Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svatý muž spojuje nejvyšší ideály s nejnižšími cenami

aktualizováno 
- Americký snímek Svatý muž začíná jako slibná komedie s nečekaně vkusným Eddiem Murphym, ale končí v slzavém údolí milostné romance cynických obchodníků, kteří pod ciframi zisků náhle objeví poklady čistého srdce. Takovou ránu pod pás si divák nezaslouží, neboť spoután milou zápletkou pozdě postřehne, k čemu se tu schyluje. Jednoduchý, ale originální nápad - film situovaný převážně do televizního studia se dá pořídit levně - propojil dva zdánlivě neslučitelné světy.

Svatý poutník přezdívaný G chce pomoci svému příteli Rickymu, kterému nové vedení teleshoppingové stanice hrozí vyhazovem; proto se postaví před kameru, aby zkusil zvednout prodej výrobků svým duchovním charismatem. Vyholený Murphy meditující v košilatém rouchu nad motorovou pilou či vyhlazovačem vrásek působí snad poprvé bezbranně, neodolatelně a dojemně zároveň, i když postupně přidává své typické kousky neřízené střely, jež televizní štáb při živém vysílání přivádějí k šílenství. Přesto Murphyho herecky zastiňuje Jeff Goldblum coby unavený, ironický Ricky.

A vůbec nejkouzelnějším hrdinou příběhu je onen bizarní, zákulisní svět teleshoppingu, jehož americká podoba se s tuzemsky krotkým přemlouváním o výhodné koupi ruční pračky vůbec nedá srovnávat. Ve studiu specializované stanice panuje doslova pásová velkovýroba výprodeje zbytečností, Murphy tu pobíhá z kóje do kóje, od šperků k nádobí, monitory chrlí počet objednávek a národ z něj šílí. V jedné scéně tenhle guru z obrazovky káže: "Nekupujte to, nepotřebujete to, štěstí najdete jinde - dotkněte se trávy, v tom to je!" Poslušné davy se hrnou do ulic hledat ostrůvek zeleně a na dračku hned jdou i neprodejné rohožky z umělé trávy.

Spojuje nejvyšší ideály s nejnižšími cenami, hlásají média o miláčkovi publika, kterého si přisvojují všechny církve a jenž se stává předmětem nového reklamního náboženství, kolotoče spotřeby, před nímž sám varoval. V té satiře měl Svatý muž zůstat; bohužel mu vnutili milostné polidštění otroků byznysu, Rickyho a jeho dravé mladé šéfky. A slzavé kázání pravých hodnot může diváka tak otrávit, že si začne víc všímat titulků, v nichž najde i jazykovou perlu Je na tom někdo tratnej?

Svatý muž (USA 1998)

režie Stephen Herek
scénář Tom Schulman
hudba
hrají Eddie Murphy, Jeff Goldblum, Kelly Prestonová a další
distribuce v zahraničí Falcon
čas 114 minut, titulky
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz