Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švankmajerovi vystavují v Rotterdamu

  16:52aktualizováno  16:52
Otevření retrospektivní výstavy z díla Evy Švankmajerové a Jana Švankmajera se stalo velkou událostí čerstvě zahájeného jubilejního 30. ročníku Rotterdamského filmového festivalu. Jeho ředitel Simon Field se při vernisáži svěřil, jak je šťasten, že může Švankmajerovy představit a ocenit tak prestižní výstavou. Obrazy, plastiky, artefakty z jednotlivých Švankmajerových filmů, koláže a grafické listy, vše odrážející surrealistické ladění, sžíravý humor, groteskní atmosféru typickou pro tvorbu obou manželů.
Eva a Jan Švankmajerovi před zahájením 30. ročníku Rotterdamského filmového

Eva a Jan Švankmajerovi před zahájením 30. ročníku Rotterdamského filmového festivalu. | foto: ČTK

Více než 200 exponátů je rozmístěno ve třech poschodích Chabotova muzea, překrásné vile z 30. let, která sama trůní v rotterdamském Museumparku jako exponát. Podle ředitelky Christien Grootveldové-Parrée mělo vedení muzea původně zájem jen o několik kusů, které měly najít místo v jednom z pater. Když se však vydala do Prahy, vrátila se nadšená a dala vyklidit celý prostor. "Těžko uvěřit, jak se to sem hodí," povzdechla si nad pestrými fantaziemi ze Švakmajerových filmů.

"Jsme rádi, že můžeme ukázat svou práci. Protože jde o filmový festival, zaměřili jsme se na věci z našich filmů, které jsme doplnili volnou tvorbou," řekl ČTK Jan Švankmajer. "Velmi si vážíme toho, že máme možnost vystavovat v takovém prostředí." Tématické zaměření expozice charakterizoval jako "erotismus, historia natura, hra a sen". Podle jeho ženy jde spíš "o kabinet kuriozit, který odpovídá Čechám". Stejně jako Švankmajerovy animované i polohrané filmy má provokovat a umožňovat komunikaci mezi lidmi.

V sobotu bude mít na rotterdamském festivalu nizozemskou premiéru Švankmajerův celovečerní film Otesánek, který zahajoval při první české prezentaci ve středu pražský Febiofest. Zároveň běží retrospektiva jeho dřívějších děl. Zájem se zdá být značný.

"Inteligentní publikum je jedno a stále se obrozuje; bude se pořád rodit - ať si nikdo nedělá iluze, že ne," prohlásila optimisticky Eva Švankmajerová. Rotterdamský festival má tradiční vazby na ČR, zejména prostřednictvím Českého centra se sídlem v Haagu - předloni zde získal režisér Petr Zelenka jednu z hlavních cen za film Knoflíkáři, loni se promítal český film Ene Bene. České centrum se podílelo také na přípravě letošní výstavy, spolu s velvyslanectvím ČR v Haagu a ČSA.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Najdete na iDNES.cz