Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svět knihy se otevírá veřejnosti

  9:30aktualizováno  9:30
Ve čtvrtek začal a dnes, prvním dnem pro veřejnost, pokračuje mezinárodní veletrh Svět knihy. Ten se letos koná na pražském Výstavišti už poosmé. Jde již o zavedenou akci, nejvýznamnější svého druhu v České republice; pravidelně ji navštěvuje několik desítek tisíc lidí. Vznik a vývoj Světa knihy se ovšem neobešly bez dramatických momentů.
S nápadem, aby hlavní město mělo svůj mezinárodní knižní veletrh, přišel v roce 1990 Karel Srp, jedna z hlavních postav před revolucí pronásledované Jazzové sekce, po listopadu ředitel odboru knižní kultury na ministerstvu kultury. Srp navázal spolupráci s britskou výstavní firmou Avencourt Exhibition, která se pak v letech 1991-1994 podílela na knižním veletrhu v Paláci kultury, dnešním Kongresovém centru.

Došlo však k finančním sporům, jež v roce 1995 vyústily v kuriózní i smutné konání dvou soupeřících akcí, pořádaných souběžně pár stovek metrů od sebe - jeden veletrh se usadil ve Veletržním paláci, kam přešli britští pořadatelé se svými tuzemskými spolupracovníky, a druhý našel příbytek na Výstavišti, kde svůj stan rozložila akce nazvaná Svět knihy, pořádaná Svazem knihkupců a nakladatelů. Ta se ukázala jako životaschopnější a postupně začala formovat svou tvář.

8. mezinárodní knižní veletrh
Svět knihy
9. - 12. května 2002
Výstaviště Praha

Vstupné pro veřejnost: 60 Kč dospělí; 30 Kč děti a mládež 6-18 let, studenti, důchodci; 120 Kč rodinná vstupenka (1-2 děti ve věku 6-15 let a 2 dospělí).

Vstupné pro odbornou veřejnost (pouze pro 9. květen): 100 korun.

Pokladny jsou otevřeny od 9:45.

Bylo však třeba tvrdě pracovat. Například v roce 1996 si nejeden zahraniční vystavovatel stěžoval na organizační chaos, následující rok už to bylo daleko lepší. Akce úporně hledala své místo na mapě obdobných podniků, které se v Evropě konají.

Postupně se ukazovalo, že Svět knihy vzhledem k ekonomickým možnostem pořadatelů a velikosti českého trhu - nemůže konkurovat veletržním Mekkám knižního byznysu. Frankfurt je nesporně největším světovým obchodním setkáním této branže; Londýn je důležitý pro "přelévání" autorských práv z USA a z britských ostrovů na kontinentální Evropu; Paříž či Lipsko jsou velkorysými svátky literatury a umění v zemích s obrovskou literární tradicí; Varšava ve strategicky důležitém Polsku je zase mostem mezi východní a západní částí kontinentu.

V takovém poměrně jasném rozestavění nezbývalo Světu knihu než být atraktivní především pro domácí nakladatele, distributory a běžné zákazníky. A pro zahraniční partnery se pražský veletrh musel stát příjemným setkáním "středního doletu", na němž mohou prezentovat svou knižní kulturu, ale těžko mohou očekávat mimořádnou ekonomickou atraktivitu. Zejména směrem dovnitř, k domácí scéně, si Svět knihy vydobyl potřebný respekt a dnes je akcí, na niž se řada nakladatelů cíleně připravuje.

Program letošního ročníku, jehož podstatná část je přetištěna na třetí a čtvrté straně této přílohy, není omezen výlučně na Výstaviště, kde se veletrh koná od 9. do 12. května. Již od včerejška, tedy od 2. května, běží v kině Evald (Národní třída 28, Praha 1) přehlídka Svět knihy ve filmu.

Do 12. května jsou v tomto sále promítány dvě desítky snímků, které jako předlohu měly díla české či světové literatury. Zároveň jsou tyto projekce doplněny besedami s tvůrci filmů a dalšími osobnostmi. Do programu přehlídky byly například zařazeny snímky Spalovač mrtvol, Kytice, Perličky na dně, Pán prstenů, Nevinné krutosti, Popel a démant, Južná pošta.

Další veletržní akce jsou připraveny do literárních kaváren, do knihkupectví, do Francouzského institutu, do British Council či do Národní knihovny ČR.

Hlavní téma Světa knihy 2002 nese název Čtenář 3. tisíciletí. Má být probíráno jak na setkáních se spisovateli, tak například v pořadu Zamyšlení nad aktuálním stavem a perspektivami čtenářské gramotnosti českých dětí či u kulatého stolu Společnosti pro podporu čtení. Každý stý návštěvník Výstaviště, alespoň tak slibují pořadatelé, dostane zdarma knihu a CD-ROM.

Pět rad pro návštěvníka veletrhu Svět knihy

1. Chcete-li si veletrh prohlédnout opravdu důkladně a soustředěně, přijďte těsně po otevírací době. Nejexponovanějším časem jsou víkendová odpoledne, kdy se výstavní plocha místy zahušťuje až k neprůchodnosti, a je-li teplé počasí, začne být v Průmyslovém paláci špatný vzduch. Otevírací doba: čtvrtek až sobota: 10-19 hodin, neděle 10-18 hodin.
2. Určete si, co od veletrhu vlastně žádáte. Chcete-li na vlastní oči spatřit své oblíbené autory, kteří jsou hosty Světa knihy, pak si v programu zjistěte předem, zda je vůbec možné vše zvládnout. Řada akcí se totiž překrývá, jsou na různých místech. Při návštěvě veletrhu poslouchejte místní rozhlas, neboť u některých pořadů dochází k časovým korekcím.
3. Chcete-li nejen vidět a slyšet některé autory či diskuse na knižní témata, ale také si dobře prohlédnout knižní nabídku veletrhu, vyhraďte si na návštěvu prakticky celý den. Vyplatí se dodržovat určitý rytmus: hodinu či dvě prohlídka, pak si dát pauzu na svačinu, kávu, osvěžení. Na to je Průmyslový palác ne sice nějak přepychově, nicméně zařízen. A vyplatí se udělat kolečko po stáncích dvakrát; zahlcené oči nemusí vše zajímavé spatřit napoprvé.
4. Jestliže chcete co nejlépe poznat a "vytěžit" pultovou nabídku Světa knihy, potom by se vaše pozornost měla upírat dvěma směry. Jedním jsou novinky řada nakladatelů časuje některé své nové atraktivní tituly k tomuto veletrhu. Druhý směrem, jímž by měla být upřena vaše pozornost, je starší produkce, již nakladatelé do Průmyslového paláce navezou. Zde se dá "vyšťourat" nejeden titul, který je už jinak - zejména pro návštěvníky z menších měst a obcí s omezeným sortimentem tamějších knihkupectví - obtížně dostupný.

5. Vezměte si s sebou dost peněz. A to jak kvůli novinkám, tak kvůli případným nečekaným nálezům i veletržním slevám, které jsou opravdu výhodné.


Svět knihy na pražském Výstavišti.

Poslední přípravy na veletrh Svět knihy na pražském Výstavišti.

Poslední přípravy na veletrh Svět knihy na pražském Výstavišti.

Poslední přípravy na veletrh Svět knihy na pražském Výstavišti.

Poslední přípravy na veletrh Svět knihy na pražském Výstavišti.

Autoři: ,
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Motiv z obalu českého vydání knihy Otrok
RECENZE: Otrok se podobá dílu Paula Coelha. Chybí mu humor

Jak moc jsme otroky vlastních negativních myšlenek, obav, problémů, křivd a provinění? Útlý bestseller Otrok spisovatele Ananda Dilvara nachází prostřednictvím...  celý článek

Americký spisovatel Robert Fulghum navštívil Plzeň. (2. 10. 2017)
Babička měla aféru s Cimrmanem, jsem jeho vnuk, říká Robert Fulghum

Zdeňku Svěrákovi jsem navrhl, abychom spolu napsali knihu. Protože já vím, co dělal Jára Cimrman během svých cest po USA, říká Robert Fulghum.  celý článek

Spisovatelka Leila Slimani
Sex tu ovládl peněženky, v Maroku se za něj ženy stydí, říká spisovatelka

Leila Slimani je spisovatelka francouzsko-marockého původu. V češtině jí letos vyšla kniha Něžná píseň. Chůva v ní zavraždí dvě malé děti.  celý článek

Grafton Recruitment Praha
Testuj high-tech věcičky

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 55 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.