Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Své vrahy opouštím lehce, přiznává Deaver

  9:47aktualizováno  9:47
Americký spisovatel Jeffery Deaver, patřící mezi nejvyhlášenější a nejrafinovanější autory thrillerů, zaletěl do Česka. Nepodepisoval své knihy, ale kupoval psa.

Jeffery Deaver - (leden 2008) | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Stěžovat si může na kritiky, sotva však na nedostatek peněz a čtenářů: jeho knížky vycházejí ve sto padesáti zemích světa, ve třiceti pěti jazycích.

Na českém trhu jsou jeho příběhy deset let a celkem se jich tu prodalo tři sta tisíc výtisků. Nejznámější je asi Sběratel kostí, který byl zfilmován s Denzelem Washingtonem.

Jeffery Deaver pobýval v Česku pouhé dva dny na soukromé a poněkud kuriózní návštěvě - nebyla totiž spojena s literaturou, ale s kynologií.

Prý jste přiletěl do Česka za účelem koupě "slavného českého psa". To myslíte jako vtip?
Ne, čeští psi jsou skutečně světově proslulí! Víte, s přítelkyní jsme si zamilovali briardy a již několik let s nimi objíždíme soutěže. Je to původně francouzské plemeno, ale právě psi z českého a slovenského chovu patří k těm nejlepším - jsou nejzdravější, nejzdatnější a mají nejšťastnější povahu. Takže teď máme jedničku mezi briardy v Americe, pro kterou jsme si doletěli do Českého Těšína. A s tím psem, jmenuje se Hengo, jsme seděli na baru a pili výbornou českou plzeň - tedy pil jsem já, pes se díval. No a pak jsem ho vyslal letadlem samotného do Států: představte si, že měl i svoji vlastní identifikační kartu.

Jste autorem thrillerů. Jaké to je, strávit celé hodiny, dny a měsíce přemýšlením o bestiálních vraždách?
Mám jeden cíl: psát pro své publikum. Nevěřím spisovatelům, kteří tvrdí, že píšou sami pro sebe. Věřím svým čtenářům a chci jim v knize poskytnout ten nejintenzivnější prožitek, kterého jsem schopen. A znáte snad nějaký větší konflikt v lidské historii, než ten mezi dobrem a zlem? Čím hrůznější zlo vytvořím ve svých knihách, tím více čtenář tíhne na stranu dobra. Proto v mých knihách dobro vítězí - i přesto, že současně cítíte i určitou ztrátu, ba prohru.

Zlo vás nefascinuje?
Vlastně ani ne, nebýt profesního zájmu. Ale důležitější je, že fascinuje mé čtenáře - lidi vždycky zajímalo, jak funguje a odkud se bere. Čím více se o zlu dozvídáme, tím bezpečněji se cítíme. Největší strach pochází z neznámého: záhadné, podivné bytosti, která tu někde obchází. Přiznávám, že do role temných, krutých lidí se mi vstupuje těžko, jsem ve skutečnosti docela milý chlapík. S o to větším ulehčením navečer své masové vrahy opouštím.

Máte raději hrdiny, nebo zločince?
Samozřejmě jsou zločinci zábavnější. Ale všimněte si, že ani hrdinové v mých knihách nejsou právě typičtí. Třeba Lincoln Rhyme je upoutaný na invalidní vozík a protagonista románu Zahrada bestií, který se odehrává za druhé světové války, je původním povoláním nájemný vrah.

A máte se svými zločinci něco společného?
Odpovím oklikou. Román začínám osnovou, na které pracuju osm měsíců a která má na konci kolem dvou set stran. Není to tak, že bych usedl k počítači, zíral na prázdnou obrazovku a v náhlém popudu občas něco sepsal. Naopak. Komponuji stavbu, propočítávám situace do nejmenších detailů - jsem stejně obezřetný při psaní, jako jsou mí zločinci při vraždách. Zločinci by totiž měli být přinejmenším stejně chytří jako detektivové. Na druhou stranu musí být uvěřitelní - i profesionální vrazi mají své rodiny, milují své děti a domácí mazlíčky. Mají někoho, komu chybí.

Vaše romány jsou typické náhlými zvraty a vršenými konci. Myslíte, že příběh má čtenáře překvapit?
Ano. Mluvím o tom, co píšu, tedy o populární, komerční beletrii, nikoli o knížkách Prima Leviho či Gabriela Garcíi Márqueze. Snaží se poučit, přimět k úvahám. Ale já nechci, aby mí čtenáři něčemu rozuměli - stačí mi, když je při každém zvratu ohromím.

Nebojíte se, že se z těch vašich efektních přemetů stane časem mechanická hra? Že nejvíce překvapíte tím, že nepřekvapíte?
Ale mechanika funguje. Všechny mé knihy se odvíjejí podle obdobného vzorce - začínají zločinem, který pokračuje na každé stránce, v každé kapitole. Je to hra na honěnou, kočka chytá myš a hrdina se pokouší zastavit zločince. Zvrat, obrat, obrat, zvrat, obrovské závěrečné překvapení, z něhož se vyklube další finále. Ano, používám formule a jsem ten první, který to přiznává. Mnozí mí kolegové se rozčilují a prohlašují: Ne,my děláme umění. Ovšem i výsostná literární díla mají svoji specifickou strukturu. Musíme si být jistí, že ty vzorce používáme ve prospěch čtenářů.

Liší se nějak psaní povídek a románů?
Povídky vznikají absolutně jinak, mají své vlastní výzvy. Největší rozdíl pro mě, který miluje zvraty, spočívá v tom, že povídka může být čisté překvapení. V pětisetstránkovém románu se čtenář k postavám nějak připoutá, a i proto přes všechno utrpení a strasti, které jsem připravil Lincolnu Rhymeovi, ho nikdy nehodlám sprovodit ze světa - je to můj ústřední hrdina. Zato v několikastránkové povídce si můžete dovolit téměř vše, včetně toho, že z hlavního hrdiny uděláte hlavního vraha.

Zmínil jste Lincolna Rhymea, vaši nejproslulejší postavu. Jak vlastně vznikl?
Chtěl jsem přijít s něčím novým, s detektivem, který se vymyká z řady. Lincoln Rhyme se může opřít jen o svůj mozek a inteligenci, protože je fyzicky handicapovaný. Původně jsem myslel, že skončím u jedné knihy, ale obrovský úspěch mě přiměl k první knize přidat další a další, a už to dělám přes deset let. Čtenáři mají rádi pokračování.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz