Eve Dent - Beneath the Surface, záběr z výstavy Flourish v Moravské galerii v Brně (2006) | foto: Moravská galerie v Brně

Světe, div se!

Michal Pěchouček nasedl do svého osobního vlaku, Jan Šerých se prošel Abbey road a Jana Schejbala zase udivuje Praha. A budeme mít nových sedm divů světa.

TIP TÝDNE
Michal Pěchouček - Osobní vlakV pražské Galerii Jiří Švestka máte do 28. ledna šanci navštívit další výstavu jednoho z nejvýznamnějších představitelů současné české výtvarné scény Michala Pěchoučka nazvanou Osobní vlak.

Michal Pěchouček v rámci výstavy Osobní vlak rozvíjí některé motivy a postupy, které mohli diváci spatřit již v jeho předchozím projektu Kočárkárna. Například používání nezaměnitelných kostýmů, které předepisuje svým hercům, i cílenou fragmentaci obrazu.

V Kočárkárně to byl výtah, který s divákem sestoupil do hlubin a prolétl zpět. U videa Osobní vlak je to např. horizontální osa dvou fotografických sekvencí - divák sleduje paralelně dva výseky jednoho filmového pásu, který obíhá dokola. Sám Pěchouček hovoří o reminiscenci na počátky kinematografie.

K vertikálnímu členění projekce se autor vrací videoprojekcí Paternoster. Dva identické pásy, běžící v opačném sledu a rozdělené příčkou, sledují stoupaní a sestupování muže po štaflích, jeho manipulaci s fotografií a mizení a objevování jakéhosi archivu v policích.

Michal Pěchouček - Osobní vlakVybroušenou, stylizovaně výtvarnou má film Přestávka, který kombinuje geometrické způsoby členění obrazu. A mixuje rovněž epičtější polohu s ryze statickými záběry odkazujícími ke konkrétnímu obrazu klasika surrealistické malby Balthuse.

Všechna čtyři videa mají výraznou estetickou rovinu, kterou v případě Paternosteru, Přestávky a Osobního vlaku navíc stmeluje formální spřízněnost skrze fotoromány. Oproti starším pracím tu však je jedna odlišnost: autor videa instaluje s určitým záměrem do prostoru.

"Nejde jen o obsah obrazů. Jde také o jejich specifickou instalaci, kterou se snažím zapojit divákovu fyzickou zkušenost a co nejvíce zatáhnout do videí jeho smysly," vysvětluje Pěchouček.

A pokud jde o určité bilancování ve videu Pozdrav z Prahy? Mělo by jít o završení uplynulých šesti let, ze kterých autor vybral šest nejzdařilejších videopříběhů. Divákovi s připomenutím a dešifrováním všech motivů pomůže speciální DVD, jež bude v průběhu výstavy v Galerii Jiří Švestka na prodej a které představí průřez videopracemi Michala Pěchoučka od roku 1999.

STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU
V Místodržitelském, respektive v Pražákově paláci brněnské Moravské galerie, probíhají dvě zajímavé výstavy:

Bedwyr Williams - Dinghy KingSoučasné umění z Walesu. Umělecká scéna ve Walesu je velmi dynamická - proto název projektu Flourish označuje charakteristický rys současného Walesu: rozkvět, bujení, překotný růst. Výstavu Flourish / Současné umění z Walesu pořádá Moravská galerie v Brně ve spolupráci s Britskou radou, Wales Arts International a galerií g39 v Cardiffu. Výstava je součástí projektu It's Wales.

Jan ŠerýchAbbey Road 2:45. Absolvent pražské Akademie, člen výtvarné skupiny "BJ" (Bezhlavý jezdec) a letošní finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého je jednou z nejpodnětnějších osobností mladé generace umělců. Ve své audiovizuální instalaci, která spojuje postminimalistickou a postkonceptuální formu se sférou popkultury a kritikou masových komunikačních médií, pokračuje ve zkoumání sociálních limitů jazyka a poukazuje na vrstvení a neschopnost třídění (nejen) vizuálních informací.

CO SE DĚJE
Velká čínská zeďTaková malá aktualizace. Nových sedm divů světa by mělo vzejít z ankety zorganizované švýcarskou nadací, v níž mohou v průběhu letošního roku telefonicky hlasovat lidé všech světových zemí. Mezi 21 památkami, které se dostaly do užšího výběru kandidátů, figuruje kupříkladu římské Koloseum, Velká čínská zeď, jordánské skalní město Petra, britský kruh megalitů Stonehenge, aténská Akropole, kambodžský chrám Angkor Vat, moskevský Kreml či indická hrobka Tádžmahal. Na seznamu je ale i řada moderních monumentů jako pařížská Eiffelova věž, newyorská Socha svobody či budova opery v australském Sydney.

Pokračujeme! Galerie Leica je povzbuzena úspěchem své letošní putovní výstavy a plánuje podobné projekty i do příštích let. Od května do července vozila ve speciálně upraveném vlaku zvětšené snímky fotografa Sebastiaa Salgada a navštívila s ním 12 českých měst i Slovensko. Vlak si proto Leica pronajala na další tři roky. V roce 2006 chce po Česku vozit portréty fotografa Antonína Kratochvíla.

NA POSLEDNÍ CHVÍLI
Jan SchejbalNeobyčejné dny na okraji Prahy. V pražské Komorní galerii Domu fotografie Josefa Sudka končí 31. ledna výstava držitele ceny pražského primátora za rok 2004 Jana Schejbala, která představuje měnící se život v okrajových částech hlavního města. Fotoreportér časopisů Týden, Instinkt a Nedělní svět si všímá především kulturního a společenského života, uchovávání tradic, prožívání svátků a sportovních utkání.

Petr Nikl - z cyklu BezdomovciZáclony. V pražské Galerii Gambit končí 27. ledna výstava multimediálního umělce Petra Nikla, která představí dva ucelené cykly fotografií se sociální tématikou - Bezdomovce a Punkery.