Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švédsko ve 12. století, my a léto

  9:40aktualizováno  9:40
Již od dob romantismu hledají autoři germánského jazykového okruhu inspiraci v severském středověku. Toto období se ukazuje jako obzvlášť vhodné k tomu, aby ztělesňovalo mnohé ideály v té či oné současnosti nenaplnitelné či neskutečné, přesto působící. Vždyť třeba v našem nynějším světě bychom sotva nalezli jako hlavní motivy jednání statečnost, ctnost, nezkaženou čistotu a pohanské sepětí s přírodou či autentickou, nadšenou a oběti si žádající víru v křesťanského Boha - ačkoli rytířská či romantická část naší duše po nich občas prahne. A právě do takového prostoru nás přenáší román švédského autora Jana Guilloua Cesta do Jeruzaléma.

Ocitáme se ve Švédsku 12. století, kde právě vrcholí boj o královskou moc a různí více či méně samozvaní kandidáti na tuto pozici se snaží sjednotit pod svou vládu doposud samostatná území Sveů a Götů. I osudy hlavního hrdiny Arna Magnussona jsou s těmito boji úzce propleteny. Již v útlém věku jej rodiče z rodného dvorce poslali do cisterciáckého kláštera, plníce tak slib daný Bohu za to, že Arnimu zázrakem vrátil život a tím ukázal, že je vyvolen pro velké dílo. Arni pak skutečně projevuje velké nadání i v oblastech pro mnicha neužitečných, totiž v zacházení s koňmi a především s mečem, což si prozíravý opat kláštera vyloží jako znamení, propůjčí Arnimu vzácný meč a pošle jej jako božího rytíře do světa. V něm se až neuvěřitelně naivní Arni setká s mnoha nástrahami včetně žen, kvůli nimž je nucen se vydat jako templářský rytíř do Jeruzaléma právě v době vrcholících křížových výprav.

Středověkou realitu přibližují podrobné popisy různých oblastí života poukazující na autorovo studium epochy. Seznamují čtenáře například s detaily každodenního života v klášteře i mezi laiky, se způsoby stavění dvorců, s technikou boje či s průběhem studia v klášteře. I styl sám má zřejmě navodit atmosféru dávno uplynulých dob: strohostí připomíná líčení typické pro staroseverské ságy, které neznají psychologizující sondy do nitra postav.

Autor Cesty do Jeruzaléma Jan Guillou (1944) je jedním z nejprodávanějších současných švédských spisovatelů. Proslavil se nejprve jako novinář odhalením jedné špionážní aféry a posléze jako spisovatel sérií úspěšných špionážních románů. Cesta do Jeruzaléma je prvním dílem plánované trilogie, kterou se vrhl na další žánr - historický román, aby dobyl trh i na tomto poli. Kniha není napsána pro čtenáře očekávající hluboké metafyzické myšlenky či formální literární experimenty. Je to výborná četba na prázdniny pro ty, kdo nemají chuť či trpělivost pročítat původní prameny a odborné historické knihy, a přesto se chtějí o této době něco dozvědět.

Jan Guillou: Cesta do Jeruzaléma. Přeložila Jana Svatošová. Mladá fronta, Praha 2001, 360 stran, náklad a ceny neuvedeny.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

Bude mít Česko vlastní Hru o trůny? V září vyjde Ollo: Země sváru

Kit Harington a Rose Leslie v seriálu Hra o trůny (2012)

Příběh nejprve slavil úspěch na internetu, nyní vyjde i knižně. Prvotina překladatelky Háty Kreisinger Komňacké Ollo:...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz