Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Světoví kytaristé zahrají zadarmo na českých náměstích

  11:34aktualizováno  11:34
Ve dnech 14.–19. července bude znít na náměstích pěti českých měst špičkový jazz. Třetí ročník Bohemia JazzFestu, který vymyslel a zaštiťuje americký muzikant českého původu Rudy Linka, si letos jako hlavní téma vybral jazzovou kytaru.

John Scofield | foto: www.johnscofield.com

Struktura každého koncertu bude podobná: od odpoledne budou koncertovat domácí a evropské špičkové kapely, které připraví půdu pro hlavní americkou hvězdu dne, která program uzavře. Zatímco sestava ostatních kapel bude "putovní", Američané vystoupí vždy jen jednou.

První koncert proběhne 14. července na pražském Staroměstském náměstí a hlavní hvězdou bude jeden z nejvýznamnějších současných jazzových kytaristů John Scofield. Patří k odchovancům Milese Davise, celá jeho dráha je provázena hudebním experimentováním všeho druhu. Jeho zatím posledním albem je titul This Meets That (recenzi najdete zde), které natočil se svým aktuálním triem (Steve Swallow - basa, Bill Stewart - bicí) a řadou hostí.

John Scofield Trio: Green Tea

John Scofield bude také prvním držitelem Bohemia Jazz Pilsner Urquell Award, ceny, kterou festival od letošního roku hodlá udělovat každý rok významné světové muzikantské osobnosti za dlouhodobý přínos. Cenu tvoří skleněná plastika výtvarníka Zdeňka Lhotského v ceně deseti tisíc dolarů, která svým tvarem dlažební kostky symbolizuje středoevropské historické náměstí, na kterém se Bohemia JazzFest koná.

Hlavní hvězdou následujícího koncertu, který se bude konat na stejném místě, je virtuózní americký baskytarista Victor Wooten, který zahájil svou kariéru ve Flecktones banjisty Bély Flecka a dnes je stavěn na roveň takových mistrů svého nástroje, jako byl Jaco Pastorius nebo jsou Stanley Clarke a Marcus Miller. S těmi ostatně vyrazí ještě letos na speciální společné turné. Jeho zatím posledním albem je Palmystery, na němž hostují mj. Mike Stern či Richard Bona (recenzi najdete zde).

Victor Wooten: Norwegian Wood

O den později, 16. července, se festivalové dění přesune na náměstí Míru v Domažlicích. Hlavní hvězdou bude Vitto Meirelles Trio z Brazílie, které má ve svém středu brilantního kytaristu ve stylu samby a bossa-novy, stále populárních žánrů, které jsou odjakživa kořeněny jazzem a zpětně zase jazz inspirují.

Na plzeňském náměstí Republiky se bude vyhrávat 17. července a posluchači se mohou těšit zejména na spojení slavné americké kapely Yellowjackets s neméně hvězdným (a v Čechách díky častému koncertování obzvláště populárním) kytaristou Mikem Sternem. Neobvyklé, ale stylově korespondující spojení stojí repertoárově na pevných nohou aktuálního výborného alba Lifecycle (recenzi najdete zde).

Yellowjackets: Revelation

Prachatické Velké náměstí bude hostit jazzmany 18. července, hlavním bodem programu je americké duo Tuck & Patti, už tři desítky let fungující muzikantská i životní dvojice kytaristy Tucka Andresse a zpěvačky Patti Cathcart. Ve své tvorbě, v níž vlastní kompozice doplňují originálně pojaté coververze, kombinují jazz s rockem i folkem. Na letošní zatím poslední album I Remember You natočili kolekci jazzových standardů.

Tuck & Patti: One For All

Celý Bohemia JazzFest 2008 vyvrcholí 19. července na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Koncert bude mít de facto dvě vyvrcholení. Nejprve přijde s kytaristou Ralphem Townerem a jeho letitou skupinou Oregon, kombinující od 70. let moderní jazz s postupy vážné a etnické hudby. Absolutní tečkou za akcí pak bude odpichové vystoupení zpěvačky Peaches Staten ve stylu chicagského blues.

Oregon: Redial

Spoustu výborné hudby ale uslyšíme i od dalších souborů, které vesměs reprezentují evropskou jazzovou scénu. České barvy bude hájit Michal Gera Band a částečně i česko-slovenský Matúš Jakabčic SK-CZ Big Band. z Itálie přijede Marco Castelli Quartet, z Německa Max Frankl Quartet, z Rakouska Andy Manndorff Trio a ze Švédska dvojice Wildbirds & Peacedrums.

Na všechny koncerty je jako obvykle vstup zdarma, bližší informace k festivalu i jednotlivým účinkujícím najdete zde.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Sázavafest se opět připomíná, jarní kolo láká na reggae

Vincent Richards

Jeden z nejrespektovanějších tuzemských festivalů se opět hlásí o slovo. Organizátoři už teď vypustili jména, kterými...

Návštěvníci Trutnova s náčelníkem Havlem zlomili český rekord

Trutnov 2008 - Václav Havel a přátelé při překonání rekordu v pořízení největší...

Třetí den Open Air Music Festivalu v Trutnově především potvrdil jistoty: že podobná dramaturgie je možná jedině zde a...

Nejekologičtější festival Glastonbury prodal devadesát procent lístků

Z festivalu v Glastonbury - ve stanovém městečku se ubytuje až 180 tisíc návštěvníků akce

Na obří hudební festival Glastonbury zbývají "poslední" lístky. Z celkového počtu 137 500 vstupenek, které byly v...

Najdete na iDNES.cz