Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Support Lesbiens vydali vysvědčení o zralosti

  1:13aktualizováno  1:13
Na rozdíl od předchozího titulu Euphony And Other Adventures z roku 2006 nahráli nyní Support Lesbiens sevřenější desku. Z alba Lick It, v pořadí sedmého studiového počinu, vystupují více jako živá, suverénní poprocková kapela, která zná své postavení na scéně.

Support Lesbiens vyrazí na turné k desce Lick It 17. října. | foto: Universal Music © Ondřej Pýcha

Ceny Óčka - Support LesbiensPocit muzikantské samozřejmosti, který vyvěrá z jedenácti písní a jednoho bonusu, je důležitý. Přispívá k tomu, že deska se dobře poslouchá, aniž by v ní cokoli rušilo. Po letech se původně tvrdé alternativní hrany raných Support Lesbiens obrousily, ovšem kapela si zachovala smysl pro třaskavost, kterou dá najevo spíš občas, jako dramatický prvek, například ve skladbě Seas.

Zručnost, s níž Support Lesbiens překlenuli úskalí času, má kořeny v písničkářství. Z dobrých písní, ze kterých je deska sestavena, pak může lépe vykvést styl, jenž nepotřebuje nikoho vábit okatou líbivostí. Ani v baladě We’ll See, jejíž melodie je konejšena smyčci.

. Poslechněte si album Lick It

Portál iDNES.cz exkluzivně nabídl ukázky ze všech písní nové nahrávky Lick It kapely Support Lesbiens, která vznikla ve studiu Propast.

Kapela si zachovala obvyklou rozmanitost, ovšem tentokrát ji obrátila jakoby dovnitř muziky. Skupina kolem zpěváka Kryštofa Michala se drží víc poprocku a využívá všech možností tohoto stylu.

. Lick It Tour

Nové skladby chtějí Support Lesbiens prověřit na koncertním turné nazvaném Lick It Tour 08. Série vystoupení začne 17. října na zimním stadionu v Teplicích. Haly budou na skupinu čekat také v Jihlavě nebo Brně, v Praze fandové skupinu zastihnou 22. října na Výstavišti. "Do konce roku pojedeme i do větších klubů v regionech, kde haly nejsou, abychom mohli zahrát co nejvíce lidem," dodává Toman.

Umí plynule přecházet mezi robustností a křehkostí, třeba v písni Twice Shy. Jednoduchost se střídá s vrstevnatostí v rozmáchlejších aranžmá. Znamenitá skladba Rubber Soul spojuje energii a emotivně vypíchnutý refrén s masivnějším zvukem, Lazy je zase typická supportovská rytmicky odsekávající jízda s popovým popěvkem "lalala lala".

Skládají všichni
Vyrovnanost a zkušenost, se kterou skupina servíruje své skladby, se přenáší i do muziky. Jistě k tomu přispěl i kytarista René Rypar, náhrada za vyhozeného Yardu Helešice. Ostatně Rypar přinesl šest z jedenácti nových písní. Kapela, ve které skládá zpěvák Kryštof Michal, kytarista Hynek Toman i baskytarista Jan Daliba, má solidní autorský potenciál.

Support LesbiensAniž by ochudila novinku Lick It, mohla se věnovat také muzice k filmu Máj, ze kterého vykřesala stejnojmenný hit, výjimečný českým textem Karla Hynka Máchy. Ale to je jiná kapitola, neboť píseň Máj na tomhle albu není. Vyšla na samostatné desce s muzikou k filmu F. A. Brabce.

. Kapela plánuje klip, turné a rybu

"Do konce roku budeme dohánět resty. Klip, turné, další klip, vylepšení golfového handicapu, chytit pořádnou rybu a tak," napsali v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz zpěvák Kryštof Michal a kytarista Hynek Toman.

"Supporti" dokážou spojit několik druhů radosti. Euforii  z muziky, která běží ve stopě melodií, a potěšení ze zpěvu Kryštofa Michala, jehož pevně posazený hlas má rockovou údernost, naléhavost i křehkost, je-li třeba. Lick It je dobrá práce zavedené kapely a v historii Support Lesbiens jedno z nejcelistvějších alb. "Supporti" vydávají vysvědčení o zralosti.

SUPPORT LESBIENS - Lick It
CD, 45.38, cena 329 korun.
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

Najdete na iDNES.cz