Z filmu Jánošík

Z filmu Jánošík | foto: Bioscop

Světovou premiéru Jánošíka zapily stovky diváků zbojnickou slivovicí

  • 0
Červený koberec, blesky fotoaparátů, široké úsměvy herců a filmařů, vřava a zbojnická slivovice. I tak vypadala včerejší slovenská premiéra sedm let očekávaného historického velkofilmu Jánošík.

Z filmu JánošíkFilm viděly první stovky diváků v devíti kinosálech v bratislavském Auparku. Do kin se na Slovensku dostane 10. září, ve stejný den ho poprvé uvidí i diváci v České republice.

V průběhu premiérových oslav se řešily standardní otázky, které se kolem filmu vyrojily: jak to, že slovenského hrdinu hraje Čech nebo co je ve filmu fikce a co skutečnost.

Večírek v bývalé tovární hale už se nesl v lehčím, ryze slovenském duchu včetně halušek, klobásek a makových sladkostí. Jen představitel Jánošíka, obklopen televizními štáby a dívkami, toužícími získat společnou fotografii s novým idolem, si na večírku soukromí příliš neužil.

Pravdivá historka o Jánošíkovi a Tomáši Uhorčíkovi je po loňské premiéře Bathory Juraje Jakubiska druhým nejdražším filmem ve slovenské historii. Oba filmy spojuje snaha tvůrců zbavit legendu mýtů. Nový Jánošík je oproti předchozím filmům mladší.

Z filmu Jánošík: Pravdivá historie.Jánošíkova nejbližšího přítele Uhorčíka ztvárnil slovenský herec Ivan Martinka. Celkem si ve filmu plném akčních scén zahrálo přes stovku herců z různých zemí.

Filmoví producenti čtyř zemí se spojili, aby historický velkofilm dokončili. Premiéru měl plných sedm let po první klapce. V českých kinech se dílo, které dokončil polský rodinný tandem režisérek, matky a dcery Agnieszky Hollandové a Kasii Adamikové, objeví od 10. září ve 39 kopiích.

Dlouhá léta přitom nebylo jasné, zda se kvůli nedostatku financí podaří snímek s rozpočtem šest milionů eur (přes 150 milionů korun) vůbec realizovat. Dosud natočené celovečerní filmy o Jánošíkovi o něm skutečně příliš mnoho neřekly. Známá je jen lidová legenda o zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával, jehož po zradě popravili zavěšením na hák za žebro.

Výpravný velkofilm vznikl podle scénáře Evy Borušovičové, která studovala několik let archivní záznamy a dokumenty. Zajímaly ji životní osudy charismatického mladíka, který zemřel mladý a stal se legendou.

"Základ tvoří dochovaná fakta o životě Jánošíka. Příběh je doplněn událostmi a činy, které byly v kontextu doby pravděpodobné. A zbytek tvoří to, co vzniklo v mé hlavě," uvedla scenáristka v distribučních materiálech.

Z filmu JánošíkPředstavitele hlavního hrdiny hledaly režisérky na konkurzech ve třech zemích - v Čechách, Polsku a na Slovensku. Nakonec hlavní roli ztvárnil v konkurenci dalších tří stovek adeptů mladý český herec Václav Jiráček. Měl prý chlapecké kouzlo, soustředěnost, zdrženlivost, upřímný projev a hlavně onu pověstnou jiskru, kterou Hollandová přirovnala k vyzařování Leonarda di Capria.

Ve scénáři ji zaujalo, že vycházel ze skutečných dokumentů, a nikoli z romantické legendy, že příběh je tragický a zároveň velmi moderní. "Mohl by to být americký chlapec, který se vyčerpaný krutostí války vrací z Iráku do městského ghetta, kde se stane vůdcem gangu," uvedla Hollandová.

Jánošíkova zbojnická skupina operovala na rozhraní Polska, Slovenska a Moravy a její členové pocházeli ze všech těchto tří oblastí. Stejně pestré národnostní složení má i filmové obsazení. Třetím zbojníkem, který sehraje důležitou roli v příběhu, je Turjag Huncaga, jakýsi tatranský Jidáš. Ztvárnil ho Michal Źebrowski, polská filmová hvězda.

Jánošíkovu osudovou ženu Barboru si zahrála americká herečka Sarah Zoe Cannerová, která se svou roli naučila ve slovenštině. Na plátně se objeví také Richard Krajčo, Karel Dobrý, Marián Labuda, Táňa Pauhofová, Marek Probosz a řada dalších herců.

Z filmu Jánošík: Pravdivá historie.Velkorysý projekt, který odstartoval v roce 2002 producent Rudolf Biermann, měl být prvním moderním slovenským velkofilmem v porevolučním období. Od října 2002 do konce ledna 2003 se natočilo asi 40 procent filmu. Tehdy nikdo netušil, že se Jánošík odmlčí na dlouhých šest let kvůli odstoupení jednoho z partnerů. Do úspěšného konce ho dovedl až polský producent Dariusz Jabľoński a jeho firma Apple Film Production.

Pro Jabľońského to nebyla první spolupráce se slovenskými a českými filmaři. V roce 1999 koprodukoval úspěšný snímek Je třeba zabít Sekala, nedávno debutoval jako režisér koprodukčního filmu Jahodové víno s Jiřím Macháčkem a Zuzanou Fialovou v hlavních rolích.

Natáčelo se 90 dní na slovenské a polské straně Tater, v Těrchové, Pieninách, v Podhájí a na Spiši. Ve filmu účinkuje více než stovka herců, několik tisíc komparzistů a 60 jezdců. Mimo ně si v Jánošíkovi zahrálo přes tisíc zvířat, z toho nejpočetnější skupinu tvořilo 920 ovcí a 76 koní.

Z filmu Jánošík: Pravdivá historie.Pro potřeby filmařů bylo vyrobeno 20 povozů, téměř 80 střelných zbraní, více než 90 sečných a bodných zbraní a dokonce dvě děla. Dohromady bylo použito 45 kilogramů střelného prachu. Na Slovensku vznikne i čtyřdílný televizní seriál.

, ,