Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Hřebejkova novinka zatočí s ubíjející nudou manželské erotiky

  12:40aktualizováno  12:40
Na konci srpna bude mít premiéru milostná komedie Svatá čtveřice. Síly při ní opět spojila autorská dvojice Hřebejk – Viewegh. Tvůrci slibují, že film bude "jemně nemravný".

Východiskem snímku je manželská únava, která se projevuje mimo jiné i vyhořením milostného života. Nudu v ložnici se dva manželské páry rozhodnou vyřešit originálním způsobem v exotickém prostředí karibského ráje.

Podle režiséra je dějištěm manželské rošády vzdálený ostrov Salt Cay především kvůli své osamocenosti. "Ta se už v Evropě skoro nedá zajistit," říká Hřebejk a dodává, že tvůrci chtěli zároveň otupit hrot potenciální divácké závisti. "Myslím, že hodnotou Michalova psaní a tedy i tohoto scénáře je, že naše hlavní postavy jsou opravdu obyčejní lidé, že to nejsou zbohatlíci s neomezeným množstvím volného času, kteří se jen tak seberou a zaletí si do Karibiku."

Z filmu Svatá čtveřice, na snímku Jiří Langmajer, Marika Procházková, Hynek...
Z filmu Svatá čtveřice, na snímku Jiří Langmajer

Ke kouzlu obyčejnosti přispívá i samotný ostrov, který nemá silnice a nerostou na něm žádné stromy. "Počet oslů je vyšší než počet obyvatel. Jsou tam jen dva bary, které vypadají spíše jako chatrče. Jediný trochu větší hotel zdevastoval hurikán. A i ten jsme pak při natáčení vzali do hry," prozrazuje filmař, který s Vieweghem spolupracoval už na filmu Nestyda.

Tentokrát ale natáčení nepředcházela kniha, ale nejprodávanější spisovatel psal scénář pro film. "Začal jsem zkusmo psát další knížku, ale bylo tam čím dál víc dialogů a já si uvědomil, že je to spíš scénář. Scény z Karibiku nebo erotické scény, kterých je tam taky dost, jsou navíc ve filmovém podání přece jenom sugestivnější," vysvětluje Michal Viewegh.

Fotogalerie

Zápletka počítá s elektrikáři Vítkem (Jiří Langmajer) a Ondrou (Hynek Čermák). Kolegové a přátelé žijí ve dvojdomku. Jejich manželky Dita (Viktorie Čermáková) a Marie (Marika Procházková) se mají rády, Ondrovi dospívající synové chodí s Vítkovými dospívajícími dcerami.

Stereotyp nabourá služební cesta na karibský ostrov. Elektrikáři tam mají pracovat na obnově sítě po řádění hurikánu a jejich drahé polovičky je doprovázejí. Daleko od domova se zrodí plán, po kterém už jejich sexuální život nebude nikdy jako dřív. 

A proč dostal film titul Svatá čtveřice? Podle Hřebejka jde o slovní hříčku. Příběh je navíc situován do vánočního období a jedna z hrdinek je keramičkou, která vyrábí betlémy pro předvánoční trhy.

"Michal si pohrál s lehčí ironií a narážkou na Svatou trojici. Ve filmu je jedna z manželek věřící. Vychovává tak i své děti a motiv víry tedy hraje svou úlohu, ale nerozvíjeli jsme jej do té míry, abychom víru mohli vydávat za jednu rovinu příběhu, která by hrála větší roli. Přeci jenom nežijeme v příliš nábožensky založené zemi. Češi moc neřeší dilema mezi vírou a sexualitou," vysvětluje Jan Hřebejk.

Kromě Karibiku se točilo také v řadovém domku v Kosmonosech a v kulisách barrandovského ateliéru. Ve vedlejších rolích se objeví Luděk Munzar, Jana Gýrová, Valérie Šámalová, Jenovéfa Boková nebo Václav Marhold.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz