Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Svět protektorátu aneb Jít na jistou smrt

  3:55
Američan Mark Slouka, potomek českých exulantů a úspěšný spisovatel, chystá knihu z období protektorátu nazvanou Viditelný svět.

Mark Slouka | foto: David PortMF DNES

Mark Slouka je devětačtyřicetiletý štíhlý Američan. Jeho knížky vycházejí v několika evropských jazycích, ale i v japonštině, čínštině a angličtině.

Mluví výbornou hovorovou češtinou, občas si vypomůže anglickými slůvky či výrazem svého otce, politologa Zdenka Slouky. Mark pobýval v Praze, když překladatel Rudolf Pellar dokončoval českou verzi jeho čtvrté knihy Viditelný svět z období protektorátu. Vyjít má v létě.

Proč už děti nesáňkují
Vystudoval srovnávací literaturu na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a více než dvacet let přednáší na předních amerických univerzitách. Prvotinu Válka světů s podtitulem Kyberprostor a hi-tech útok na realitu začal psát před patnácti lety a hned zazářila: dočkala se anglického, ale příznačně i japonského, čínského a korejského překladu.

Název si autor vypůjčil od katastrofické novely H. G. Wellse. "Uvědomil jsem si, jak technika válcuje každodenní život i běžné lidské kontakty. Pomocí internetu sice rychle najdu ty, kteří uvažují podobně jako já – ale zároveň se tím stále víc uzavíráme do ghett," říká Slouka, podle něhož tloušťku amerických dětí zavinily počítače.

"Děti před nimi tráví hodiny: vytvářejí si realitu, nevidíte, že by si hrály venku. Obchody s bicykly a sáňkami si stěžují, že se jim prudce snížily tržby, děti už nepotřebují jezdit na kolech, nepotřebují sáňkovat."

Před důsledky elektronické doby varuje i v knize svých politických esejů, které po deset let vznikaly pro časopis Harper’s Magazine. "Všímám si třeba, jak mizí ze světa ticho. Obklopuje nás hluk televize, reklam, hudby a nemáme možnost konverzovat, psát, číst. A ticho potřebujeme k myšlení. Už dnes se stává zbožím. V některých drahých hotelech a lázních, které nabízejí ticho, vám při příchodu odeberou mobil, notebook a zavřou je do trezoru."

Česky zatím nevyšel ani Sloukův další román God’s Fool, Boží blázen. Příběh siamských dvojčat Čanga a Enga zasadil do amerických kulis. Dva muži spolu žili přes sedmdesát let, měli společné dvě paže i některé orgány. I přes to se oba oženili a dohromady měli dvaadvacet dětí.

Na břehu Ztraceného jezera
Sloukovi rodiče žili v New Yorku, otec pracoval v redakci Svobodné Evropy. Ferdinand Peroutka, šéf československého vysílání, měl chatu na břehu Ztraceného jezera nedaleko New Yorku, kam přivedl i Markovy rodiče.

"Dodnes vzpomínám, jak jsem kolem jezera sbíral shnilá jablka, u břehů leklé ryby a nosil je Peroutkovi na kompost. A hlavně poslouchal vyprávění českých exulantů o první republice, protektorátu, koncentrácích. Pochopil jsem, že žijí na dvou místech a ve dvou časech současně – v New Yorku šedesátých let a v Praze let třicátých," říká Slouka.

Začal o tom psát povídky, které sestavil do knihy Ztracené jezero, která vyšla v několika evropských jazycích a před pěti lety také česky. "Ztracené jezero se mi stalo osudným, před lety jsem tam koupil chatu a s rodinou tam trávíme všechny volné chvíle," podotýká.

Poprvé navštívil Československo s rodiči v červenci 1969. Na tři dny zajeli na otcovu rodnou jižní Moravu. Potom sem zajížděl v létě často i sám – učil angličtinu, poznával zemi stopem a autobusem. A cítil se někdy jako James Bond – když zjišťoval, co nesmí fotografovat, anebo o čem nesmí mluvit.

V roce 2003 přijel do Prahy s manželkou, synem a dcerou a zůstal bezmála rok. "Cítil jsem, že má další kniha musí být odtud. Často jsme chodili kolem kostela Cyrila a Metoděje pod Karlovým náměstím, kde zemřeli parašutisté, kteří spáchali atentát na Heydricha. Jednou jsem tam četl památečnou tabulku a prohlížel si díry po německých kulkách, když nějaká starší paní pokládala k památníku růži. Jako malá holka bydlela poblíž a z okna pozorovala, jak němečtí vojáci obsazují okolí," vypráví.

Fascinovala ho odvaha a nasazení parašutistů, kteří museli vědět, že mají jenom malou šanci na přežití, na návrat. "U nás v Americe už pojem hrdina nic neznamená – je to třeba otec, který neodejde od rodiny. Ale tihle kluci, to byli skuteční hrdinové."

S tématem však čtyři roky zápasil, než vznikla kniha Viditelný svět. Připravuje ji nakladatelství Paseka a vyjde mimo jiné francouzsky a holandsky. Autor se stylizuje do syna českých emigrantů, který po smrti rodičů pátrá po milostné epizodě v životě své matky a přitom se dostává až k parašutistům a lidem, kteří je skrývali.

Slouka nyní promýšlí další knihu: "Zatímco Viditelný svět je ze tří čtvrtin český, příští román bude víc americký. Už se těším, jak ho budu psát u Ztraceného jezera."

Autoři:

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

RECENZE: Trpký osud jednoho města. Třetí Šikmý kostel je opět fascinující

19. dubna 2024

Premium Plnými sty procenty ohodnotila naše recenzentka Alena Slezáková očekávaný závěrečný díl trilogie...

RECENZE: Čínská Popelka zachraňuje draky. Kupodivu docela vkusně

19. dubna 2024  9:55

Jistěže animovaná pohádka Jak zachránit draka míří především k dětem, které nad jejím původem...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

Knihou roku je Hella. Cenu čtenářů má Moravec, v humoru uspěla Macháčková

18. dubna 2024,  aktualizováno  21:39

Knižní svátek Magnesia Litera v pondělí večer vyvrcholil předáváním cen. Knihou roku se stal román...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...