Juan Marsé: Ještěrčí ocásky (obálka knihy)

Juan Marsé: Ještěrčí ocásky (obálka knihy) - Juan Marsé: Ještěrčí ocásky (obálka knihy) | foto: Odeon

Světová knihovna slaví Ještěrčími ocásky

Populární edice Světová knihovna, vydávaná nakladatelstvím Odeon, dospěla k jubilejnímu padesátému svazku. Je jím román španělského autora Juana Marsého Ještěrčí ocásky.

První svazek Světové knihovny – román Prchavé okamžiky kanadské prozaičky a básnířky Anne Michaels – vyšel 1. září 2000.

Světová knihovna dosud přinesla překlady z devíti jazyků: angličtiny, němčiny, francouzštiny, italštiny, španělštiny, portugalštiny, holandštiny, polštiny a japonštiny.

V edici dosud vyšly vesměs tituly žijících autorů. Jejím záměrem je nejen vydat v relativně rychlé době nová díla světově známých autorů (I. McEwan, M. Cunningham) ale zpřístupnit i díla debutantů a mladých autorů (D. Masłowská), jakož i publikovat práce autorů v češtině dosud nepřeložených (R. Depestre, E. Templetonová).

Specifickým záměrem je dále prezentovat autory, kteří získají některé klíčové literární ocenění. V minulosti jimi byli například A. Hollinghurst a DBC Pierre, J.-P. Dubois či R. Jauffret.

Komerčně zatím nejúspěšnějším titulem Světové knihovny byl bestseller Michaela Cunningham Hodiny s 37 tisíci prodaných výtisků, mezi dalšími úspěšnými autory byli například René Depestre, Camille Laurensová, Chuck Palahniuk, Haruki Murakami, Michel Faber, Ian McEwan, Jonathan Coe, DBC Pierre, Nic Kelman, Jean-Paul Dubois.

V posledních měsících v edici vyšla například McEwanova Sobota, Cunninghamovy Vzorové dny, Palahniukův Deník nebo Murakamiho Kafka na pobřeží.

Jubilejní padesátý svazek, Ještěrčí ocásky Juana Marsého, reflektuje autorovy vzpomínky na válečná léta ve frankistickém Španělsku. Marsé se v románu vypořádává s dětskými traumaty, zejména se smrtí matky, zemřelé při porodu, a s výchovou v náhradní rodině.