Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švédští operní pěvci udržují a lepí vztahy, stačí si je zavolat domů

  15:44aktualizováno  15:44
V případě, že se cítíte se osaměle a chybí vám blízká bytost, nebo vaše manželství skřípe, stačí zvednout telefon a pěvec nebo pěvkyně ze stockholmské Folkoperan dorazí za vámi domů a jen pro vás zazpívají árii od Mozarta nebo Pucciniho. A to přímo na vaše přání.
Opera v obývacím pokoji? Ano, ale pouze ve Švédsku (ilustrační foto).

Opera v obývacím pokoji? Ano, ale pouze ve Švédsku (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

"Zpívala jsem pro manželský pár, který si už neměl co říci, hodně se hádal, každý pracoval jinde, někdy spolu komunikovali jen pomocí vzkazů na papíře a zdálo se, že ani jeden z nich nemá chuť ke společnému životu," vzpomíná sopranistka Henriikka Gröndahlová.

"Po pouhých dvou slokách mé árie začala žena plakat a vrhla se do náruče svému manželovi, který sám vypadal velmi dojatý," říká pěvkyně sama s dojetím.

Domácí koncerty

Tyto "domácí koncerty", které se konaly do konce března, měly zcela soukromý charakter a byly zdarma. Folkoperan proto nechtěla, aby se některých těchto představení, jež trvají 30 minut, zúčastnili novináři.

Dvě sopranistky, jedna mezzosopranistka a jeden barytonista, účastnící se iniciativy Operahjälpen, spolupracovali s Joshuou Sofaerem na výběru nabízených árií: šlo o klasické italské a německé opery z 18. a 19. století, které jistým způsobem pronikají do duše posluchače, vysvětluje Sofaer.

Umělci připravili navíc psychologické aspekty představení, způsob, jak se umělci mají chovat, jak naslouchat lidem, klást některé otázky či vyhnout se jiným. "Dáváme lidem možnost vyjadřovat slovy jejich city, což otevírá nový prostor v jejich vědomí," uvádí sopranistka Henriikka Gröndahlová. Pak nadchází čas pro první árii.

Árie Donde lieta usci z opery Bohéma Giacoma Pucciniho, kterou si manželé vybrali, hovoří o rozloučení. Pěvkyně jim však vysvětlila: "Nejde o vás, vy si neříkáte addio, ale možná za sebou chcete bez lítostivých vzpomínek zanechat minulost." Tento projekt však není žádná muzikoterapie, prohlašuje jeho myšlenkový otec, britský umělec Joshua Sofaer.

"Rozhodně nenabízíme nějakou terapii. Nabízíme pouze operu," zdůrazňuje. Je přesvědčen, že umění obecně má moc změnit lidský život a nabídnout lidem možnost pohlížet na skutečnost z jiného úhlu nebo se jinak chovat.

Tato umělecká iniciativa pojmenovaná Operahjälpen (SOS opera) byla součástí programu Opera Showroom, který pod uměleckým vedením Melliky Melouani Melaniové sledoval cíl rozšířit operu mimo divadlo a koncertní sály a změnit názory lidí na toto umění, jež je často považováno za elitářské.

"Myslím, že tu je obrovský kontrast: nejprve jsme obyčejní lidé hovořící normálním hlasem. Pak náhle přichází hudba a posluchači se ocitají před pěvcem, který svým hlasem naplní místnost i jejich srdce, které se již otevřelo," dodává.

Joshua Sofaer soudí, že "tóny změní atmosféru v domácnosti, kde pěvec účinkoval". Sopranistka potvrzuje, že žádaného účinku bylo dosaženo. "Dojem z hlasu, hudby a příběhu obsaženého v árii je obrovský, zejména proto, že pěvec, který uzpůsobí sílu svého hlasu, se na lidi obrací přímo a v soukromí," vysvětluje.

"Je to jakýsi osobní dárek, těsný kontakt s posluchačem," soudí pěvkyně z Folkoperan, avantgardní populární scény ve srovnání s Královskou operou Kungsoperan, jež je garantem klasické tradice.

Nemůžete se však považovat za krále a pozvat si operního pěvce do svého budoáru podle libosti: "Nemáte-li žádné problémy, pak jste to vy, kdo přichází na představení," zdůrazňuje generální ředitelka Folkoperan Pia Kronqvistová.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Najdete na iDNES.cz