Hajzl (obálka)

Hajzl (obálka) | foto: BB/aart

Cynicky vtipný Hajzl má zdravé politické názory

  • 3
Na první pohled připomene svou strohostí kultovní Red Meat. Jenomže soubor stripů Hajzl – Kniha první je minimalističtější, jiné postavy než hlavní tu nefigurují. A co hlavně, je mnohem, mnohem ostřejší.

„Kniha je plná černého humoru, cynismu, šovinismu, sprostých slov, sexu, drog, alkoholu a politické nekorektnosti. A proto by ji neměl nikdo číst,“ varuje na obálce knížky scenárista Kamil Bernášek, který Hajzla připravuje společně s kreslířem Danielem Mihálikem a lettererem Markem Barányim.

Strip vychází od ledna 2013 na webu mdscomics. net, do knihy bylo zařazeno prvních 101 dílů, deset dalších, určených jen pro knižní edici, plus další drobné bonusy. Autoři ovšem pracují dál, na webové adrese už je k vidění „poknižní“ strip, který slibuje snad i pokračování knihy.

Hlavní – a můžeme vlastně říct titulní – hrdina (jeho jméno, kromě onoho „společenského označení“, se nikde nedozvíme), je mladý kravaťák, který pohrdá vším kromě sebe. Jeho styky s opačným pohlavím se odehrávají takřka výhradně u kopírky v kanceláři nebo na záchodcích v barech, ve kterých se bohatě nalévá a občas si zobne extáze.

Dělá zlomyslné vtípky svým sokům či pracovním konkurentům (oblíbeným pomocníkem je mu projímadlo) a trousí cynické hlášky, které čtenář záhrobního humoru nemůže neocenit, ale za korektní je jistě označí málokdo. Celé to tak trochu připomíná Americké psycho, nekrvavé a po česku.

A lze se s Hajzlem aspoň v něčem ztotožnit? Ano. Kromě jiného komentuje i politickou realitu. Možná jeho názory nejsou dvakrát seriózní, ale zdravé velice často.