Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Světoví spisovatelé v Praze proberou osudový rok

  19:42aktualizováno  19:42
Začínají literární žně. Hvězdní spisovatelé budou na pětidenním Festivalu spisovatelů Praha diskutovat o převratném roce 1968.

Festival spisovatelů - Michael McClure - Michael McClure | foto: Archiv Festivalu spisovatelů

Téma roku 1968 s podtitulem "smích a zapomnění" snad ani nemohlo být šťastnější. Kdo jiný než spisovatel je kronikářem paměti, nadějí, zklamání a osudu?

A tak se do Prahy sjíždějí slavní autoři, kteří leccos dobrého napsali a leccos pozoruhodného pamatují. A zvláště rok 1968, kypící událostmi, na které stojí za to vzpomínat. Pražské jaro, pařížské bouře, americké demonstrace, mexický masakr, revolta v Pákistánu...

Jejich ozvěnou ožije se čtyřicetiletým odstupem asi nejvýznačnější česká literární akce: zítra začíná pětidenní Festival spisovatelů Praha. Pokud přijedou všichni ohlášení hosté, půjde o jeden z nejsilnějších (a také nejdelších) festivalových ročníků.

Radikalismus té doby, provázený touhou po změně, asi nejlépe zosobňuje britský Pákistánec Tariq Ali (1943). Byl jedním z pětadvacetitisícového davu londýnských demonstrantů, který se v březnu roku 1968 ubíral k americké ambasádě s "nevinným" cílem ji obsadit.

Policie byla v akci a Tariqa Aliho zjevně nešlo přehlédnout - alespoň si ho zapamatoval přihlížející Mick Jagger a posléze prý právě o něm napsal "nejpolitičtější" hit Rolling Stones, skladbu Street Fighting Man (Pouliční bojovník).

Ali si po letech trochu pohrál s názvem a vydal "autobiografii let šedesátých" nazvanou Street Fighting Years (Bojovná léta). A i když Stouni tehdy nakonec zazpívali, že ospalý Londýn není zrovna tím pravým místem pro pouličního bojovníka, Alimu nelze upřít celoživotní razanci a zápal: jen místo Vietnamu dnes protestuje proti Iráku.

Anarchisté, maoisté, trockisté
"Byly snad všechny sny a touhy roku 1968 pouhými neplodnými fantaziemi? Či snad krutá historie potratila něco, co mělo být zrozeno? Revolucionáři - utopičtí anarchisté, fidelisté, trockisté, maoisté všeho druhu - chtěli celý les. Liberálové a sociální demokraté viděli jen jednotlivé stromy. Les, varovali nás, je záludný, příliš velký a nedefinovatelný, zatímco stromy jsou kusy dřeva, které mohou být popsány, vylepšeny a přetvořeny v židli nebo stůl. Teď jsou pryč i ty stromy," píše Ali v úvaze Kam se poděl všechen hněv? - podobně jako texty dalších pozvaných celebrit lze i ten jeho číst na festivalových stránkách.

Pěkně se doplňuje s českou reflexí z pera básníka Petra Krále, který léta šedesátá charakterizuje jako "šťastnou dekádu", v níž se dělo všechno najednou. Rok 1968 pak chápe jako čas, v němž šlo ve zkratce prožít celé dějiny. "Rychle stárnoucí civilizace ještě našla čas snít trochu sama o sobě - třeba se zároveň sama sebou už čím dál víc znepokojovala," píše Král, jenž vystoupí hned v prvním a hvězdně obsazeném festivalovém večeru, kterým bude provázet Marek Eben.

Král by se měl na pódiu potkat s Paulem Austerem, jedním z nejznámějších současných amerických autorů, kterému kritici občas vytýkají trochu sebevzhlížení a špetku zaumnosti. Austera si lze na festivalu užít i z filmařské stránky - jeho autorský snímek Vnitřní život Martina Frosta (2007) bude mít ve čtvrtek českou premiéru.

Debaty zpestří i ikona beatniků a později hippies Michael McClure, který se v Kerouakově autobiografické próze Big Sur proměnil v Pata McCleara. Píše básně, hry i skladby, z nichž jednu nazpívala Janis Joplinová. S klávesistou kapely Doors vydal společné CD a zpěváka Jima Morrisona prý povzbuzoval k poezii. Ale asi nejznámějším se McClure stal díky události staré třiapadesát let: když četl s Allenem Ginsbergem v sanfranciské Six Gallery. Věčné dotazy však McClura otrávily natolik, že se k zážitku už nemíní vracet.

Známé polovičky
Je jakýmsi nepsaným pravidlem letošního ročníku, že na něj celebrity provázejí jen o trochu méně slavné polovičky. V případě Austera je to Siri Hustvedtová, manželka s norskými kořeny, s kterou tvoří slavný literární pár.

Poznali se však v dobách, kdy byli relativně chudí a neznámí - na čtení poezie. Hustvedtová vydala vcelku úspěšný román What I Loved (Co jsem milovala), v němž zpracovala prvky rodinného traumatu. Austerův syn z prvního manželství Daniel totiž roku 1998 okradl drogového dealera Melendeze, který byl ohavně zavražděn.

Další známým partnerem je britský prozaik Graeme Gibson, který od 70. let žije s renomovanou kanadskou spisovatelkou Margaret Atwoodovou. Název Gibsonovy prózy ze 70. let si ostatně Atwoodová vypůjčila pro předloňskou sbírku povídek Moral Disorder (Morální zmatek). Spojuje je nejen literární dráha, ale také důraz na problematiku životního prostředí a členství v kanadské straně zelených, čemuž přizpůsobili i ekologické zařízení svého domu. A do města jezdí hybridním autem.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

RECENZE: I hvězda Oprah Winfreyová se může mýlit. Obzvlášť v literatuře

Americká spisovatelka Rachel Khongová

Naprosto vás rozhodí, ale současně pohladí, pronesla o knize Nazdar, vitamíne americká televizní hvězda Oprah...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz