Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Support Lesbiens vydali vysvědčení o zralosti

  1:13aktualizováno  1:13
Na rozdíl od předchozího titulu Euphony And Other Adventures z roku 2006 nahráli nyní Support Lesbiens sevřenější desku. Z alba Lick It, v pořadí sedmého studiového počinu, vystupují více jako živá, suverénní poprocková kapela, která zná své postavení na scéně.

Support Lesbiens vyrazí na turné k desce Lick It 17. října. | foto: Universal Music © Ondřej Pýcha

Ceny Óčka - Support LesbiensPocit muzikantské samozřejmosti, který vyvěrá z jedenácti písní a jednoho bonusu, je důležitý. Přispívá k tomu, že deska se dobře poslouchá, aniž by v ní cokoli rušilo. Po letech se původně tvrdé alternativní hrany raných Support Lesbiens obrousily, ovšem kapela si zachovala smysl pro třaskavost, kterou dá najevo spíš občas, jako dramatický prvek, například ve skladbě Seas.

Zručnost, s níž Support Lesbiens překlenuli úskalí času, má kořeny v písničkářství. Z dobrých písní, ze kterých je deska sestavena, pak může lépe vykvést styl, jenž nepotřebuje nikoho vábit okatou líbivostí. Ani v baladě We’ll See, jejíž melodie je konejšena smyčci.

. Poslechněte si album Lick It

Portál iDNES.cz exkluzivně nabídl ukázky ze všech písní nové nahrávky Lick It kapely Support Lesbiens, která vznikla ve studiu Propast.

Kapela si zachovala obvyklou rozmanitost, ovšem tentokrát ji obrátila jakoby dovnitř muziky. Skupina kolem zpěváka Kryštofa Michala se drží víc poprocku a využívá všech možností tohoto stylu.

. Lick It Tour

Nové skladby chtějí Support Lesbiens prověřit na koncertním turné nazvaném Lick It Tour 08. Série vystoupení začne 17. října na zimním stadionu v Teplicích. Haly budou na skupinu čekat také v Jihlavě nebo Brně, v Praze fandové skupinu zastihnou 22. října na Výstavišti. "Do konce roku pojedeme i do větších klubů v regionech, kde haly nejsou, abychom mohli zahrát co nejvíce lidem," dodává Toman.

Umí plynule přecházet mezi robustností a křehkostí, třeba v písni Twice Shy. Jednoduchost se střídá s vrstevnatostí v rozmáchlejších aranžmá. Znamenitá skladba Rubber Soul spojuje energii a emotivně vypíchnutý refrén s masivnějším zvukem, Lazy je zase typická supportovská rytmicky odsekávající jízda s popovým popěvkem "lalala lala".

Skládají všichni
Vyrovnanost a zkušenost, se kterou skupina servíruje své skladby, se přenáší i do muziky. Jistě k tomu přispěl i kytarista René Rypar, náhrada za vyhozeného Yardu Helešice. Ostatně Rypar přinesl šest z jedenácti nových písní. Kapela, ve které skládá zpěvák Kryštof Michal, kytarista Hynek Toman i baskytarista Jan Daliba, má solidní autorský potenciál.

Support LesbiensAniž by ochudila novinku Lick It, mohla se věnovat také muzice k filmu Máj, ze kterého vykřesala stejnojmenný hit, výjimečný českým textem Karla Hynka Máchy. Ale to je jiná kapitola, neboť píseň Máj na tomhle albu není. Vyšla na samostatné desce s muzikou k filmu F. A. Brabce.

. Kapela plánuje klip, turné a rybu

"Do konce roku budeme dohánět resty. Klip, turné, další klip, vylepšení golfového handicapu, chytit pořádnou rybu a tak," napsali v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz zpěvák Kryštof Michal a kytarista Hynek Toman.

"Supporti" dokážou spojit několik druhů radosti. Euforii  z muziky, která běží ve stopě melodií, a potěšení ze zpěvu Kryštofa Michala, jehož pevně posazený hlas má rockovou údernost, naléhavost i křehkost, je-li třeba. Lick It je dobrá práce zavedené kapely a v historii Support Lesbiens jedno z nejcelistvějších alb. "Supporti" vydávají vysvědčení o zralosti.

SUPPORT LESBIENS - Lick It
CD, 45.38, cena 329 korun.
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Létofest byl zábavný. Jen občas až příliš připomínal pouť

Kabáti ukázali, proč jsou v Česku jednou z nejlepších kapel.

Loni se putovní Létofesty konaly jako jednodenní festivaly s kapelou Wanastowi Vjecy coby headlinerem. Letos pořadatelé...

Projde i úkrok mimo metal, fanoušci festivalu Brutal Assault věří

Záběr z festivalu Brutal Assault 2017. Na snímku kapela Samael

Loni měli vyprodáno, do vojenské pevnosti v Jaroměři-Josefově dorazilo kolem dvaceti tisíc lidí. Letos bude mít...

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz