Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel houslový virtuóz Josef Suk, pravnuk Antonína Dvořáka

  12:25aktualizováno  13:16
V noci zemřel houslový virtuóz Josef Suk. Pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk skladatele Josefa Suka patřil k nejvýznamnějším českým houslistům.

Houslový virtuóz Josef Suk při vystoupení na festivalu Pražské Jaro v roce 2007 | foto: © Ivan Malý

"Zemřel po těžké nemoci. Poslední dny bohužel už strávil v nemocnici," řekl iDNES.cz dramaturg Pražského jara Antonín Matzner.

V srpnu by fenomenální houslista oslavil 82. narozeniny. Na přípravách posledního rozloučení se bude podílet právě i Pražské jaro.

Svěcený: Suk byl génius a formuloval mé myšlení

"Za sebe mohu říct, že zemřel velikán české hudby a génius, i když slovo génius zní v této době ze všech stran a mnohým může připadat obnošeně. On jím skutečně byl," řekl iDNES.cz po telefonu houslista Jaroslav Svěcený, který právě vede kurzy v Klášterci nad Ohří.

Sázavafest 2010 - Jaroslav Svěcený

Jaroslav Svěcený na Sázavafestu (2010).

"Na jeho koncerty jsem chodil již od dětství a nejvíc v době studií na konzervatoři. To on formuloval mé muzikantské myšlení. Jeho síla nebyla v rychlosti nebo intenzitě hry, ale v síle osobnosti. Protože už když se otevřely dveře do sálu a on vcházel, všem bylo jasné, že jde výjimečný člověk," dodal Svěcený.

Housle považoval Suk za jeden z nejkrásnějších hudebních nástrojů. "Dokážou radostně zpívat i plakat, jejich konstrukce se po staletí nezměnila, je to přímo zázrak," řekl před dvěma lety v rozhovoru s ČTK. Jako žák Pražské konzervatoře cvičíval na housle až deset hodin denně. Jeho doménou byla klasická a romantická hudba (Mozart, Dvořák, Čajkovskij, Suk), hrál ale i méně frekventované autory, třeba Bélu Bartóka či Albana Berga.

Houslista, který prodal přes milion nosičů

Josef Suk byl už v dětských letech v houslové hře žákem Jaroslava Kociana. V letech 1946–51 studoval houslovou hru na pražské konzervatoři, v období 1951–53 na AMU a byl krátce primáriem Pražského kvarteta (1950–52). Po absolutoriu působil v letech 1953–55 jako zástupce koncertního mistra činoherního orchestru Národního divadla, poté jako sólový a komorní hráč. V roce 1952 založil Sukovo trio (původně spolu s klavíristou Jiřím Hubičkou a violoncellistou Sašou Večtomovem, později s Janem Panenkou a Josefem Chuchrem), v letech 1961–90 byl sólistou České filharmonie.

Jeho dráha sólisty začala v roce 1954 po slavném koncertě v pražském Rudolfinu. Sukův mezinárodní ohlas rostl od roku 1959, kdy na uměleckém turné s Českou filharmonií koncertoval na třech kontinentech. Roku 1964 debutoval v Anglii a také v USA. Od té doby vystupoval s předními světovými orchestry. Od ledna 1992 do prosince 2000 byl uměleckým vedoucím a dirigentem Sukova komorního orchestru.

Pražské jaro 2007 - Josef Suk a Aleš Bárta

Pražské jaro 2007 – Josef Suk a Aleš Bárta

V průběhu své dráhy natočil  pro domácí i zahraniční gramofonové firmy snímky, které získaly řadu cen, například šestkrát pařížskou cenu Grand Prix du Disque Académie Charles Cros, Edisonovu cenu v Nizozemsku, cenu Mozartovy společnosti ve Vídni a další.

Je držitelem Zlaté desky Columbie z roku 1978, Zlaté desky Supraphonu a v roce 1999 získal platinovou desku Supraphonu za 1 112 000 prodaných nosičů.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

Ben Howard zahraje poprvé v Česku. Ovlivnil ho Bob Dylan i Joni Mitchellová

Anglický písničkář Ben Howard

Minulý týden anglický písničkář Ben Howard potěšil fanoušky krátkým videem, ve kterém po téměř čtyřech letech láká na...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

Najdete na iDNES.cz