Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svatý létající cirkus je komedie o pythonovské komedii Život Briana

  15:40aktualizováno  15:40
Televize BBC natočila snímek o jedné z nejznámějších britských komedií Život Briana. Komedie skupiny Monty Python z roku 1979 o Brianu Cohenovi, který byl omylem považován za mesiáše, se stala jedním z nejúspěšnějších britských filmů roku té doby, ale vyvolala také řadu kontroverzí a zákazů.

Film Holy Flying Circus, který bude BBC vysílat na podzim, režíroval Owen Harris a napsal jej Tony Roche. Harris režíroval například seriál Misfits, zatímco Roche napsal úspěšný komediální seriál z politického prostředí The Thick of It.

Harris tvrdí, že Holy Flying Circus by měl být sám o sobě komedií. "Používá také animace, stejně jako Terry Gilliam ve filmech Monty Pythonů," řekl listu The Guardian. Klíčová scéna filmu – televizní debata o Životě Briana – je však dokumentárním záznamem skutečnosti.

George Harrison ve filmu Život Briana

George Harrison ve filmu Život Briana

Život Briana se stal kasovním úspěchem. Byl čtvrtým finančně nejúspěšnějším britským filmem roku 1979, kdy byl také nejnavštěvovanějším britským filmem v USA. Málem však nebyl natočen, protože společnost EMI Films se na poslední chvíli lekla námětu. Život Briana finančně zachránil bývalý člen Beatles George Harrison, který vstoupil do filmu jako producent a měl v něm epizodní roli.

Současně se však stal terčem kritiků, kteří byli pobouřeni údajnými urážkami křesťanství. Film byl několik let zakázán v Irsku a v řadě měst v Británii. Poslední z těchto zákazů ve městě Torbay byl zrušen až před třemi lety.

Z filmu Život Briana

John Cleese a Michael Palin ve filmu Život Briana

Krátce po premiéře v listopadu 1979 se John Cleese a Michael Palin z Monty Pythonů objevili v televizní debatě se známým novinářem a satirikem Malcolmem Muggeridgem a biskupem ze Southwarku Mervynem Stockwoodem, kteří film ostře napadli a označili ho za útok na křesťanství. Muggeridge prohlásil, že to je "odporný" film "desátého řádu", zatímco biskup naznačil, že členové Monty Pythonů jsou "mentálně nedostateční".

Tato debata je jakýmsi vyvrcholením i nového filmu. "Dá se říci, že Holy Flying Circus je komediální obdobou snímku Duel Frost/Nixon..., který byl ale víc dokumentární, zatímco my jsme hraví. Ale debata samotná je zaznamenaná slovo od slova podle skutečnosti," řekl režisér Harris. "Nevím, jestli si to diváci uvědomí, protože některé výroky jsou dost mimořádné."

Během debaty se také ukázalo, že oba kritici neviděli začátek filmu a domnívali se, že je skutečně o Ježíšovi. Z úvodu filmu je patrné, že Brian Cohen se narodil několik dveří vedle Ježíše a bibličtí tři králové se k němu dostali omylem. "Dali si dobrý oběd a pak přišli na projekci pozdě," poznamenal později uštěpačně Terry Jones, který život Briana režíroval.

Z filmu Život Briana
Z filmu Život Briana

Holy Flying Circus (Svatý létající cirkus) je prvním pokusem o dramatizaci kariéry šestice Monty Pythonů, která přinesla revoluci do britského humoru. Cleese hraje Darren Boyd, Palina ztvárnil Charles Edwards, zatímco Steve Punt hraje Erika Idlea, Rufus Jones pak Jonese. Phil Nichol vystupuje jako Gilliam a Tom Fisher jako Graham Chapman, jenž na konci osmdesátých let podlehl vzácné formě rakoviny. "Nevím, co si originály budou o výsledku myslet, protože uvidí film poprvé, až když půjde v září na obrazovky," řekl režisér Harris.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz