Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strhující akrobacie na pružných ocelových lanech

  9:55aktualizováno  9:55
Do tmy v cirkusovém šapitó zazní z reproduktoru mužský hlas, aby vyprávěl o dni, který změnil jeho život. O dni, v němž ho banální pád připravil o možnost pokračovat ve dvacetileté kariéře úspěšného artisty - provazochodce.

Les Colporteurs | foto: Jean-Pierre Estournet

S rozsvícením prvního reflektoru vidí diváci úvodní obraz. Po laně kráčí dívka, zpola zavinutá do pružné gázy, a s každou elegantní otočkou se uvolňuje z látkového sevření.

Nyní je jen na obecenstvu, zda inscenaci Drát pod sněhem francouzské skupiny Les Colporteurs na festivalu Letní Letná, inspirovanou skutečným zraněním zakladatele souboru, budou vnímat jako metaforický příběh o pýše, frajerství, strachu i naději, nebo jako sled vydařených cirkusových čísel, v nichž se mistrně využívá nejen dovedností artistů, ale i úžasu a strachu diváků. Ani jedna ze stran však nebude o nic ochuzena.

Inscenace Drát pod sněhem je údajně první představení založené výhradně na akrobacii na ocelovém pružném lanku. Les Colporteurs používají šest natažených ocelových kabelů v různých výškách, od 70 centimetrů nad zemí až po šest metrů.

Lano a drobné předměty jako vějíře, šátky nebo boty na podpatku jsou jedinými rekvizitami umělců, kteří po provaze nejen chodí, ale také běhají, tančí, skáčou roznožky i salta. Ženy se na provaze promenují ve vysokých podpatcích nebo baletí na klasických špičkách. Jejich obratnost bere dech a současně lze jejich kousky číst jako mikropříběhy o lidských vztazích, partnerství, dominanci a důvěře.

Nechybí ani vtip, třeba když po šikmo nataženém laně sesviští dolů v leže po zádech. Fascinující je dynamika představení, která střídá energické pasáže, v nichž obecenstvo trne v permanentním napětí, po okamžiky výdechu. Tiché napětí však mají i chvíle klidu, když artisté v zastavené póze balancují na laně a jejich těla se chvějí podobně jako drobný pohyb motýlích křídel.

Závěrečný obraz, v němž se všichni umělci všichni drží za ruce a pomalu společně kráčejí po rozvibrovaném drátě, opět všechny vrací k osudu Antoina Rigota, zraněného artisty a režiséra inscenace. Silný výjev zůstane v paměti dlouho po skončení představení. Festival Letní Letná s Les Colporteurs znovu dokázal, že kdo chce o prázdninách vidět zajímavé, inovativní divadlo, musí za ním na pražskou Letenskou pláň.

LES COLPORTEURS - Drát pod sněhem
Festlival Letní Letná, Praha
Hodnocení: 80%
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

Najdete na iDNES.cz