Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svěrák češtináře nezapře, míní jeho cimrmanovský kolega Weigel

  17:13aktualizováno  17:13
Herec Divadla Járy Cimrmana a výtvarník Jaroslav Weigel (1931) četl první Svěrákovu povídku na přelomu 60. a 70. let, kdy jako ilustrátor spolupracoval s časopisem Mladý svět. Nepamatuje si, o čem byla, jen to, že se mu líbila. Stejně jako knížka, která ze Svěrákových povídek právě nyní vychází.

Herec Divadla Járy Cimrmana a výtvarník Jaroslav Weigel | foto: Archiv MAFA

"Asi před dvěma lety mi Zdeněk Svěrák jen tak mezi řečí oznámil, že chystá knihu povídek a že bych ji měl ilustrovat. Dal mi tři povídky. Rád jsem si je přečetl, pochválil a odložil. Čas plynul v pohodě a tvůrčím spánku a najednou (a to celkem nedávno) bylo povídek deset," vzpomíná Weigel.

. Svěrák vydává knihu povídek

Splnil jsem si sen, prozradil auror.

"Dá se říci, že Zdeněk Svěrák je výborný pozorovatel, ale i posluchač a sběratel. To je jistě dost, ale on i slova klade tak pěkně za sebou, že se dobře čtou. A co víc, dokonce se pozná, že jsou od něho. Bylo tedy možno předpokládat, že práce na knize povídek bude příjemná. A tak vzniklo množství kreseb a zbývalo je jen vybrat a rozhodnout se, co s nimi. Buď ilustrovat popisovaný děj, nebo vytvořit cyklus kreseb pouze inspirovaných. Společně s autorem jsme zvolili druhou variantu. Musíme ovšem přiznat, že jsme se k té první občas pokorně vrátili," vzpomíná Weigel.

Jaroslav Weigel, Petr Brukner a Jan Hraběta na vernisáži výstavy Divadlo Járy Cimrmana a jeho šikovníCo Svěrákovy povídky spojuje?
Spojuje je typicky svěrákovský jazyk, zkušenost a lehký pohled na svět a věci erotické. Ve skladbě slov a vět se pozná, že je to češtinář, který neváhá, kde má být čárka a kde středník, kde důraz a kde zámlka.

V čem se podle vás liší Svěrákovy povídky od jeho divadelní a filmové tvorby?
Povídka je uzavřený celek, poměrně krátký a přesný. V divadle můžete improvizovat, ve scénáři třeba rozvinout z nápadu další scénu a podrobně popsat situaci. Ale v povídce by nemělo být ani jedno slovo navíc. V některých povídkách jsem poznal, odkud asi autor čerpal – ale mezitím jsem najednou ucítil větu, situaci, kterou si dosadil a která dokonale sedí.

. Zdeněk Svěrák - Za Přemkem Baštýřem

Nakladatelství Fragment vydává knihu Zdeňka Svěráka nazvanou prostě Povídky. V knihkupectví se objeví 8. října. Jednu z povídek si můžete přečíst už dnes - autor exkluzivně pro MF DNES vybral tu, kterou napsal už v roce 1968.

Jak se vám líbí název Povídky?
Absolutně. Nakladatel si sice představoval trochu jiný název, ale já si naopak myslím, že jednoduchost obálku zdůrazní, podtrhne. A navíc je v tom kontinuita – podobně jednoduše působí i Vratné lahve.

Vaše ilustrace působí velmi subtilně, až křehce. Jaký byl váš záměr?
No křehké. Stal se určitý malér – měly to být původně všecko pérovky, pero je tvrdší. Ale ze zdravotních důvodů jsem nakonec musel zvolit měkkou tužku, s kterou to šlo snadněji. Já si čtu a zároveň kreslím, leccos mě napadá. Hlavně jsem nechtěl ilustrace popisné a doslovné. Snažil jsem se, aby se mé obrázky klenuly nad textem: jako inspirace, přípodotek, puntík nebo zarážka.

Divadlo Járy Cimrmana - ze hry Lijavec

Které povídky vás nejvíce zaujaly?
To se říká těžko, ale myslím, že hodně povedené jsou zrovna ty nejstarší a nejnovější. Podvodník z roku 1966 je psaný takřka hrabalovsky, jedním dechem, a k Divačce z roku 2008 se mi představy doslova rojily: srdíčko, vějíř, z vějíře ruka a na vějíři čtyři milenci.

Proč myslíte, že Svěrák s vydáním svých povídek tak dlouho otálel?
Svěrák ty povídky už skoro měl, ale chtěl je přepsat a vyšperkovat. A myslím, že je dobře, že čekal. I když jsou si jeho povídky časově vzdálené, pořád v nich Svěráka najdete. V lehkém vtipu, nostalgii i tom smutku – ale nepláčete.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan

Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz