Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti DAMU si se Stoppardem vyrazí na flám

  14:20aktualizováno  14:20
Jméno dramatika Toma Stopparda si český divák mohl naposledy spojit s inscenací Rock’n’roll o československém disentu, kterou uvedlo Národní divadlo. Studenti herectví se nyní rozhodli britského umělce předvést v novém světle - jako mistra konverzační komedie.

Zkouška Stoppardovy hry Na flámu | foto: Jan Čapek, divadlo DISK

Českou premiéru veselohry o vlněných punčochách, opékaných pernatcích, tartanových pláštěnkách a humru Thermidoru - jinými slovy Stoppardovo drama Na flámu - uvedou ve středu studenti druhého a třetího ročníku činohry DAMU.

Předlohou k adaptaci byla klasická fraška Johanna Nepomuka Nestroye z 19. století. Příběh se odehrává během jediného dne ve Vídni, kde se v komických situacích proplétají osudy ambiciózního maloměšťáka Zanglera, upovídaného prokuristy Weinberla, sexem posedlého kočího a dalších svérázných postav vrstevnatého děje.

Vtipné zápletky koření Stoppard pro něj typickými hrátky s jazykem, humor těží také z vděčného motivu záměny postav. Nestroyovy původní situace rozehrává Stoppard více do hloubky, přičemž směřuje až k absurdnímu vyznění. Výsledkem je jedinečná směs "kontinentální" situační frašky a "ostrovní" konverzační komedie.

Zkouška Stoppardovy hry Na flámu

"Moje metoda by se dala přirovnat k pěší turistice s mapou a kompasem, kdy si člověk zvolí azimut orientačního bodu a pak k němu vyrazí vlastní cestou," popsal práci na adaptaci Nestroyovy hry sám Stoppard.

Režijně se hry v pražském DISKu ujal student DAMU Šimon Dominik, pro kterého je Stoppardova hra absolventským počinem.

"V mnoha ohledech je hra typicky stoppardovsky nejednoduchá, milovníci autorových propracovaných konstrukcí si v ní rozhodně přijdou na své, ovšem příběh zůstává přístupným i v okamžiku, kdy zrovna nemáte chuť podnikat výpravu za podtexty a druhými (třetími, čtvrtými…) významy," uvádí Dominik, který drama také přeložil.

Původní Nestroyova hra Einen Jux will er sich machen byla na českých scénách již několikrát inscenována pod názvy Kroutílek si zařádí, Pan společník řádí nebo v úpravě Voskovce a Wericha "…si pořádně zařádit."

Ve světe je známá adaptace zejména amerického dramatika Thorntona Wildera Dohazovačka, ze které se později vznikl muzikál Hello Dolly!.

Stoppardova adaptace byla poprvé uvedena v září 1981 na festivalu ve skotském Edinburghu a hned na to v londýnském Národním divadle.

Zkouška Stoppardovy hry Na flámu

Tom Stoppard je rodákem ze Zlína. Českou kotlinu však už jako dvouletý se svými rodiči opustil. Před nacistickou okupací rodina unikla do Singapuru, po válce se přesunula do Velké Británie.

Do češtiny bylo dosud přeloženo pouze několik Stoppardových her, z nichž jen dvě se staly pravidelnou součástí repertoáru českých divadelních scén - Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi a drama Arkádie.

Většina jeho díla se však dosud nachází mimo dohled českého publika. Výraznou část Stoppardovy tvorby totiž tvoří právě adaptace her starších dramatiků.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

RECENZE: Optimismus MacDonaldové překoná v Ungeltu i hospodářskou krizi

Záběr z představení Kdokoli může dělat cokoli

Betty opouští venkov a vrací se do Seattlu k sestrám a matce. Bohužel se právě píší 30. léta, ekonomická situace novým...

Najdete na iDNES.cz