Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svět fotografie existuje více než sto padesát let

aktualizováno 
- Od doby, kdy Angličan Henry William Fox Talbot vynalezl první negativ a pozitivní postup při vyvolávání fotografie, uplynulo sto osmapadesát let. Fotografie prošla až do současnosti velkým vývojem, který prakticky neustal dodnes. iDNES vám nabízí stručný přehled důležitých směrů, které se při snímání světa přes objektiv uplatnily a stále uplatňují.

Na úplném počátku, kdy fotograf zachytil na papíře negativ zvaný kalotyp a pomocí ledkového papíru jej přeměnil na pozitiv, stála hlavně portrétní tvorba, v níž vynikli především Skotové Robert Adamson a John Fergus nebo například Švéd Guillaume Berggren. Jejich snímky i dnes překvapují uvolněností a minimální stylizací, která byla typická zejména pro počátek našeho století.

Již v padesátých a šedesátých letech 19. století vyráželi fotografové do dalekých končin objevovat jiný svět. V té době tedy zaznamenala rozmach cestopisná fotografie, která se významně uplatňuje dodnes. Jinak se také rozvinula technická stránky fotografie, kdy se začaly používat koloidové desky citlivé na světlo, které se pak lily na sklo, takže skleněné negativy odpovídaly velikosti výsledného obrázku.

V závěru 19. století se mnoho fotografů inspirovalo malířstvím prerafaelitů, symbolistů a impresionistů. Snímky ladily do temných odstínů, které mnohdy evokují až mystickou náladu. Vznikl tak styl zvaný piktorialismus, který rychle přišel do módy. Centrum piktorialsmu se stal slavný londýnský salón fotografie. V té době vynikli umělci jako například Herbert Yowall Summons nebo Alvin Lagdon Coburn.

Období po první světové válce přineslo odpor proti piktorialismu a zrodil se směr zvaný Nová věčnost. Do centra pozornosti fotografů se dostal městský život, stroje, novými náměty se stal sport a architektura. Jedním z vedoucích fotogravů byl Albert Regner - Patzsch, jehož kniha snímků Svět je krásný by se dala považovat za klasickou ukázku Nové věčnosti.

Surrealismus třicátých let neminula ani fotografii. V Paříži si založil studio Američan Man Ray, kde se setkávali umělci ze všech branží, kteří se v surrelismu shlédli. Man Ray spolupracoval s mladými autory jako byli Brit Bill Brandt a Američanka Berenice Abbottová. Abbottová pak společně s Rayem objevili dílo stárnoucího Eugéna Atgeta, který je k surrealismu v podstatě přivedl.

Počátky Amerického modernismu se datují ještě do první světové války. Fotograf Paul Strnad při práci vycházel z evropského moderního umění a zaměřil se na snímání abstraktních vzorů, kdy používal ostře kreslící čočky, jimiž vytvářel bohatě tónované obrazy. Jeho postup pak následovali například Edward Weston či Imogen Cunninghamová.

Autor:


Témata: Umělec

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz