Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švandova próza po třiceti letech značně vyčpěla

aktualizováno 
- Krátký román či spíše novelu Hodinka profesora Bojera napsal brněnský prozaik, básník, esejista a kritik Pavel Švanda mezi prosincem 1967 a dubnem 1969. Normalizace mu připravované vydání zakousla. Knižní premiéry se Švanda (ročník 1936) dočkal až po bezmála třiceti letech. Čas ovšem s autorem i se čtenářem sehrál krutou hru - zpřístupněna byla próza, z níž umělecký náboj vyprchal a zůstala "zpráva o činnosti". Švandovi byl splacen dávný dluh, ale jeho umělecký kredit tím nijak zvýšen nebyl.

Vypravěčem díla, které autor na záložce charakterizuje jako "celkem normální milostný příběh celkem normálních lidí", je hlavní hrdina, Bohumil Kvasnička. Kvůli své manželce Anně, na svoji obhajobu, na důkaz, že z její strany není sebemenší důvod se žárlivě sžírat, Bohumil vzpomíná na to, co se dělo před šesti lety. Tenkrát, jako jedenadvacetiletý student, nějaký čas žil se Soňou Bojerovou.
Soňa se nyní znenadání objevila na pohřbu otce Anny a nepříjemně ji tím zasáhla. "Ta historka se skládala z podrobností. Nečekej, že se o mně dozvíš něco obzvlášť zajímavého, že Ti, jak je v kraji zvykem, něco nesmlouvavě odhalím. Hádejme!" předesílá Bohumil.
Soňa žila ve vile v brněnském Králově Poli, pod knutou svého otce, profesora Bojera.
Téměř detektivně dramatický skon tohoto despotického, již smrtelně nemocného levicového intelektuála je pak tečkou za "zasvěcovací" epizodou, jíž prošel do té doby nezkušený, nepopsaný Bohumil.
Vypravěč doufá, že jeho vzpomínání bude "trpělivé", a myslí tím poctivé, důkladné, pokud možno nic nesmlčující. Tuto snahu mu neupřeme, ale zde také naše vstřícnost končí.
Zahušťování, vrstvení časových rovin, kumulování a prolínání hlasů různých postav do jednotlivých replik a úmorné vypisování oněch "podrobností" příběh komplikují, aniž by jej významově prohlubovaly a zmnožovaly. Velmi málo prostupná vyprávěcí krusta postavy svírá a znehybňuje; nemůžeme se "do" nich dostat, ačkoliv prokazatelným autorským záměrem bylo právě porozumění tomu, co se uvnitř nich děje. Zjišťování a ujišťování vypravěče, že o šest let starší, zkušenější Soňa s ním tehdy manipulovala, s chladem autoterapeuta jej využila pro hojení momentálních osobních svízelů, je toliko konstatováním, které můžeme vzít na vědomí, ale důkazní "předměty" chybějí. Nepřesvědčivost ústící v deklarativnost je přítomna v Hodince profesora Bojera i jinak: Švanda využíval dobově aktuálních výrazových postupů ("otřel" se tu například o poetiku tzv. nového románu), ale jako by si nebyl úplně jist, že mu to umožní říci vše, co považoval za důležité. Nejspíš proto v závěru prózy přejde - po několika předchozích náznacích - k esejisticky přímočarému doříkávání významů a již tak vratkou statiku novely ještě vážněji naruší.
Pavel Švanda zmiňuje, že vydání v Československém spisovateli kdysi podporoval Jan Lopatka. To je pravda - viz lektorský posudek, který kritik sepsal 5. června 1970 (přetištěn je v knize Předpoklady tvorby, ČS 1991). Konstatuje v něm "jemnost v pocitu i výrazu"; ovšem také "nežádoucí retardaci", snahu "slovně potvrdit, doložit a reduplikovat některé momenty, které by měly mluvit samy za sebe". Tento retardační pocit, pocit z nadbytečného prodlévaní a zmnožování, po osmadvaceti letech zesílil až k nesnesení.
Avšak nelze to v celém rozsahu přičítat Švandovi. V naší době, v 90. letech, počínají blednout četná, i mnohem nespornější literární či filmová díla 60. let. Pokus o odpověď na otázku Proč? překračuje možnosti této recenze. Každopádně se v těchto zjištěních - kdy náhle nerozumíme, čím nás dotyčný opus dříve tak uchvacoval - projevuje různost vnímání a prožívaní tehdy a nyní.

Pavel Švanda: Hodinka profesora Bojera. Atlantis, Brno 1998, 136 stran, náklad a cena neuvedeny.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřel překladatel Zeměplochy Jan Kantůrek

Ve věku 69 let zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek (na...

Ve věku 69 let ve čtvrtek zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek. Jeho nejznámějším překladem je...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Najdete na iDNES.cz