Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Suzanne Vega se vrací ke kytaře

  0:17aktualizováno  0:17
Newyorská písničkářka Suzanne Vega vydává po šesti letech nové řadové album Songs In Red And Gray, které se - zejména svým zvukem - vrací k počátkům své tvorby. Smutné nebo hořkosladké příběhy v mnohém připomínají poetiku jiného slavného Newyorčana Paula Simona. Suzanne Vega, která několikrát vystupovala v České republice, má v sobě trochu portorikánské krve. Měla být původně tanečnicí, ale dala přednost zpívání po folkových klubech.

O její úspěšný start se postaral kytarista Patti Smithové Lenny Kaye; v roce 1985 jí pomohl s debutem, jenž byl - byť po pomalém rozjezdu - přijat jako jedna z nejlepších ženských folkro- ckových desek od dob hippies.

Písničkářka, jíž bylo v srpnu dvaačtyřicet let, proslula ve své více než patnáctileté kariéře dvěma okouzlujícími skladbami o obyčejných, trochu ušlápnutých obyvatelích velkoměsta. Píseň o plachém, neobratném, do sebe uzavřeném Lukovi se hraje po celém světě dodnes. A skladba Tom´s Diner představuje dokonce milník v historii populární hudby. V původní verzi ji zpívala Suzanne Vega sama, bez doprovodu hudebních nástrojů.

Producentské sdružení DNA dokomponovalo o tři roky později k nahrávce elektronický taneční základ a ze skladby udělalo celosvětový hit. Jejich provedení bylo v roce 1990 pravděpodobně prvním remixem v historii populární hudby, který se dostal na vrchol hitparád. Vega nakonec adoptovala pro sebe netypickou tanečně veselou verzi, i když na svých řadových deskách začala směřovat k tématům ženské osamělosti, odstrčenosti od života a problémům s komunikací. Přestože z těchto skladeb nebyly žádné velké hity, její tvorbu vzácně respektuje kritika i publikum. Svého času Vega zabrousila i do klasiky. Napsala dva skvělé texty pro desku Phila Glasse Songs From Liquid Days.

V roce 1998 jí vyšla po celém světě, kupodivu kromě USA, kompilace nejznámějších písní. O rok později vydala knihu svých sebraných textů, kterou doplnila dlouhou řadou autorských čtení. Aktivně se zúčastnila akcí organizací za dětská práva, různých ženských emancipačních hnutí a spolupracovala s Amnesty International. Jako významnou činitelku této organizace ji přijala i britská královna, což by se jí jako zpěvačce asi nepodařilo.

Mezitím se ovšem "stihla" také rozvést. Jejím manželem byl slavný hudební producent Mitchell Froom. Krystalicky čistý zvuk nahrávek, na nichž se podílel, je obdivován celá devadesátá léta a dokonale se hodil ke křehkosti jejích písní. Není divu, že právě vydávané album Songs In Red And Gray je mimo jiné pokusem dokázat, že bez něho to jde také. Vega se proto rozhodla pro někdejší způsob psaní písní, s nimiž vstoupila v roce 1985 na scénu.

Namísto komponování, které od počátku bralo v potaz zvuk doprovodných elektronických nástrojů, se vrátila ke skládání při kytaře a instrumentaci z velké části nechala na producentech. A nevybrala si špatně. Rupert Hine, na jehož kontě jsou desítky úspěšných alb, je představitelem proudu, který si libuje ve velkých syntetických orchestracích, a Nick Pugh proslul spoluprací s bristolským triphopovým sdružením Massive Attack.

Suzanne Vega

Suzanne Vega

Zpěvačka Suzanne Vega na fotografii z bookletu CD Songs in Red and Gray (2001).

Zpěvačka Suzanne Vega na fotografii z obalu CD Songs in Red and Gray (2001).

Fotografie z bookletu CD Songs in Red and Gray zpěvačky Suzanne Vega.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Projde i úkrok mimo metal, fanoušci festivalu Brutal Assault věří

Záběr z festivalu Brutal Assault 2017. Na snímku kapela Samael

Loni měli vyprodáno, do vojenské pevnosti v Jaroměři-Josefově dorazilo kolem dvaceti tisíc lidí. Letos bude mít...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Najdete na iDNES.cz