárodní společnosti Antonína Dvořáka a jeho výtěžek bude věnován na opravu Dvořákova rodného domu v Nelahozevsi. iDNES pro vás připravuje také článek o 48. ročníku festivalu klasické hudby, který od začátku července probíhá právě v Dvořákově Nelahozevsi a který nese jméno tohoto proslulého skladatele.

Renée Flemingová, jejíž prarodiče pocházejí z Čech, se tuzemskému publiku poprvé představila v létě 1996, kdy zpívala na Nelahozevském zámku za doprovodu klavíristky Helen Yorkové. Její návštěva se navzdory špatnému počasí, kdy musela Fleminogová recitál pod širým nebem přerušit a pokračovat v prostorách zámku, setkala s neobyčejně vřelým přijetím. Sama umělkyně se později zmínila, že podobný zážitek zatím neměla. Nemyslela tím ovšem deštivou atmosféru koncertu, ale fakt, že konečně vystupovala před posluchači, s nimž má stejné kořeny.

Loni v květnu Flemingová v pražském Rudolfinu ve spolupráci s Českou filharmonií a pod vedením dirigenta Sira Charlese Mackerasse nahrála v češtině Dvořákovu Rusalku. Jde o ojedinělý projekt, protože kromě samotné Flemingové byly ostatní hlavní role svěřeny nejvýznamnějším sólistům světových operních scén.

Flemingová se narodila roku 1959 v Indianě, stát Pensylvanie . Vystudovala Státní newyorskou universitu v Postdam, Estmanovu hudební školu a Julliard School. V začátcích pěvecké kariéry získala mimo jiné taková ocenění jako například první místo v konkurzu Metropolitní opery, Grand Prix na mezinárodní pěvecké soutěži v Belgii či prestižní ceny Richarda Tuckera a George Londona. Před třemi lety ji hudební magazín Musical Amerika zvolil vokalistkou roku.

Dnes Flemingová, která je specialistkou na moderní hudbu, patří k nejvyhledávanějším a nejvytíženějším sólistkám. Vystupovala například v chicagské Casrnegie Hall, hostovala v La Scale, pařížské Opera Bastille nebo Královské opeře v Covent Garden. Spolupracovala s takovými mistry jako jsou Claudio Abbado, James Conlon, Daniel Barenboim nebo Richardo Chailly.

Na podzim vyšla Felmingové u vydavatelství London/Decca dvě nová alba – I Want Magic s Jamesem Levinem a orchestrem Metropolitní opery a kompletní Dvořákova Rusalka  s Českou filharmonií.

Kvality Flemingové jsou tedy zcela zjevné, neboť kromě zmíněných úspěchů dosáhla po několika desetiletích jako první Američanka exkluzivní smlouvu s tímto vydavatelstvím.

Autor:



Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...



Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz