Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švédští operní pěvci udržují a lepí vztahy, stačí si je zavolat domů

  15:44aktualizováno  15:44
V případě, že se cítíte se osaměle a chybí vám blízká bytost, nebo vaše manželství skřípe, stačí zvednout telefon a pěvec nebo pěvkyně ze stockholmské Folkoperan dorazí za vámi domů a jen pro vás zazpívají árii od Mozarta nebo Pucciniho. A to přímo na vaše přání.
Opera v obývacím pokoji? Ano, ale pouze ve Švédsku (ilustrační foto).

Opera v obývacím pokoji? Ano, ale pouze ve Švédsku (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

"Zpívala jsem pro manželský pár, který si už neměl co říci, hodně se hádal, každý pracoval jinde, někdy spolu komunikovali jen pomocí vzkazů na papíře a zdálo se, že ani jeden z nich nemá chuť ke společnému životu," vzpomíná sopranistka Henriikka Gröndahlová.

"Po pouhých dvou slokách mé árie začala žena plakat a vrhla se do náruče svému manželovi, který sám vypadal velmi dojatý," říká pěvkyně sama s dojetím.

Domácí koncerty

Tyto "domácí koncerty", které se konaly do konce března, měly zcela soukromý charakter a byly zdarma. Folkoperan proto nechtěla, aby se některých těchto představení, jež trvají 30 minut, zúčastnili novináři.

Dvě sopranistky, jedna mezzosopranistka a jeden barytonista, účastnící se iniciativy Operahjälpen, spolupracovali s Joshuou Sofaerem na výběru nabízených árií: šlo o klasické italské a německé opery z 18. a 19. století, které jistým způsobem pronikají do duše posluchače, vysvětluje Sofaer.

Umělci připravili navíc psychologické aspekty představení, způsob, jak se umělci mají chovat, jak naslouchat lidem, klást některé otázky či vyhnout se jiným. "Dáváme lidem možnost vyjadřovat slovy jejich city, což otevírá nový prostor v jejich vědomí," uvádí sopranistka Henriikka Gröndahlová. Pak nadchází čas pro první árii.

Árie Donde lieta usci z opery Bohéma Giacoma Pucciniho, kterou si manželé vybrali, hovoří o rozloučení. Pěvkyně jim však vysvětlila: "Nejde o vás, vy si neříkáte addio, ale možná za sebou chcete bez lítostivých vzpomínek zanechat minulost." Tento projekt však není žádná muzikoterapie, prohlašuje jeho myšlenkový otec, britský umělec Joshua Sofaer.

"Rozhodně nenabízíme nějakou terapii. Nabízíme pouze operu," zdůrazňuje. Je přesvědčen, že umění obecně má moc změnit lidský život a nabídnout lidem možnost pohlížet na skutečnost z jiného úhlu nebo se jinak chovat.

Tato umělecká iniciativa pojmenovaná Operahjälpen (SOS opera) byla součástí programu Opera Showroom, který pod uměleckým vedením Melliky Melouani Melaniové sledoval cíl rozšířit operu mimo divadlo a koncertní sály a změnit názory lidí na toto umění, jež je často považováno za elitářské.

"Myslím, že tu je obrovský kontrast: nejprve jsme obyčejní lidé hovořící normálním hlasem. Pak náhle přichází hudba a posluchači se ocitají před pěvcem, který svým hlasem naplní místnost i jejich srdce, které se již otevřelo," dodává.

Joshua Sofaer soudí, že "tóny změní atmosféru v domácnosti, kde pěvec účinkoval". Sopranistka potvrzuje, že žádaného účinku bylo dosaženo. "Dojem z hlasu, hudby a příběhu obsaženého v árii je obrovský, zejména proto, že pěvec, který uzpůsobí sílu svého hlasu, se na lidi obrací přímo a v soukromí," vysvětluje.

"Je to jakýsi osobní dárek, těsný kontakt s posluchačem," soudí pěvkyně z Folkoperan, avantgardní populární scény ve srovnání s Královskou operou Kungsoperan, jež je garantem klasické tradice.

Nemůžete se však považovat za krále a pozvat si operního pěvce do svého budoáru podle libosti: "Nemáte-li žádné problémy, pak jste to vy, kdo přichází na představení," zdůrazňuje generální ředitelka Folkoperan Pia Kronqvistová.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Připadali si jako idioti, tak začali víc poskakovat

Záběr z představení Idiot Syncrasy souboru Igor and Moreno

Jedním ze zahraničních hostů letošního ročníku festivalu Nultý bod byla dvojice Igor and Moreno. Do pražského Divadla v...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Stašové ABC sluší. S komercí soupeřit nechci, říká šéf Městských divadel

Daniel Přibyl v minulosti vedl Novou Scénu Národního divadla a Městské divadlo...

Nekonfliktní repertoár přenecháme soukromým scénám, slibuje ředitel Městských divadel pražských Daniel Přibyl. Pod jeho...

Najdete na iDNES.cz