Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti DAMU si se Stoppardem vyrazí na flám

  14:20aktualizováno  14:20
Jméno dramatika Toma Stopparda si český divák mohl naposledy spojit s inscenací Rock’n’roll o československém disentu, kterou uvedlo Národní divadlo. Studenti herectví se nyní rozhodli britského umělce předvést v novém světle - jako mistra konverzační komedie.

Zkouška Stoppardovy hry Na flámu | foto: Jan Čapek, divadlo DISK

Českou premiéru veselohry o vlněných punčochách, opékaných pernatcích, tartanových pláštěnkách a humru Thermidoru - jinými slovy Stoppardovo drama Na flámu - uvedou ve středu studenti druhého a třetího ročníku činohry DAMU.

Předlohou k adaptaci byla klasická fraška Johanna Nepomuka Nestroye z 19. století. Příběh se odehrává během jediného dne ve Vídni, kde se v komických situacích proplétají osudy ambiciózního maloměšťáka Zanglera, upovídaného prokuristy Weinberla, sexem posedlého kočího a dalších svérázných postav vrstevnatého děje.

Vtipné zápletky koření Stoppard pro něj typickými hrátky s jazykem, humor těží také z vděčného motivu záměny postav. Nestroyovy původní situace rozehrává Stoppard více do hloubky, přičemž směřuje až k absurdnímu vyznění. Výsledkem je jedinečná směs "kontinentální" situační frašky a "ostrovní" konverzační komedie.

Zkouška Stoppardovy hry Na flámu

"Moje metoda by se dala přirovnat k pěší turistice s mapou a kompasem, kdy si člověk zvolí azimut orientačního bodu a pak k němu vyrazí vlastní cestou," popsal práci na adaptaci Nestroyovy hry sám Stoppard.

Režijně se hry v pražském DISKu ujal student DAMU Šimon Dominik, pro kterého je Stoppardova hra absolventským počinem.

"V mnoha ohledech je hra typicky stoppardovsky nejednoduchá, milovníci autorových propracovaných konstrukcí si v ní rozhodně přijdou na své, ovšem příběh zůstává přístupným i v okamžiku, kdy zrovna nemáte chuť podnikat výpravu za podtexty a druhými (třetími, čtvrtými…) významy," uvádí Dominik, který drama také přeložil.

Původní Nestroyova hra Einen Jux will er sich machen byla na českých scénách již několikrát inscenována pod názvy Kroutílek si zařádí, Pan společník řádí nebo v úpravě Voskovce a Wericha "…si pořádně zařádit."

Ve světe je známá adaptace zejména amerického dramatika Thorntona Wildera Dohazovačka, ze které se později vznikl muzikál Hello Dolly!.

Stoppardova adaptace byla poprvé uvedena v září 1981 na festivalu ve skotském Edinburghu a hned na to v londýnském Národním divadle.

Zkouška Stoppardovy hry Na flámu

Tom Stoppard je rodákem ze Zlína. Českou kotlinu však už jako dvouletý se svými rodiči opustil. Před nacistickou okupací rodina unikla do Singapuru, po válce se přesunula do Velké Británie.

Do češtiny bylo dosud přeloženo pouze několik Stoppardových her, z nichž jen dvě se staly pravidelnou součástí repertoáru českých divadelních scén - Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi a drama Arkádie.

Většina jeho díla se však dosud nachází mimo dohled českého publika. Výraznou část Stoppardovy tvorby totiž tvoří právě adaptace her starších dramatiků.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Kudy vedou cestičky našich muzikálů ke korejskému lidu

Pepa Vojtek v hlavní roli muzikálu Mefisto

Původní český muzikál Mefisto s Josefem Vojtkem v hlavní roli zvou Korejci na prestižní muzikálový festival v Tegu....

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz