Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti mají knihovnu na síti

  10:35aktualizováno  10:35
Anglicky mluvící studenti se již nemusí rozčilovat nad ukradenými svazky, vysedávat v knihovnách nad vzácnými tituly, které vám nepůjčí domů, a u povinné četby čekat, až na ně přijde řada přes stovky rezervací. Sehnat odborný spis od archeologie přes filozofii až po techniku stejně jako leccos ze školní beletrie by od nynějška neměl být problém - většina jich je teď k mání na internetu.

Americká společnost Questia Media, Inc. v tomto týdnu rozjela stránku www.questia.com, která je jakousi digitální akademickou knihovnou: shromažďuje na 50 tisíc převážně odborných publikací, jako jsou skripta, učebnice, monografie a encyklopedie, nechybějí ani články z novin a časopisů. Obsah by se v letošním roce měl rozrůst až k číslu 250 tisíc titulů.

"Questia pomáhá studentům jednoduše získávat i těžko dostupné informace, které ke svému studiu potřebují," řekl profesnímu týdeníku Publishers Weekly zakladatel Questie Troy Williams. Ve virtuální knihovně se mohou uživatelé orientovat podle několika kategorií včetně možnosti hypertextového vyhledávání - tedy určitých pojmů, vět či autorů v různých titulech. S nalezenými texty lze pak aktivně pracovat: zvýrazňovat, vytvářet si poznámky na okrajích nebo záložky. Všechny změny si může uživatel uložit jako speciální soubor a podle potřeby se k němu vrátit.

Vyhledávání je zdarma, pokud však chtějí s nalezenými texty studenti pracovat, musí se přihlásit do knihovnické databáze a zaplatit. Dvoudenní registrace přijde zájemce na 15 dolarů, měsíční na 20 a roční poplatek činí 150 dolarů. Na rozjezd má Questia speciální nabídku - dvoudenní přístup zdarma. To, co v tuzemsku působí jako přemrštěná cena, je však pro americké studenty docela výhodné - vždyť odborná učebnice je přijde od 30 do 50 dolarů.

Vybrané peníze chce Questia použít na honoráře příslušným nakladatelům. Těm vychází vstříc hned v několika ohledech: hradí všechny platby spjaté s digitalizací jednotlivých textů a za zvlášť cenné tisky, které jinak opouštějí prostory knihovny jen výjimečně, dostanou jejich poskytovatelé zvláštní bonusy. Questia pokrývá obrovské spektrum témat - na své si přijde ten, kdo se specializuje na africkou problematiku stejně jako otázky gayů či lesbiček. Zásobami titulů se Questia může pochlubit také z oblasti ekologie, filmu a médií. Texty dodává na sto padesát institucí včetně knihoven a tiskových center.

Obdobnou cestou se vydává projekt sedmi prestižních amerických univerzit, jako je Harvard, Oxford, Newyorská, Michiganská či Kolumbijská univerzita. S třímilionovým grantem od nadace Andrew Mellon od loňského roku chystají virtuální knihovnu historie pracovně označovanou jako Historic E-book. Významné historické práce vzniklé na těchto ústavech by tak vedle své tradiční verze měly mít i elektronickou podobu.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

RECENZE: Kdyby Dickens vstal z mrtvých, v Sarah Perryové by měl konkurenci

Anglická spisovatelka Sarah Perryová

Viktoriánský román neumřel s Charlesem Dickensem, dokazuje anglická spisovatelka Sarah Perryová.

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

Najdete na iDNES.cz