Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švandovo divadlo sází na mladou Dorotku

  16:44aktualizováno  16:44
Švandovo divadlo se rozhodlo rozšířit počet českých divadelních her na své scéně. Nejnovějším přírůstkem je hra Magdaleny Frydrychové Dorotka, ověnčená Cenou Evalda Schorma.

Z představení Dorotka | foto: Petr Neubert

Půjde již o čtvrtý český text na prknech Švandova divadla. Jenže na rozdíl od Havlovy Žebrácké opery, Langerovy Periferie a Preissové Její pastorkyně se domácí hra dostane i na scénu Studia.

Hra ze zapadákova na cestě mezi kostelem a hospodou, jak zní podtitul Dorotky, vypráví příběh dvou osiřelých venkovských sester - starší Adély a šestnáctileté Dorotky.

Po smrti otce jim zbyla hospoda, kde v pronajatém pokoji již dva roky sní o kariéře zpěváka jakýsi Kryštof a v níž se každý večer opíjí místní farář. Kolem se občas potuluje Marek, Dorotčin kamarád z dětství, který chce být astronomem.

Možná je ale toto "podivné sdružení vyděděnců" beznadějné jen na první pohled - stačilo by zjistit, proč farář pije, jestli Kryštof není na to snění zbytečně sám a možná, že oběma sestrám je potřeba říct, že se mají kolem sebe dívat trochu pozorněji.

Zdánlivě klidný text ale podle tvůrců skrývá mnohem víc. "Na první pohled nenápadná forma v sobě skrývá obraz prudkých vichřic, které mnohdy musí do nejmenších dílků rozbít dosavadní vnitřní uzpůsobení člověka," míní Barbora Mertlová ze Švandova divadla.

Bažanti a bříza pod okny
To, že se režie chopil čerstvý absolvent DAMU Štěpán Pácl, také není náhoda. "Švanďák" má totiž ambici navázat užší spolupráci s nejmladší generací divadelníků, a Páclovo vidění navíc přesně odpovídá charakteru studiového sálu.

"Jeho obrazotvornost, oscilující mezi syrovou konkrétností a snovými obrazy, otevírá pro diváka další možnosti chápání původního textu, ale také klade na herce požadavky, jež se vymykají běžnému činohernímu uchopení," podotýká Mertlová.

Svou roli také jistě sehrál fakt, že Pácl chodil s Frydrychovou do jednoho ročníku. Dá se tedy předpokládat, že spolupráce autor-režisér probíhá naprosto hladce.

"Bydlela jsem v bytě poblíž Radlické. Pod okny se mi procházeli bažanti a rostla tam bříza. Na kopci nad domem byl výhled na celou Prahu. Když si člověk otevřel okno dokořán, nápady na psaní přicházely samy," vzpomíná šestadvacetiletá autorka na impulz, který jí ke hře Dorotka inspiroval.

Frydrychová vystudovala dramaturgii na pražské DAMU. V průběhu studia napsala a publikovala svou první rozsáhlejší dramatickou práci, hru Panenka z porcelánu, kterou uvedl i Český rozhlas.

Od té doby se podílela na několika divadelních projektech, až zakotvila jako dramaturgyně Středočeského divadla v Kladně. Za text Dorotka získala loni Cenu Evalda Schorma, kterou každoročně uděluje agentura Dilia studentům divadelních škol.

Premiéru inscenace, ve které se představí Klára Pollertová-Trojanová, Viktor Limr, Martin Sitta, Matouš Ruml a v titulní roli hostující Zuzana Stavná, Švandovo divadlo naplánovalo na sobotu 1. března.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz