VIDEO: Na Pražském hradě jsou k vidění stovky tváří impresionismu

  • 2
V Jízdárně Pražského hradu začíná v pátek výstava Světlo v obraze, která si dala za cíl zeširoka představit český impresionismus. Kromě stovek děl českých autorů, na nichž lze vysledovat stylový vývoj, je tu pro srovnání i jeden obraz od francouzského malíře Claude Moneta.

Rozměrný obraz Chudý kraj od Maxe Švabinského nebo věhlasný francouzský impresionista Claude Monet a jeden z jeho pohledů na přístav, který poslouží ke srovnání s tuzemskými tvůrci. To jsou asi největší lákadla výstavy Světlo v obraze, která v Jízdárně Pražského hradu začíná dnes a navštívit ji bude možné až do 7. ledna příštího roku.

Proč se na přehlídku tuzemských výtvarníků z přelomu devatenáctého a dvacátého století dostal Monet? Francouzský malíř poslouží jako referenční bod. Expozice si totiž dala za cíl prozkoumat vliv impresionismu na české výtvarné umění. A s kým jiným porovnávat? Podtitul výstavy zní Český impresionismus, inspirace blízké i vzdálené.

Z výstavy Světlo v Obraze v Jízdárně Pražského hradu

Pořádá ji Správa Pražského hradu, ale koncepci dali dohromady ve Spolku výtvarných umělců Mánes. Návštěvníci se můžou těšit na dosud největší výstavu, která se českému impresionismu věnuje. Konkrétně jde o šest stovek děl od téměř osmdesáti tvůrců. Pro představu, jakých rozměrů tato akce nabývá, dodejme, že její autoři si je vypůjčili z pěti desítek soukromých sbírek i státních institucí včetně naší Národní galerie. Uprostřed výrazně zbarvených zdí Jízdárny bude k vidění vedle obrazů, které samozřejmě převládají, také několik soch.

Vystavená díla budou reprezentovat impresionismus v jeho různých vývojových fázích. „Cílem expozice je ukázat český impresionismus v celé jeho velikosti, kvalitě a kráse,“ avizují autoři výstavy. Ta přitom bude myslet víc na běžného diváka než na školené historiky umění a jednotlivé obrazy budou srozumitelně řazené podle námětů. Například budou v Jízdárně oddíly Zahrady a parky, Zimy, Zátiší, Kouzlo venkova, Vody nebo Háje.

Konkrétně se tu návštěvníci setkají s díly Antonína Slavíčka, Antonína Hudečka, Miloše Jiránka, Josefa Schussera, Ludvíka Kuby, Joži Uprky, Stanislava Lolka, Maxe Švabinského, Vojtěcha Preissiga nebo Jana Preislera.

František Kupka je na výstavě zastoupený svými ranými obrazy z období, než se dal na abstrakci, konkrétně je to olejomalba Biblioman z roku 1897 nebo kvaš Moře na francouzském jihu, který vznikl kolem roku 1905. Pokud jde o expresionisty, nesmí pochopitelně chybět Václav Radimský, který díky tomu, že pobýval se skupinou malířů kolem Moneta ve francouzském Giverny, přinesl do českého prostředí i tamní styl tvorby. Evropský kontext kromě Moneta představí i Eugen Jettel nebo Alexander A. Kiselev.

Výstava Světlo v obraze bude otevřena denně od 10 do 18 hodin, plné vstupné činí 150, snížené 80 korun.