Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strhující akrobacie na pružných ocelových lanech

  9:55aktualizováno  9:55
Do tmy v cirkusovém šapitó zazní z reproduktoru mužský hlas, aby vyprávěl o dni, který změnil jeho život. O dni, v němž ho banální pád připravil o možnost pokračovat ve dvacetileté kariéře úspěšného artisty - provazochodce.

Les Colporteurs | foto: Jean-Pierre Estournet

S rozsvícením prvního reflektoru vidí diváci úvodní obraz. Po laně kráčí dívka, zpola zavinutá do pružné gázy, a s každou elegantní otočkou se uvolňuje z látkového sevření.

Nyní je jen na obecenstvu, zda inscenaci Drát pod sněhem francouzské skupiny Les Colporteurs na festivalu Letní Letná, inspirovanou skutečným zraněním zakladatele souboru, budou vnímat jako metaforický příběh o pýše, frajerství, strachu i naději, nebo jako sled vydařených cirkusových čísel, v nichž se mistrně využívá nejen dovedností artistů, ale i úžasu a strachu diváků. Ani jedna ze stran však nebude o nic ochuzena.

Inscenace Drát pod sněhem je údajně první představení založené výhradně na akrobacii na ocelovém pružném lanku. Les Colporteurs používají šest natažených ocelových kabelů v různých výškách, od 70 centimetrů nad zemí až po šest metrů.

Lano a drobné předměty jako vějíře, šátky nebo boty na podpatku jsou jedinými rekvizitami umělců, kteří po provaze nejen chodí, ale také běhají, tančí, skáčou roznožky i salta. Ženy se na provaze promenují ve vysokých podpatcích nebo baletí na klasických špičkách. Jejich obratnost bere dech a současně lze jejich kousky číst jako mikropříběhy o lidských vztazích, partnerství, dominanci a důvěře.

Nechybí ani vtip, třeba když po šikmo nataženém laně sesviští dolů v leže po zádech. Fascinující je dynamika představení, která střídá energické pasáže, v nichž obecenstvo trne v permanentním napětí, po okamžiky výdechu. Tiché napětí však mají i chvíle klidu, když artisté v zastavené póze balancují na laně a jejich těla se chvějí podobně jako drobný pohyb motýlích křídel.

Závěrečný obraz, v němž se všichni umělci všichni drží za ruce a pomalu společně kráčejí po rozvibrovaném drátě, opět všechny vrací k osudu Antoina Rigota, zraněného artisty a režiséra inscenace. Silný výjev zůstane v paměti dlouho po skončení představení. Festival Letní Letná s Les Colporteurs znovu dokázal, že kdo chce o prázdninách vidět zajímavé, inovativní divadlo, musí za ním na pražskou Letenskou pláň.

LES COLPORTEURS - Drát pod sněhem
Festlival Letní Letná, Praha
Hodnocení: 80%
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz