Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svatba na bitevním poli má dost padlých

  11:30aktualizováno  11:30
Muži si hrají na vojáčky a ženy touží po lásce. To je půdorys české komedie Svatba na bitevním poli, která vstupuje do kin.

Svatba na bitevním poli - Bolek Polívka - snímek z filmu | foto: Bio Illusion

Jestli platí „jaký začátek, takový konec“, pak se českým filmům rýsuje nevalný rok. Hned první letošní premiéra, komedie Svatba na bitevním poli, totiž zrovna výbuchy nadšení nevyvolává. Půvabný začátek...

A přitom má tak vděčné zázemí: moravské městečko, kde si muži hrají na dávné bitvy ve francouzských uniformách a nezastaví je ani fakt, že starostovi alias Bolku Polívkovi hrozí ztráta jeho monopolu na roli Napoleona.

Film také začíná půvabným bojovým nácvikem, při němž na zdevastované tatíky klopýtající mezi snopy Polívka pokřikuje, že dezerce se trestá smrtí. V civilu jeho přerostlý Bonaparte velí dobře živeným dcerkám, chápavé manželce - hraje ji roztomile Zlata Adamovská - a místní prodejně; navíc má občas k dispozici slušné hlášky.

To může být docela příjemná věcička, taková Knoflíková válka pro dospělé, řekne si zkraje navnaděný divák. A těší se dál, když na scénu vejde dojemné trio: Josef Somr pilně střežící věčně pustý památník, Jan Budař coby milovník výšek a Jiří Pecha jako trhlý sběratel pohřebních historek a vybledlých lebek, které mu nosí děti ze svých výprav na bývalá bojiště.

... ale ty zádrhele
Postavy se představily, přičemž v pozadí jim přihrává dnešní venkov s mírumilovným soužitím kostela a rogala; teď by měly začít jednat.

Jenže v tom je první zádrhel: charaktery zůstávají nevyužity, děj se stočí ke komunální anekdotce o soupeření dvou obcí a z pokusu přiblížit se plnokrevné náladě Vesničky mé střediskové zbude jenom to kochání se krásou kraje; bez obsahu.

Druhý zádrhel představují obrovské rozdíly mezi hereckými výkony - hlavně mladší mužské postavy v čele s farářem Romana Vojtka tu vyloženě drhnou. Což je škoda: historka sice připomíná uměle nafouknutou bublinu, ale v dialozích nezapře Eva Papoušková svou seriálovou školu glos a přestřelek - jenže slabší herci je tiše zabíjejí ve velkém.

Výsledkem je televizní vleklost a prázdnota, které rytmizují jen občasná one man show, třeba Polívkův překlad utopenců a tlačenky do francouzštiny nebo ruské sólo Marka Vašuta. Ale i jim jako by chyběl čas pohrát si s každou situací na více způsobů, působí spíše jako záchranáři tonoucích.

Svatbě na bitevním poli prostě schází stylová lehkost, která by všechny složky sjednotila. Film je to lidový, neškodný, bezzubý; občas vtipný, jako když ráno po bitvě hledají ženy s dětmi své „padlé“, a občas zmarněný.

K rozverné náladě, již sliboval, se nadechne až v závěru díky živočišné radosti sálající z hudby Čechomoru. Ne že by se člověk vůbec nezasmál, tak zle zase není. A je pravda, že revoluční heslo Liberté, egalité, fraternité - volnost, rovnost, bratrství - umí tak neopakovatelně skandovat snad jen Polívka. Ale také je pravda, že na film to nestačí.

Svatba na bitevním poli
ČR, režie Dušan Klein, hrají B. Polívka, Z. Adamovská, R. Vojtek, M. Vašut, J. Somr, 100 min.
Hodnocení M F DNES: 40%
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Začali V posteli, pokračují v Pokoji v Římě. Ale jinak

Elena Anaya a Nataša Jarovenková ve filmu Pokoj v Římě

Erotický film Pokoj v Římě, který před půlnocí vysílá ČT art, je vlastně předělávka chilského snímku V posteli, jen...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

Najdete na iDNES.cz