SuperStar pomine, filmy vytrvají

Programový ředitel veřejnoprávní německé televize ZDF Hans Jahnke přijel do Prahy, aby dohlédl na natáčení dvoudílného historického televizního filmu pro ZDF Redeemed by Love (Vykoupeno láskou). "SuperStar pomine, filmy vytrvají," říká v rozhovoru.

Můžete krátce představit film, který v současnosti natáčíte v Praze na Výstavišti a v zámku Jemniště u Benešova?
Je to milostný příběh z počátku dvacátého století, který napsala Hedwig Courths Mahlerová, autorka právě v té době velmi čtená. Jejích knih se vydalo několik milionů výtisků. V zásadě je to i detektivka, kde se odhaluje vražda. Samozřejmě láska zvítězí. Jinak se historické filmy v dnešní době točí výjimečně.

A v Německu jsou historické filmy stále populární?
Ano i ne. Je třeba to neustále zkoušet. Podobné filmy mají velkou přednost - místa, ve kterých se odehrávají jejich příběhy, nabývají na atraktivitě.

Je těžké získávat na takovéto projekty finance?
Naše televize peníze má, protože máme dva velké veřejnoprávní televizní systémy, které finance dostávají z poplatků obyvatelstva. Z těchto peněz nejsme povinni vydělávat další. Naším úkolem je informovat, bavit, starat se o kulturu, vzdělávání a poradenství. Máme vysokou kvalitu pořadů, proto se natáčejí i filmy. Nicméně je třeba říci, že projekty takových rozměrů a s tak velkým rozpočtem neděláme často. Pomáhají nám i koproducenti, v tomto případě přispěla filmová nadace. Ale největší část rozpočtu hradí sama ZDF.

Proč natáčíte právě v Praze? Je to kvůli kulturním památkám, nebo kvůli nižším cenám?
Jde to jedno s druhým. Dají se tu nalézt krásná místa, profesionální štáb i komparz. Těžko říct, jestli je materiál levnější, možná o trochu. Roli hraje i určitá filozofie: takové významné historické a magické město jako Praha působí pozitivně na celý projekt. Na filmu se to projeví. Na každém kroku je koncentrovaná historie, což proniká do duše díla.

Myslíte, že právě proto se v Praze točí hodně historických filmů?
Určitě. Praha je atraktivní město s přátelskými lidmi a historické kulisy se zde dají vytvořit velmi věrohodně.

Myslíte, že Polsko nebo Maďarsko, které jsou pro filmaře ještě levnější, mohou Česku konkurovat?
To nemůžu přesně ohodnotit. Producenti se samozřejmě vždy snaží najít co nejlevnější místa. Dnes mnoho filmů vzniká v Jižní Africe. Jsou látky, které se nedají točit v Thajsku nebo v Jižní Americe. Jižní Afrika se považuje za zemi, kde je obsažený celý svět a kde se dá najít vše. Co se týče Evropy, myslím, že její východ je filmařsky stále zajímavější. Zvlášť po vstupu Česka do Evropské unie odpadá spousta vízových a celních povinností. Také klima a prostředí je zde příznivé. Loni jsme tu točili film Višňová královna a dopadl velmi dobře. Všichni naši herci i štáb dávají Praze přednost.

Jak se daří německé SuperStar?
Vysílala ji komerční televize a měla obrovský úspěch. Celý národ o ní hovořil. Mnozí soutěžící se stali velmi populární. Podruhé a potřetí už se to neopakovalo a teď se situace určitě uklidní. Na rozdíl od filmu je SuperStar pomíjivá. Film má trvanlivost alespoň deset let.

Jakou vede veřejnoprávní televize strategii proti komerční? Co jste například vysílali proti SuperStar?
My jsme program neměnili. Nemůžeme dělat změny kvůli konkurenci. Zůstáváme u toho, co děláme obyčejně a co považujeme za správné.

Jak se v Německu točí seriály?
Seriály jsou oporou programu. Vysíláme je denně, zvláště po osmé večer, kdy se prodává reklama. Sami seriály vyrábíme, nekupují se z Ameriky nebo z Austrálie. Němci se rádi dívají na vlastní seriály a herce.

Programový ředitel veřejnoprávní německé televize ZDF Hans Jahnke