Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Hřebejkova novinka zatočí s ubíjející nudou manželské erotiky

  12:40aktualizováno  12:40
Na konci srpna bude mít premiéru milostná komedie Svatá čtveřice. Síly při ní opět spojila autorská dvojice Hřebejk – Viewegh. Tvůrci slibují, že film bude "jemně nemravný".

Východiskem snímku je manželská únava, která se projevuje mimo jiné i vyhořením milostného života. Nudu v ložnici se dva manželské páry rozhodnou vyřešit originálním způsobem v exotickém prostředí karibského ráje.

Podle režiséra je dějištěm manželské rošády vzdálený ostrov Salt Cay především kvůli své osamocenosti. "Ta se už v Evropě skoro nedá zajistit," říká Hřebejk a dodává, že tvůrci chtěli zároveň otupit hrot potenciální divácké závisti. "Myslím, že hodnotou Michalova psaní a tedy i tohoto scénáře je, že naše hlavní postavy jsou opravdu obyčejní lidé, že to nejsou zbohatlíci s neomezeným množstvím volného času, kteří se jen tak seberou a zaletí si do Karibiku."

Z filmu Svatá čtveřice, na snímku Jiří Langmajer, Marika Procházková, Hynek...
Z filmu Svatá čtveřice, na snímku Jiří Langmajer

Ke kouzlu obyčejnosti přispívá i samotný ostrov, který nemá silnice a nerostou na něm žádné stromy. "Počet oslů je vyšší než počet obyvatel. Jsou tam jen dva bary, které vypadají spíše jako chatrče. Jediný trochu větší hotel zdevastoval hurikán. A i ten jsme pak při natáčení vzali do hry," prozrazuje filmař, který s Vieweghem spolupracoval už na filmu Nestyda.

Tentokrát ale natáčení nepředcházela kniha, ale nejprodávanější spisovatel psal scénář pro film. "Začal jsem zkusmo psát další knížku, ale bylo tam čím dál víc dialogů a já si uvědomil, že je to spíš scénář. Scény z Karibiku nebo erotické scény, kterých je tam taky dost, jsou navíc ve filmovém podání přece jenom sugestivnější," vysvětluje Michal Viewegh.

Fotogalerie

Zápletka počítá s elektrikáři Vítkem (Jiří Langmajer) a Ondrou (Hynek Čermák). Kolegové a přátelé žijí ve dvojdomku. Jejich manželky Dita (Viktorie Čermáková) a Marie (Marika Procházková) se mají rády, Ondrovi dospívající synové chodí s Vítkovými dospívajícími dcerami.

Stereotyp nabourá služební cesta na karibský ostrov. Elektrikáři tam mají pracovat na obnově sítě po řádění hurikánu a jejich drahé polovičky je doprovázejí. Daleko od domova se zrodí plán, po kterém už jejich sexuální život nebude nikdy jako dřív. 

A proč dostal film titul Svatá čtveřice? Podle Hřebejka jde o slovní hříčku. Příběh je navíc situován do vánočního období a jedna z hrdinek je keramičkou, která vyrábí betlémy pro předvánoční trhy.

"Michal si pohrál s lehčí ironií a narážkou na Svatou trojici. Ve filmu je jedna z manželek věřící. Vychovává tak i své děti a motiv víry tedy hraje svou úlohu, ale nerozvíjeli jsme jej do té míry, abychom víru mohli vydávat za jednu rovinu příběhu, která by hrála větší roli. Přeci jenom nežijeme v příliš nábožensky založené zemi. Češi moc neřeší dilema mezi vírou a sexualitou," vysvětluje Jan Hřebejk.

Kromě Karibiku se točilo také v řadovém domku v Kosmonosech a v kulisách barrandovského ateliéru. Ve vedlejších rolích se objeví Luděk Munzar, Jana Gýrová, Valérie Šámalová, Jenovéfa Boková nebo Václav Marhold.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz