Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svěrákův nálet nevyraboval český film

  11:05aktualizováno  11:05
Praha - Byli jsme před Tmavomodrým světem, budeme i po něm. Tak zřejmě pravili filmaři a ohlašují pro letošní a příští rok zhruba tři desítky nových projektů. O několika dalších se radši ještě nešíří, dokud prý nebudou mít jasnější obrysy a zajištěné financování. Ne každý totiž získá jedinou existující státní podporu - grant od rady státního fondu kinematografie, živeného korunou ze vstupného a odvody z prodeje starších filmů. A ani koprodukční vklad veřejnoprávní České televize nezbude zdaleka pro všechny.

Co tedy konkrétně tuzemského diváka v dohledné době čeká? Pravděpodobně žádná obří nákladná podívaná jako Svěrákových Tmavomodrý svět, dosud nejdražší český film, ale spíše tematicky i žánrově pestrá paleta "menších" snímků. Ve stručném přehledu českých novinek figuruje mezi tvůrci řada mladých jmen a debutantů, méně klasiků. Poměrně často se už v zárodku projektu hledají zahraniční partneři a plánují mezinárodní koprodukce širší než tradiční česko-slovenská. Po boku hraných děl se stejně jako loni objevují i celovečerní dokumenty.

Záměrně je tu vynechána pouze animovaná tvorba, neboť ta na pár výjimek zahrnuje hlavně dlouhodobé cykly určené pro děti a vyráběné na televizní zakázku. Předběžná data premiér vycházejí z údajů producentů, případně distributorů.

Babí léto
Benefiční film pro Vlastimila Brodského a Stellu Zázvorkovou v hlavních rolích. Scénář Jiřího Hubače vypráví o "pětasedmdesátiletém mladíkovi" - věčném snílkovi, který odmítá rezignovat na radosti života kvůli stáří. Režisér Vladimír Michálek právě skončil natáčení. Premiéra: září 2001.

Děvčátko
Celovečerní debut režiséra Benjamina Tučka. Šestnáctiletá Ema žijící s matkou na sídlišti se rozhodne odejít a hledat štěstí v milostných vztazích. "Protože ale odmítá lhát, zjistí, že tak snadné to není, a cestou městem experimentuje s konvenčními představami o štěstí," líčí děj Tuček. Důležitou roli hraje i dosud nepoznaný dívčin otec. Točit se bude na video s vysokou rozlišovací schopností, producenti projektu podpořeného fondem kinematografie jednají o zahraničním vkladu. Premiéra: podzim 2002.

Rok ďábla
Jarek Nohavica, Karel Plíhal a Českomoravská hudební společnost v dalším netradičním autorském snímku režiséra Petra Zelenky. Nejde o dokument, nýbrž hraný film, byť založený na reálných lidech a událostech včetně nadcházejícího koncertního turné; prý lze čekat podobnost s legendární mystifikací Mňága - Happy End. "Bude to příběh člověka, který se vymaní ze spárů alkoholu, médií a nahrávacích firem, ale zato se stane zoufale osamělým," prozrazuje producent Pavel Strnad. Točí se od půli května do 5. července. Premiéra: únor 2002.

Únava
Komorní vyprávění z maďarsko-slovenského pohraničí.
Vztah skladatele a klavíristky koroduje a dostává trhliny, hrdinové však bojují o jeho zachování. Autorská práce slovenské režisérky Martiny alias Tiny Diosi vznikne v česko-slovenské koprodukci za grantové podpory obou zemí; točí se letos v červenci a v listopadu. Premiéra: podzim 2002.

Hranice
Film líčí osudy ukrajinských gastarbeitrů v Praze. Scenárista Martin Ryšový ještě píše konečnou verzi, režisér Pavel Marek zatím cestuje po Ukrajině. O námět podpořený fondem kinematografie projevili zájem i zahraniční účastníci trhu projektů na festivalu v Mannheimu. Premiéra: není dosud známa.

Kruh
"Současná sonda do vnitřního světa dětí" aneb příběh nadějné mladičké gymnastky, kterou následky úrazu upoutají na invalidní vozík a donutí ji změnit žebříček hodnost. Scénář dlouho putoval z Barrandova do České televize; natočily jej specialistky na dětskou tvorbu, režisérky Věra Plívová-Šimková a Drahomíra Králová. Premiéra: 7. června 2001.

Královský slib
Celovečerní pohádka, v níž slovo krále žene do sňatku ty, kdož se nemilují. Výhradně v produkci ČT ji režíroval Kryštof Hanzlík podle scénáře Františka Pavlíčka, mimo jiné s herci Marošem Kramárem a Klárou Issovou. Premiéra: září 2001.

Lesní chodci
Autorský film režiséra Ivana Vojnára, kterým vstupuje do hrané tvorby dosud dokumentaristická Asociace Film a sociologie. Snímek odkazující k předchozí Vojnárově Cestě pustým lesem se už začal točit; hlavní roli hraje Jiří Schmitzer, natáčení potrvá do jara příštího roku. Premiéra: koncem roku 2002.

Výlet
Po úspěšném Ene bene druhý autorský film režisérky Alice Nellis, jehož scénář (tehdy ještě s názvem Rakovník - Stará Turá) vyhrál ve své kategorii festival FAMU. Jde o nezvyklou rodinnou road movie s urnou v autě; ačkoli je téma vesměs české, třetinovým podílem do projektu vstupuje i Slovensko.
Natáčet se bude o prázdninách.
Premiéra: březen 2002.

Medvědí srdce
Romantický příběh z tajgy, obsahuje dvě milostné zápletky a vklady dvou českých produkčních firem, které doplňují hlavní podíly estonské, ruské a německé. Na scénáři je spolupodepsán Rustam Ibragimbekov, estonský režisér Arvo Iho už dokončil střih, pracuje se na konečném mixu. Premiéra: říjen 2001.

Zatracení
Film volně inspirovaný osudy Emila Novotného, odsouzeného v Thajsku za pašování drog do vězení. Režisér Dan Svátek už realizoval osmdesát procent scénáře včetně thajských motivů, v tuzemsku se má točit ještě v červnu. Premiéra: 2002.

Soudce Ťi
Čínsko-česká koprodukce na motivy staročínských detektivek, jejímž výsledkem se kromě verze pro kina stane i televizní seriál.
Vladimír Drha v současné době ještě pracuje na scénáři. Premiéra: dosud není známa.

Cesta z města...
Neobvyklý "druhý díl" úspěšné ekologické tragikomedie Tomáše Vorla bude mít podobu stylizovaného dokumentu, který popíše skutečné úniky z civilizace do přírody, jak je absolvuje pětice hrdinů původního hraného filmu. Premiéra: začátek roku 2002.

Děti disentu
Disent, exil a underground aneb unikátní dokumentární pohled na tehdejší svět očima osmi dnešních mladých lidí z rodin pronásledovaných režimem, narozených v 60. a 70. letech. "Ale hlavně je to svědectví o přítomnosti," říká Marek Tomin, podle jehož scénáře film natáčí Olga Dabrowská od letošního května do března příštího roku mimo jiné ve Spojených státech, Švýcarsku či Švédsku. Premiéra: dosud není známa.

Tři v tom
Černá generační komedie bude autorsko-režijním celovečerním debutem Karla Spěváčka ze zlínské filmové školy a také prvním z mladých projektů, které chce vždy jeden ročně - vyrábět firma Bonton, majitel zlínských ateliérů. Točí se letos o prázdninách.
Premiéra: květen 2002 na mezinárodním festivalu dětských filmů ve Zlíně.

Mach, Šebestová a trojka z chování
Celovečerní hraná variace na slavný animovaný seriál, která školáky ze 3. B zavede při jejich dobrodružstvích až do Číny. Natáčení ve zlínském studiu už začalo. Premiéra: 13. prosince 2001.

Yes
Romantická pohádka o perlách a lásce, podpořená státním grantem ještě pod pracovním názvem Rohy. Autor a režisér Vlad Lanné (ČT před časem uvedla jeho školní snímek z FAMU Happyend) pracuje na scénáři. Premiéra: dosud není známa.

Perníková věž
Trochu černý humor, ale ne přímo komedie, trochu detektivka, ale bez detektiva, a nehodlám prozradit, kdo je vrah - tak charakterizuje režisér Milan Šteindler snímek, který v dohledné době začne natáčet podle scénáře známého hudebníka Martina Němce.
Premiéra: dosud není známa.

Třetí pohlaví
Schyluje se k realizaci autorského filmu Juraje Jakubiska. Ve srovnání s předchozí fantaskní kronikou Nejasná zpráva o konci světa to prý bude snímek současný, malý, až komorní, hrdinové symbolizují několik různých etnik. Premiéra: dosud není známa.

Nachové plachty
Atypický celovečerní dokument o plujícím divadle bratří Formanů, na kterém pracuje režisér Miroslav Janek. "Nezaznamenává představení, ale spíš to, co běžně není vidět: zákulisí, plavbu, události," tvrdí producent Richard Němec. Premiéra: léto 2002.

Želary
Romantický příběh o lásce zasazený do stejnojmenné podhorské vesničky "na kotárech". Režisér Ondřej Trojan natáčení posunul na přelom roku 2001-2002.
Premiéra: dosud není známa.

Čert ví proč
Klasická pohádka o zemi ovládané peklem, jejíž výroba se po tři roky oddalovala kvůli změnám ve vedení ČT, by se měla definitivně točit od letošní zimy. Podle scénáře Miloše Macourka ji režíruje Roman Vávra, který počítá například s Ivou Janžurovou, Josefem Somrem, Jiřím Lábusem či Vlastimilem Brodským. Ambicí tvůrců je podívaná nejen pro děti.
Premiéra: dosud není známa.

Kameňák
Lidová komedie o malé rodině z jihočeského městečka, která svým laděním i osobou režiséra Zdeňka Trošky volně naváže na vesnickou trilogii Slunce, seno... Plán natáčení je rozepsán od konce května do července. Premiéra: duben 2002.

Andělská tvář
Dobrodružný romantický thriller, jehož děj se odehrává v půli devatenáctého století. Od srpna jej má točit opět Zdeněk Troška.
Premiéra: únor 2002.

Čachtická paní
Legenda o ženě, jež si libovala v koupeli z krve nevinných dívek.
Dlouholetý, zatím však marný sen režiséra Zdeňka Trošky by se měl konečně vyplnit - alespoň producent Jiří Pomeje slibuje výrobu filmu i seriálu v koprodukci s Maďarskem, Německem a Slovenskem, případně dalšími zeměmi, na léto 2002. Premiéra: 2003 nebo 2004.

Divoké včely
Podle režiséra Bohdana Slámy jde o "nikoli hezký český, nýbrž severomoravský" snímek o citové izolaci mladých na současné vesnici. Jedním z diváckých magnetů se zřejmě stane hrdina Návratu idiota, herec Pavel Liška, který tu předvádí mimo jiné neskutečnou nápodobu Michaela Jacksona. Premiéra: listopad 2002.

František Vláčil
Celovečerní portrétní dokument legendárního filmaře od Tomáše Hejtmánka, do jehož natáčení zasáhla Vláčilova smrt, se vrací na scénu, neboť vedle ČT se projektu ujal nový, soukromý producent. Premiéra: 2002.

Síla lásky
Jednoduchá, čistá love story tak popisuje svůj autorský příběh o dvou bratrech z Bosny usídlených v tuzemsku a jedné ženě režisér Lordan Zafranovič. Své nákladné podobenství o násilí Ostrov Balkán odložil, ale neopustil; v mezičase, v létě v okolí Znojma, se chystá s kameramanem Igorem Lutherem točit Sílu lásky. Rozpočet odhaduje na 16-18 milionů korun, teď vybírá české, slovenské a jugoslávské herce. Premiéra: podzim 2001.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

RECENZE: Jiří Menzel v Tlumočníkovi předává hlavní roli do Vídně

Hrdinové filmu Tlumočník

Světová premiéra na festivalu Berlinale provázená poctou Jiřímu Menzelovi vtiskla snímku Tlumočník nádech...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz