Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Struny podzimu zahájí projekt Jana Garbarka s The Hilliard Ensemble

  14:34aktualizováno  14:34
Letošní ročník multižánrového festivalu Struny podzimu zahájí v neděli 19. září vystoupením s programem Officium Novum fenomenální norský saxofonista Jan Garbarek s britským vokálním kvartetem The Hilliard Ensemble. Výjimečný koncert proběhne v Národním památníku na Vítkově.

Officium novumSvětová premiéra tohoto vystoupení, vycházejícího ze stejnojmenného alba, vydaného právě na labelu ECM, proběhla 14. září v Hamburku. Právě z ní přináší iDNES.cz více než čtvrthodinovou videoukázku. Garbarek s The Hilliard Ensemble hráli v tamním chrámu svatého Michaela. Den poté se představili v salcburském Dómu. Vystoupení v pražském památníku, jednom z mála světských prostorů na tomto turné, bude třetí v pořadí.

Jan Garbarek

Jan GarbarekNorský saxofonista se narodil v roce 1947. Patří k nejkomplexnějším osobnostem světového jazzu. Spolupracoval s řadou slavných hudebních osobností, mimo jiné s Georgem Russellem, Keithem Jarrettem, Ralphem Townerem, Trilokem Gurtu, Billem Frisellem či Miroslavem Vitoušem. Prošel obdobími okouzlení jazzrockem i meditativní hudbou, spojoval jazz s elektronikou i prvky etnické hudby. Maximální umělecká svoboda, kterou si "naordinoval" už ve svých počátcích, se nyní zúročuje v pozici osobnosti, jež si může dovolit experimentovat s moderními zvuky syntezátorů a vzápětí se vracet k tisíciletým kořenům světové hudby, aniž by to kohokoli zarazilo. V Česku naposledy exceloval před dvěma lety, kdy se svým jazzovým kvartetem exceloval před mnohatisícihlavým publikem festivalu Colours Of Ostrava.

"Kolaps veškerých bariér, které existují mezi jazzem a klasikou, svatým a profánním, starobylou zašlostí a současností," tak popsal první výsledek spolupráce norského saxofonisty a britských vokalistů americký list New York Observer. Album Officium vyšlo v roce 1994, kdy světová scéna zaznamenávala zvýšený zájem o gregoriánský chorál v moderní hudbě. Nahrávka se stala vůbec nejúspěšnějším titulem vydavatelství a zasáhla dokonce do popových žebříčků několika zemí.

Jan Garbarek (uprostřed) a The Hilliard EnsembleO pět let později se Garbarek a The Hilliard Ensemble opět načas nastěhovali do rakouského kláštera Sv. Gerolda, aby vytvořili pokračovatele Officia. Repertoár dvojalba Mnemosyne se už striktně nedržel ladění svého předchůdce. Obsahuje hudbu v časovém rozpětí dvaadvaceti století a geograficky sahající od Jižní Ameriky přes Skotsko, Španělsko, Řecko a Rusko až po Estonsko.

Třetí volná část dlouhodobého projektu nese název Officium Novum a právě obsah tohoto alba bude základem repertoáru letošního koncertu v rámci Strun podzimu. "Především jsme hledali neohraný repertoár z východoevropské hudební tradice. Na desce najdete skladby od arménského skladatele Komitase Vardapeta, dvojici mých vlastních kompozic, ale třeba také a capella skladbu od Arvo Pärta," řekl Jan Garbarek.

The Hilliard Ensemble

The Hilliard EnsembleBritské pěvecké kvarteto, zaměřené především – ale zdaleka nejen – na interpretaci staré hudby, vzniklo už v první polovině 70. let a název přijalo podle alžbětinského malíře Nicholase Hilliarda. V současné době funguje v obsazení, které se ustálilo v roce 1998, tedy David James (kontratenor), Rogers Dovez-Crump (tenor), Steven Harrold (tenor) a Gordon Jones (baryton). Kromě středověké a renesanční hudby se The Hilliard Ensemble zabývá i interpretací soudobé hudby, skladeb např. Arvo Pärta, Johna Cage nebo Heinera Goebbelse. První desetiletí své existence vydával soubor svá alba u velkého vydavatelství EMI, od roku 1986 patří The Hilliard Ensemble stejně jako Jan Garbarek k základním oporám labelu ECM. Vydal zde půldruhé desítky alb širokého stylového spektra.

Colours of Ostrava 2008 - norský saxofonista Jan Garbarek Arménskou duchovní hudbu studovali přímo na místě jejího vzniku členové The Hilliard Ensemble. Kromě skladeb, upravených Komitasem Vardapetem (1869-1935), který se snažil lidové kořeny přiblížit své současnosti, zní na albu i řada dalších skladeb podobného ranku. Například třináctiminutová Litany, složená z fragmentu stejnojmenné skladby ruského skladatele duchovní a vokální hudby Nikolaje N. Kedrova a z úpravy tradiční modlitby Otche Nash (Otčenáš) z prostředí ruských starověrců, tzv. lipovanů.

Officium Novum ovšem nabízí – byť v menšině – i skladby západního okruhu. Nejstarší je Alleluia Nativitas jednoho ze zakladatelů evropské polyfonie 13. století Perotina, kterou The Hilliard Ensemble s Janem Garbarkem nastudovali již podruhé, ve verzi odlišné od té, kterou můžeme slyšet na jejich minulém společném albu Mnemosyne.

Autor:Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

GLOSA: Brodén, Český slavík a mistrovství republiky slonů v porcelánu

Joakim Brodén z kapely Sabaton

Už v sobotu se dozvíme, kdo letos dostane Českého slavíka, cenu hudební popularity. Ani letošní ročník se však neobešel...

RECENZE: Mistr hororu Marilyn Manson šířil místo děsu spíš trapnost

Marilyn Manson na koncertu v Hamburku (16. listopadu 2017)

Oddaní fanoušci se na nedělním koncertu zpěváka Marilyna Mansona v pražské Tipsport Areně sice očividně dobře bavili,...

VIDEO: Štěstí zdraví, přeje Ondřej Ruml v klipu. Stále Nahubu

Ondřej Ruml (Divadlo Rokoko, Praha, 28. března 2017)

Zpěvák Ondřej Ruml je v listopadu a prosinci na One Man Show Tour Nahubu, na kterém připomene mimo jiné i své první...Najdete na iDNES.cz