Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Střídmá erotika nahého těla Stephana Lupina

  12:00aktualizováno  12:00
- Lidské tělo tak, jak ho stvořil Pánbůh, je od vynálezu fotografie v centru pozornosti mnohých, kteří se dívají na svět přes objektiv fotoaparátu. Mezi ty, kterým učarovala lidská nahota, patří i Chorvat Stephan Lupino. Dnes se Lupino staví po boku takových jmen jako například Helmut Newton, Gilles Bensimon či Denis Piel. Přečtěte si recenzi na výstavu snímků Stephana Lupina, která právě probíhá v Nejvyšším purkrabství Pražského Hradu.Pod ikonou téma naleznete profil Stephana Lupina

Nahé lidské tělo samo o sobě vypadá na černobílém obrázku, pokud není fotograf skutečně ukázkový packal, většinou dobře.

Lupino přesto, že na počátku osmdesátých let patřil k amatérům, i tehdy dokázal s minimem zkušeností ukázat lidské tělo po svém a se zřetelným rukopisem. I tyto "začátečnické" práce jsou na výstavě k vidění.

Lupino si zde  mistrovsky pohrává se stínem a klade důraz na efekt světla a tmy, světlého a tmavého, čímž dosáhl takřka barokního vzezření svých snímků.

Lupino své modely pečlivě aranžuje a výsledkem je jejich jakési odpoutání od reality, jako by žily ve své vlastní bublině, do níž se uzavřely před okolním chladným a mnohdy krutým světem. Lupino zároveň bez skrupulí odhaluje lidskou ošklivost a nedokonalost. Vše však Lupino oprostil od okázalosti, a tak zůstává samo nahé tělo, z nějž srší střídmá erotika.

Později se Lupino začal věnovat i módní fotografii, kde hraje velkou roli barva, která leccos odhalí a zdaleka není tak milosrdná jako černobílý svět.  Lupinovi naopak odhlila barva další varianty. 

Lupino ani zde nechce být pouze tím, kdo mačká spoušť a kdo čeká, že krásná tvář ošperkované modelky řekne všechno za něj. I zde chce být aktivním účastníkem, který je schopen z lidské bytosti, byť pózující pro módní magazín, vytáhnout její osobitost, její skutečné já.

Na nejnovějších Lupinových fotografiích je divák svědkem událostí, které autor pojímá takřka reportážně. Právě zde se divák přesvědčí, že Lupino umí vystihnout okamžik, který už se nikdy nebude opakovat. Člověk však i nyní zůstává Lupinovým nejdůležitějším a v podstatě jediným tématem.

Na těchto snímcích už je patrná Lupinova snaha sdělit bezprostřednost chvíle, která v sobě nese snad i nějaké poselství, ovšem neformálně, nestrojeně a nenásilně.

A ten, kdo očekává, že na výstavě nalezne fotografie křehotiněk, které se co chvíli rozplynou v oparu vlastní jemnosti, se mýlí. Lupinovy ženy jsou plné snad až mužné síly.

Lupino v Praze: Nejvyšší Purkrabství Pražského hradu, výstava končí 31.10. 1999

Desire, 1995

Mira, 1987

Kapuce, 1993

Sherry v new yorských docích, 1994

Coco, 1989

Marinko, 1995

Oblékání, 1990

Lupinův autoportrét, 1986

Rita, " Vogue Hommes", 1985

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Najdete na iDNES.cz