Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Světovou premiéru Klubu rváčů ulovilo české divadlo

  6:09aktualizováno  6:09
Jako první divadlo na světě uvede v pátek 25. dubna Činoherní studio v Ústí nad Labem jevištní ztvárnění slavného románu Klub rváčů od amerického autora Chucka Palahniuka, podle nějž vznikl i stejnojmenný film s Edwardem Nortonem a Bradem Pittem.

Z inscenace Klub rváčů | foto: Jan Dvořák

Diváci se tak po ročním čekání konečně dočkají v mnoha světových zemích kultovního titulu, který měla činohra ve svém dramaturgickém plánu už v loňské sezoně. Protože však k jeho uvedení nedostala autorská práva, musela být inscenace ze seznamu opět vyškrtnuta.

Dobře zašitý kontakt
"Zatrhl nám to tenkrát agent Chucka Palahniuka. Zkusili jsme tedy napodruhé oslovit přímo jeho, naší dramaturgyni se někde podařilo vyšťourat přímo jeho mailovou adresu. A tentokrát jsme už měli štěstí a jsme první na světě, kdo získal povolení text nastudovat," přibližuje peripetie s novou hrou její režisér Filip Nuckolls.

Z inscenace Klub rváčůKlub rváčů se zabývá jedním z možných dopadů současného odcizeného světa na člověka a jeho psychiku. Vypráví příběh člověka, který se pokusí vzepřít údělu být jen ztraceným šroubečkem v soukolí nepřirozených a pokřivených pravidel, ale svůj záměr nezvládne a vytvoří jen další stroj, který ho na konci stráví.

Hrdinou příběhu je mladík, který má dobré zaměstnání, slušný plat, ale přesto trpí: "Všechno je strašně daleko, ničeho se nemůžeš dotknout a nic se nemůže dotknout tebe," uvědomuje si s hořkostí.

Schizofrenie: únik a zkáza
Jednoho dne se pak u něj rozvine těžká forma schizofrenie a stvoří si druhý svět, v němž se coby postava jménem Tyler Durden hodlá se vší nespravedlností vyrovnat. Chce v něm zničit vše krásné, co sám nemůže mít, tím se očistit a vrátit se na počátek své přirozenosti.

Z inscenace Klub rváčůZaloží proto Klub rváčů, v němž spolu s dalšími nadšenci v soubojích zkoumá, co vydrží a kam až lze zajít v sebeničení. Chtějí se dostat až na úplné dno, od kterého se mohou odrazit zpátky nahoru. Jenže potíž je v tom, že se postupně vymaže hranice mezi reálným a vysněným světem a zároveň se neustále posouvá hranice toho, co vlastně je to úplné dno.

Činoherní studio se při přípravě inscenace stejně jako filmový režisér David Fincher přidrželo původní knižní předlohy a výsledkem se filmovému ztvárnění docela přiblížilo. Hra má podobně agresivní náboj, dynamický spád a dokáže vyvolat stejně intenzivní pocity jako v setmělém kinosále.

"Základ je logicky stejný, nelze se vyhnout momentům, které jsou pro příběh silné a nosné. V některých pasážích jsme nicméně z knihy vybrali jiné scény než film, jiné naopak vypustili, a také jsme mírně upravili závěr. V našem případě Tyler svou sebevraždu dokoná. Chtěli jsme k němu být milosrdní a nevracet ho zpět do světa, ze kterého chtěl uniknout," přibližuje Nuckolls.

Kaskadéři na pódiu
Výkladní skříní filmu byly souboje, které mezi sebou vedli členové Klubu rváčů. Divadelní herce tak čekal nelehký úkol popasovat se s fyzicky náročnými a zejména nebezpečnými scénami, aby vypadaly co nejvěrohodněji.

Z inscenace Klub rváčů"Zhruba polovina věcí je dělána kaskadérsky a polovina na plný kontakt. Zkoušeli jsme to plných sedm týdnů, a to pod vedením choreografa Rosti Nováka, který rvačky studuje na DAMU, a kaskadéra Radka Brůny, který ve svém oboru jako jediný Čech získal Oscara," upozorňuje Filip Nuckolls.

Ve rvačkách, kde herci naturalisticky plivou umělou krev, ale navzdory tréninku si z nich často odnesou skutečné šrámy, bojuje takřka celý ansámbl a dokonce i techničtí pracovníci divadla. Hlavní role ztvárnili Marek Němec a Jan Plouhar.

Světová premiéra hry Klub rváčů začíná v ústeckém Činoherním studiu v pátek v 19 hodin a je už zcela vyprodána. Nejbližší dvě reprízy jsou na programu v pondělí a 8. května.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz