Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švejk na tisící způsob, tentokrát s hlasem Futuristy, Buriana a Wericha

  8:17aktualizováno  8:17
S různými zpracováními Haškova Švejka jako by se letos na podzim roztrhl pytel. Po kritikou ne příliš kladně přijatém Švejkovi ilustrovaném Petrem Urbanem a po snad ještě kritizovanějším muzikálovém Švejkovi v pražské Hybernii přichází další dobrý voják, tentokrát na bonusovém cédéčku vydaném Supraphonem.

Švejkovi propůjčil svůj hlas i Jan Werich. Na snímku je s Jiřím Voskovcem na letišti ve Vídni v roce 1974. | foto: archiv Howarda Gotlieba

Ten vydal už dřív Švejka namluveného Janem Werichem, nyní k němu před Vánocemi přidává i bonusový materiál v podobě hlasu Ference Futuristy nebo Vlasty Buriana v roli feldkuráta Katze, čímž završuje třináctidílný audiokomplet.

Švejkovská zamyšlení

Švejk ze Supraphonu je doplněný o poměrně vydařený booklet obsahující "švejkovská" zamyšlení Bohumila Hrabala, Karla Kosíka či Karla Hvížďaly. Tím hlavním bonusem na třináctém cédéčku Švejka jsou však bezpochyby dva záznamy – první z roku 1936 s Ferencem Futuristou a druhý o deset let mladší záznam Švejka z Divadla Větrník.

ŠVEJK NA POLICEJNÍM ŘEDITELSTVÍ

Futurista hrál v jednom z prvních filmových zpracování Švejka, které bylo ještě němé. Natočil ho v roce 1926 Svatopluk Innemann. Futurista byl však oblíbený i jako vypravěč a v roce 1936 vznikla právě původní gramofonová deska, na níž předčítá Osudy dobrého vojáka Švejka. Divadelní představení Osudy dobrého vojáka Švejka nazkoušelo v sezoně 1945/46 i pražské avantgardní Divadlo Větrník, několik rolí si v něm zahrál například i Miroslav Horníček.

Sedmnáct dlouhohrajících desek

Supraphon začal vydávat Osudy dobrého vojáka Švejka už v roce 1967, původně samozřejmě na gramofonových deskách. Výběr kapitol i přednes měl na starosti Jan Werich, s ním dále účinkovala Jiřina Šejbalová, František Filipovský a Vlasta Burian.

TISÍC PODOB ŠVEJKA

Divadelní verze

Z muzikálu ŠvejkDělejte cokoliv, bude to lepší než Postráneckého "nový" Švejk
Před šesti lety uvedli v Národním divadle v Praze hru Luboše Baláka Švejkův vnuk. Odešel jsem v polovině. V MF DNES pak vyšla recenze s titulkem Příšernost na scéně Národního divadla. Ve středu měl v pražském Divadle Hybernia předpremiéru Švejk podle Haškovy klasiky. Nepsat recenzi, šel bych zase v půlce.

Režisér Václav Postránecký: Můj Švejk je Forrest Gump
Češi si podle Václava Postráneckého vykládají Švejka špatně. Svou veselohru se zpěvy nabízí v pražském Divadle Hybernia.

Ilustrace Petra Urbana

Ilustrace pro knihu Osudy dobrého vojáka ŠvejkaZ recenze iDNES.cz: Skoro to vypadá, že Petr Urban před zadáním úkolu Švejka vůbec nečetl, jen zhlédl oba Steklého filmy a na jejich základě dodal sadu obrázků.

Celek se zachoval na sedmnácti dlouhohrajících deskách, které v roce 2004 vyšly v reedici na discích CD. Teprve teď k nim Supraphon přidal třinácté CD s historickým bonusovým materiálem.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Poprvé v životě jsem měl tři nealko piva, ať to nepoděláme, říká Holý

J.A.R. mají i cenu za skladbu roku.

Skupina J.A.R. se stala hvězdou letošních Andělů. Se svou deskou Eskalace dobra proměnila tři ze čtyř nominací, včetně...

VIDEO: Láska na vsi přivádí Pokáče na dávnou vesnickou veselku

Písničkář Pokáč

Písničkář Pokáč si odskočil z jarního turné, aby natočil klip k nové skladbě Láska na vsi. Zdárně mu sekunduje Petra...

Když Andrew Lloyd Webber slaví, i Deep Purple se pustí do Jesuse

Deep Purple (O2 arena, Praha, 22. května 2017)

Autora muzikálů Evita či Jesus Christ Superstar není třeba dlouze představovat. Skladatel Andrew Lloyd Webber oslavil...

Najdete na iDNES.cz