Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švandovo divadlo sází na mladou Dorotku

  16:44aktualizováno  16:44
Švandovo divadlo se rozhodlo rozšířit počet českých divadelních her na své scéně. Nejnovějším přírůstkem je hra Magdaleny Frydrychové Dorotka, ověnčená Cenou Evalda Schorma.

Z představení Dorotka | foto: Petr Neubert

Půjde již o čtvrtý český text na prknech Švandova divadla. Jenže na rozdíl od Havlovy Žebrácké opery, Langerovy Periferie a Preissové Její pastorkyně se domácí hra dostane i na scénu Studia.

Hra ze zapadákova na cestě mezi kostelem a hospodou, jak zní podtitul Dorotky, vypráví příběh dvou osiřelých venkovských sester - starší Adély a šestnáctileté Dorotky.

Po smrti otce jim zbyla hospoda, kde v pronajatém pokoji již dva roky sní o kariéře zpěváka jakýsi Kryštof a v níž se každý večer opíjí místní farář. Kolem se občas potuluje Marek, Dorotčin kamarád z dětství, který chce být astronomem.

Možná je ale toto "podivné sdružení vyděděnců" beznadějné jen na první pohled - stačilo by zjistit, proč farář pije, jestli Kryštof není na to snění zbytečně sám a možná, že oběma sestrám je potřeba říct, že se mají kolem sebe dívat trochu pozorněji.

Zdánlivě klidný text ale podle tvůrců skrývá mnohem víc. "Na první pohled nenápadná forma v sobě skrývá obraz prudkých vichřic, které mnohdy musí do nejmenších dílků rozbít dosavadní vnitřní uzpůsobení člověka," míní Barbora Mertlová ze Švandova divadla.

Bažanti a bříza pod okny
To, že se režie chopil čerstvý absolvent DAMU Štěpán Pácl, také není náhoda. "Švanďák" má totiž ambici navázat užší spolupráci s nejmladší generací divadelníků, a Páclovo vidění navíc přesně odpovídá charakteru studiového sálu.

"Jeho obrazotvornost, oscilující mezi syrovou konkrétností a snovými obrazy, otevírá pro diváka další možnosti chápání původního textu, ale také klade na herce požadavky, jež se vymykají běžnému činohernímu uchopení," podotýká Mertlová.

Svou roli také jistě sehrál fakt, že Pácl chodil s Frydrychovou do jednoho ročníku. Dá se tedy předpokládat, že spolupráce autor-režisér probíhá naprosto hladce.

"Bydlela jsem v bytě poblíž Radlické. Pod okny se mi procházeli bažanti a rostla tam bříza. Na kopci nad domem byl výhled na celou Prahu. Když si člověk otevřel okno dokořán, nápady na psaní přicházely samy," vzpomíná šestadvacetiletá autorka na impulz, který jí ke hře Dorotka inspiroval.

Frydrychová vystudovala dramaturgii na pražské DAMU. V průběhu studia napsala a publikovala svou první rozsáhlejší dramatickou práci, hru Panenka z porcelánu, kterou uvedl i Český rozhlas.

Od té doby se podílela na několika divadelních projektech, až zakotvila jako dramaturgyně Středočeského divadla v Kladně. Za text Dorotka získala loni Cenu Evalda Schorma, kterou každoročně uděluje agentura Dilia studentům divadelních škol.

Premiéru inscenace, ve které se představí Klára Pollertová-Trojanová, Viktor Limr, Martin Sitta, Matouš Ruml a v titulní roli hostující Zuzana Stavná, Švandovo divadlo naplánovalo na sobotu 1. března.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Najdete na iDNES.cz