Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti zvou do Varů na westerny i klasiky

  10:19aktualizováno  10:19
Pět dní na mezinárodním studentském Fresh Film Festu, který se koná v Karlových Varech od 27. do 31. srpna, obnáší přesně podle názvu přehlídky sváteční filmové osvěžení. Co se tu dá vidět?

z filmu Sukijaki Western Django | foto: OUTNOW.CH

Středa - Hurikán Katrina.
Hned v první den festivalu potřebuje divák pořádný "sicflajš". Hraje se totiž více než čtyřhodinový dokument režiséra Spikea Lee Hurikán Katrina, který v originální verzi Když se hroutí hráze – Rekviem ve čtyřech dějstvích vyhrál tři televizní ceny Emmy. Vrací se k zatopenému městu New Orleans v srpnu 2005 a zkoumá, kdo nese za tragédii odpovědnost. V Americe se film vysílal ve dvou dílech, Vary slibují krátké pauzy a vstup pro všechny zdarma.

Čtvrtek - Tropická bouře.
z filmu Tropická bouřeHurikánem otřesené nervy zase vyladí akční komedie založená na nevšedním nápadu. Režíroval ji herec Ben Stiller s kolegy Robertem Downeym Jr. a Jackem Blackem v hlavních rolích a situoval mezi filmaře. Hvězdy točí největší a nejnákladnější válečné drama všech dob, v němž Američané konečně porazí Vietnam. Ale hrají špatně, takže je režisér vezme do pralesa na drsný výcvik. Tam se dostanou do ostré palby skutečné domorodé bitvy, kterou herci stále považují za tréninkovou hru.

Pátek - Hongkongský expres.
Hodně náročný den, protože by se neměl vynechat ani český zástupce v soutěži prvotin, "barokní western" Radka Tůmy Plani di giardini ideali. A před půlnocí začne maraton Hongkongský expres, který zakončí až snídaně na účet festivalu. V rámci hongkongské noci se hrají Election 1 a Election 2 od režiséra Johnnieho To, zkoumající demokratické volby v podsvětí, a snímek tří tvůrců Triangle, který vypráví ve třech úsecích o třech přátelích a pokladu záhadného cizince.

z filmu Sukijaki Western Django

Sobota - Tarantino po japonsku.
Na slavnostní galavečer je připravena lahůdka, která měla světovou premiéru na festivalu v Benátkách. Natočil ji fanoušky vzývaný japonský režisér Takaši Miike, nese název Sukijaki Western Django a spojuje poctu dvěma žánrům, spaghetti westernům se samurajskými příběhy. Souboj dvou gangů v jednom městě je zasazen do historických kulis a v režii muže, jemuž se říká "japonský Tarantino", si jeho americký obdivovatel Quentin Tarantino rád zahrál postavu jménem Ringo.

Neděle - Od Vorla k Zemanovi.
z filmu Ukradená vzducholoďK dozvukům na rozloučenou patří i dva klasické kousky. Jednak rytmikál Tomáše Vorla Kouř, jednak Ukradená vzducholoď završující početnou a úctyhodnou přehlídku děl Karla Zemana, jež se studentům podařilo opatřit včetně kopií a práv. Což u nejsvětovějšího z českých filmařů není hračka.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Najdete na iDNES.cz